Trajneri i ri i Kosovës: Besnik Hasi – po bën namin si trajner në futbollin ndërkombëtar

Periskopi.com Sporti

Kosova shquhet për talentët e jashtëzakonshëm që prodhon në futbollin e burrave. E megjithatë, deri tash, vendi ynë ka dështuar që të nxjerrte trajnerë të dëshmuar në futbollin evropian. 

Ismet Munishi realizoi një sukses të jashtëzakonshëm te Vushtrria në vitin 2014 kur ia doli ta bënte kampione ekipin e vogël kosovar dhe në të njëjtën kohë e nxori një supertalent si Milot Rashica. Por, dyert atij i mbetën të mbyllura nga ekipet rajonale të futbollit. Sidoqoftë, karriera e Munishit që u vetëshpall “babë i futbollit në Kosovë” është rindezur sivjet me sukesin te Ballkani.

Sidoqoftë, ende asnjë trajner kosovar nuk po arrin daljen në ndonjë ekip të fuqishëm rajonal apo evropian. E megjithatë, ekziston një ish-futbollist i famshëm i cili deri tash ka qenë në aventura të ndryshme e të rëndësishme si trajner.

Ai ishte përfolur vazhdimisht si trajner i mundshëm i kombëtares së Shqipërisë, duke qenë një ndër futbollistët më të shquar, shkruan Periskopi.

Është fjala për Besnik Hasin, që aktualisht drejton ekipin e madh saudit Al Raed.

Hasi e kishte nisur karrierën e tij si trajner në mënyrën më të mirë të mundshme te ekipi i madh belg, Anderlecht. Ai madje ishte shpallur edhe kampion i Belgjikës qysh në edicionin e parë te kjo skuadër në vitin 2014.

Pas Anderlechtit, ai kishte kaluar në Poloni për të drejtuar ekipin më të madh të këtij vendi, Legian e Varshavës. Në Poloni, Hasi nuk kishte pasur asnjëherë mbështetjen e plotë të bordit dhe ishte dorëhequr pas pak kohe.

Por, ajo që do të vinte për karrierën e tij ishte e jashtëzakonshme. Një ofertë nga Olympiacos, ekipi i madh grek që shquhet për sukseset në Champions League dhe Europa League.

Megjithatë, fati i keq bëri që Hasi të shkëpuste kontratën para kohe me gjigantin grek dhe më pas të kalonte te Al-Raedi saudit.

Hasi është një ndër favoritët që një ditë të drejtojë kombëtaren e Kosovës në futboll, por edhe atë të Shqipërisë.

Shpërndaje në: