Connect with us

Lajme

Trump: NATO është plakur, do ta ndryshoj atë

Published

on

Vetëm disa ditë para Samitit të Sigurisë Bërthamore në Ëashington, mikpritës i të cilit do të jetë kryetari amerikan Barack Obama e në të cilin do të marrin pjesë 56 delegacione, kandidati për nominim i Partisë Republikane, Donald Trump ,e ka dyfishuar kritikën e vet ndaj NATO –s dhe e ka kërkuar transformimin tij.

“NATO është plakur”, ka thënë Trump për televizionin ABC duke thënë se kjo aleancë është e bazuar në kohë të shkuar, kur kërcënimi kryesor i Perëndimit ka qenë Bashkimi Sovjetik. “NATO sot nuk është i përshtatshëm për luftë kundër terrorizmit dhe ai i kushton shumë SHBA –së dhe se për këtë arsye duhet zvogëluar e riorganizuar”, ka thënë ai, transmeton Koha.net.

Ai po ashtu ka thënë se nëse bëhet kryetar, do të shqyrtonte mundësinë që Koresë Jugore t’ia lejonte zhvillimin e armëve bërthamore pa u mbështetur në SHBA-në për t’u mbrojtur nga Koreja Veriore e Kina që do të ishte shmangie nga standardet politike amerikane.

Miliarderi amerikan, siç ka thënë, ndoshta, do ta ndërpresë blerjen e naftës nga Arabia Saudite dhe vendet tjera arabe nëse ato nuk dërgojnë trupat tokësore në luftë kundër Shtetit Islamik ose nuk e paguajnë SHBA-në që ta bëjë këtë luftë.

Rivali i tij Ted Cruze idetë e Trumpit rreth NATO-s i ka quajtur “marri katastrofale”.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending