Connect with us

Lajme

Tre të vdekur: Çfarë dihet deri më tani për sulmin në Vjenë

Published

on

Policia austriake po kërkon për të paktën një të dyshuar pas një sulmi të shumëfishtë me armë në kryeqytetin, Vjenë, që la tre persona të vdekur.

Rreth 15 njerëz të tjerë janë plagosur – disa rëndë – pasi persona të armatosur hapën zjarr në gjashtë vende të ndryshme në qendër të qytetit të hënën në mbrëmje, shkruan BBC, transmeton Periskopi.

Një i dyshuar u qëllua për vdekje nga policia, thanë zyrtarët.

Ministri i Brendshëm Karl Nehammer e përshkroi sulmuesin e vrarë nga policia si një “terrorist islamik”. Duke iu drejtuar një konference për shtyp, ai tha se sulmuesi ishte simpatizant i Shtetit Islamik (IS) dhe se shtëpia e të dyshuarit ishte kontrolluar dhe sekuestruar materiali video.

Policia shkroi në Tëitter se ai kishte veshur një rrip shpërthyes të rremë. Më parë,  Nehammer tha të paktën një sulmues “i armatosur rëndë dhe i rrezikshëm” besohej të ishte akoma i lirë.

Ai i nxiti njerëzit të shmangnin qendrën e Vjenës dhe u tha prindërve të mos i çonin fëmijët e tyre në shkollë të ,artën.

Të shtënat shpërthyen pranë sinagogës qendrore të Vjenës, por nuk është ende e qartë nëse ky ishte shënjestra.

Kancelari austriak Sebastian Kurz e quajti atë një “sulm të neveritshëm terrorist”./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending