Connect with us

Lajme

Tronditëse, emigranti 16 vjeçar tregon si policia italiane e kishte goditur në organe gjenitale 

Policia italiane është vënë në shënjestër të akuzave për torturimin e emigrantëve gjatë procesit të regjistrimit të tyre, nga Amesty International.

Published

on

Organizata për të drejtat e njeriut pretendon se ka është sinjalizuar për 24 raste abuzimesh, ku përfshihen rrahje dhe goditje me elektroshok.

Amnisty thekson se sjellja e shumicës së policëve italiane ishte profesionale, por kërkon një verifikim të pavarur të pretendimeve.

“Trysnia e Bashkimit Evropian ndaj Italisë për të ashpërsuar qëndrimin ndaj refugjatëve dhe emigrantëve, ka çuar në dëbime të paligjshme, trajtime të këqija e në disa raste tortura”, pohon organizata, që citon dëshminë e një 27-vjeçari nga Darfuri, i cili thotë se ishte rrahur e goditur me elektroshok para se të detyrohej të zhvishej.

Gjithashtu një 25-vjeçare nga Eritrea rrëfen se ishte qëlluar në fytyrë nga një polic deri sa pranoi të jepte shenjat e gishtërinjve, ndërsa një 16-vjeçar tregon se policia kishte ushtruar forcë në organet e tij gjenitale.

Deri më tani nuk ka një reagim zyrtar nga Italia e cila ka thënë gjithmonë se i trajton me profesionalizëm e kujdes emigrantët.

Shumë emigrantë të paligjshëm hezitojnë t’u merren shenjat e gishtërinjve, me frikën se nuk do të jenë në gjendje të largohen nga Italia, në drejtim të vendeve të Evropës Veriore

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending