Connect with us

Lajme

Trump apo Biden – Këtu mund ta ndiqni LIVE rezultatin e zgjedhjeve në Amerikë

Published

on

Donald Trump apo Joe Biden? Amerika dhe bota është në ethet e pritjes së rezultateve se kush do të jetë President i ardhshëm i SHBA-së.

Këtu mund ta ndiqni LIVE rezultatin.

Gjëra që duhet t’i dini nga zgjedhjet presidenciale në SHBA:

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më 3 nëntor, mbahen zgjedhjet presidenciale.

Sistemi politik amerikan dominohet nga dy parti, andaj presidenti gjithmonë i përket njërës prej tyre.

Republikanët janë parti politike konservatore dhe kandidati i tyre në zgjedhjet e këtij viti është presidenti Donald Trump, i cili shpreson t’i sigurojë edhe katër vjet në pushtet.

Demokratët janë parti politike liberale dhe kandidat i tyre është Joe Biden, një politikan me përvojë, më i njohur për shërbimin e tij si zëvendëspresident në administratën e Barack Obamës.

Të dy kandidatët, në të 70-tat e tyre, garojnë për të fituar votat e kolegjit zgjedhor.

Secili shtet ka një numër të caktuar të votave të Kolegjit Zgjedhor, bazuar në popullsinë e tij.

Kolegji Zgjedhor ka gjithsej 538 vota dhe fitues i zgjedhjeve është kandidati që siguron 270 ose më shumë prej tyre. Fituesin nuk e përcakton vota e popullit.

Zgjedhjet në SHBA mbahen çdo katër vjet në të martën e parë të nëntorit dhe të drejtë vote ka secili shtetas amerikan mbi 18 vjeç.

Rezultati mund të dihet në natën e zgjedhjeve, por mund të marrë edhe ditë ose javë.

Presidenti i ri betohet zyrtarisht më 20 janar në një ceremoni që njihet si inaugurim.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending