Connect with us

Lajme

Tronditet Argjentina: Përmbysja e autobusit lë të vdekur 19 persona

Të paktën 19 persona kanë humbur jetën kur autobusi me të cilin udhëtonin është përmbysur në një rrugë malore mes Andeve, pranë kufirit mes Argjentinës dhe Kilit.

Published

on

Aksidenti, sipas zyrtarëve ka ndodhur pranë Aconcaguas, mali më i lartë jashtë Azisë prej 6.961 metrash, pika më e lartë e Amerikës së Jugut, ndërsa sipas një të mbijetuari të paidentifikuar, autobusi ishte duke ecur me shpejtësi të madhe, pavarësisht shqetësimeve që kishin ngritur pasagjerët.

Kompania kiliane që menaxhonte automjetin tha se po bën të gjitha përpjekjet për të identifikuar viktimat.   Sipas guvernatorit të provincës së Mendozës, Alejandro Gulle, dy shoferët e autobusit i kanë mbijetuar aksidentit, ndërsa tashmë janë shoqëruar nga policia për t’u marrë në pyetje në qytetin turistik Uspallata, shumë pranë malit më të lartë të zonës.

Mes të vdekurve janë edhe 3 fëmijë, ndërsa shumica e tyre janë argjentinas, por ka edhe kilianë, kolumbianë dhe haitianë. Shkaqet e aksidentit ende nuk janë bërë zyrtarisht të ditura, por përmbysja e tij ka ndodhur kur moti ka qenë i mirë dhe rruga ka qenë shumë mirë e mirëmbajtur, pavarësisht se me kthesa të rrezikshme.

Të paktën 41 persona të tjerë, shumica e të cilëve oficerë policie, humbën jetën kur një autobus doli nga ura dhe ra poshtë në veriperëndim të Argjentinës gjatë dhjetorit të vitit 2015.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending