Connect with us

Lajme

Tri pozitat me pagat më të lartë në Kosovë nuk do preken me projektligjin e ri

Paga prej 2 mijë e 800 euro, të cilën deri tani e merrte presidenti i vendit Hashim Thaçit, pritet të zvogëlohet rreth 25 %.

Published

on

E, zvogëlim të pagave pritet të kenë edhe kryetarët e komunave , drejtori i Agjencisë Kosovare të Privatizimit, i cili aktualisht ka më shumë se 4 mijë euro pagë mujore dhe anëtarët e bordeve të ndryshme.

Krejt kjo pritet të ndodhë me projektligjin e ri për pagat të miratuar nga qeveria e Kosovës, i cili parasheh nivelizimin e pagave në sektorin publik.

Rritje të pagave dhe të mëditjeve do të ketë kryeministri Isa Mustafa, së bashku ministrat e tij dhe deputetët e Kuvendit.

Por, të paprekshme do të mbesin tri top-pagat më të larta në Kosovë, ajo e drejtorit të Trustit, Adrian Zallit, i cli merr një pagë prej 6 mijë euro në muaj, paga e drejtorit të Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, që merr pagë 5 mijë e 182 euro në muaj, si dhe paga e guvernatorit të BQK-së, Bedri Hamza, i cili merr 4 mijë e 328 euro në muaj, ose 52 mijë euro në vit.

Hartuesi i këtij projektligji ministri Yagcilar, po insiston se me këtë ligj do të krijohet një rregull, disiplinë, por edhe një balancë, sa u përket pagesave në sektorin publik.

Sa i përket rritjes së numrit të të punësuarve dhe politizimin e administratës publike, Yagcilar ka thënë se Komisioni Evropian kërkon që Kosova të krijojë një administratë publike efikase, jo të politizuar, i cili është me përgatitje të duhur me një llogaridhënie dhe më transparente.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending