Connect with us

Zoya

Tradhtia e një mikeje është më keq se fundi i një dashurie

Published

on

Kjo ka ndodhur me të gjithë, por kur është radha juaj, dhemb shumë. Edhe më shumë se sa kur përfundon një histori dashurie. Mikja që ju tradhton dhe ju zhgënjen është një dhimbje e madhe. Sepse një mike është motra e jetës që keni zgjedhur.

Ju nuk të mos ndjeni dhimbje dhe zemërim duke menduar për gjithçka që keni bërë për të, dhe sigurisht jo për një përfitim, por sepse e donit atë. Sa herë që keni dalë me të vetëm që t’ia largoje mendjen, për shkak se po kalonte një kohë të vështirë. Gjithë ato raste kur ka qarë në supet tuaja, për një dashuri të mbaruar.

Sa herë keni vrapuar për të, sepse kishte nevojë. Sa herë që e keni bërë të qeshur, apo edhe kur ju është dashur të tregoni të vërtetat e saj të pakëndshme, për hir të saj. Ose kur e keni pritur në shtëpinë tuaj, i keni dhënë hua rrobat, ndoshta edhe para. Ose kur keni ndryshuar planet tuaja për të, sepse i dashuri e la para se të shkonte në pushime, dhe ti shkove me të. Dhe tani pyesni veten: si mund të sillet kështu? Si mund ta kthejë shpinën? Si mund të mos jetë e rëndësishme gjithçka që ka qenë mes nesh?

I gjithë faji i zilisë

E megjithatë kjo ndodh. Arsyeja numër një: zilia. Një dashurin e re vjen, një objektiv që keni arritur dhe ajo jo (një punë, një shtëpi ose fëmijë janë vetëm disa shembuj) dhe kjo ndryshon balancën mes jush. Ajo është xheloze, ndihet e lënë mënjanë. Dhe kaq i duhet që të zhduket. E pra, edhe nëse ndjeheni keq, mos harroni se një mike të tillë, më mirë të humbasë se sa ta gjeni.

Ajo kurrë nuk ka qenë një mike e vërtetë

Pastaj ka nga ato që janë thjesht mike të rreme. Ato që flasin keq pas jush, ndërkohë që i keni mbrojtur gjithmonë me shpatë, që mashtrojnë të dashurin tuaj dhe pastaj bëjnë edhe viktimat (“Por e jona është dashuria e vërtetë, nuk është një aventurë”, thonë duke pulitur sytë, sikur kjo t’i justifikonte), ato që kritikojnë mënyrën tuaj të jetesës, ose që për një mike të re, i kthejnë shpinën asaj historike.

Atoa që ikin në momentin e nevojës

Dhe së fundi ka më të këqijat, ato që nuk dinë të jenë të lumtura me lumturinë tuaj dhe që, kur keni nevojë, thjesht kthehen në anën tjetër. Quhen shoqe luledielli: kthehen nga ju vetëm kur jeni mirë dhe çdo gjë kthehet e gëzuar dhe e lehtë.

Ato nuk duan që ju të qani në shpatullat e tyre, me të vërtetë nuk duan që trishtimi i të tjerëve t’i prekë. Dhe nëse një mike e sheh veten në kohë nevoje, këto janë më shumë nepërka se kushdo tjetër. Është e vërtetë që nganjëherë duhet të kesh frikë më shumë miqtë, sesa armiqtë.

 

Zoya

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni në shtëpi

Published

on

Çfarë është qumështi i bajameve?

Qumështi i bajameve bëhet nga bajame të bluara dhe ujë, por mund të përfshijë përbërës të tjerë në varësi të llojit. Gjatë përpunimit, bajamet dhe uji përzihen dhe më pas kullohen.

Në shumicën e qumështit komercial të bajameve, përbërësit trashës, konservuesit dhe aromatizuesit zakonisht shtohen për të përmirësuar aromën, strukturën dhe afatin e ruajtjes.

Qumështi i bajameve është i përshtatshëm për veganët si edhe njerëzit alergjikë ndaj tij ose me intolerancë ndaj laktozës.

Përbërja

Qumështi i bajameve është i pasur me vitaminë E, një antioksidant që lufton sëmundjet. Gjatë përpunimit, zakonisht pasurohet me kalcium dhe vitaminë D. Megjithatë, nuk është një burim i mirë i proteinave.

Përfitimet shëndetësore të qumështit të bajames

– I pasur me vitaminë E: Vitamina E është një vitaminë e rëndësishme për mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Ajo ndihmon shëndetin e syve dhe të lëkurës dhe mund të luajë një rol në mbrojtjen nga sëmundjet, si sëmundja e zemrës.

– Përmban pak sheqer: Nëse po përpiqeni të kufizoni marrjen e sheqerit, qumështi i bajames pa ëmbëlsues është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Rreziqe të mundshme

– Mungesë proteinash: Proteina është thelbësore për shumë funksione trupore, përfshirë rritjen e muskujve, strukturën e lëkurës dhe kockave dhe prodhimin e enzimave dhe hormoneve. Nëse preferoni qumështin e bajameve, sigurohuni që të konsumoni fasulet, thjerrëzat, arrat, farat etj. Nëse nuk shmangni produktet shtazore, vezët, peshku dhe mishi i pulës janë burime të mira të proteinave.

– I papërshtatshëm për foshnjat: Fëmijët më të vegjël se 1 vjeç nuk duhet të pinë qumësht lope ose me bazë bimore, pasi këto mund të parandalojnë thithjen e hekurit.

– Mund të përmbajë përbërës të shtuar: Kontrolloni listën e përbërësve. Zgjidhni qumështin e bajameve pa ëmbëlsues dhe pa aromë.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Si ta bëni vetë qumështin e bajameve

Përbërësit:

– 2 gota bajame të njomura
– 4 gota ujë
– 1 lugë çaji ekstrakt vanilje (opsionale)

Vendosni bajamet në ujë brenda natës dhe kullojini para se t’i përdorni. Shtoni bajamet, ujin dhe vaniljen në një blender. Sigurohuni që bajamet të jenë bluar mirë (1-2 minuta). Më pas, kullojeni përzierjen me napë. Lëngun ruajeni në frigorifer për 4-5 ditë.

Continue Reading

Zoya

Frymëmarrja e mirë – thelbësore për shëndetin

Published

on

Nuk ka rëndësi se çfarë hani, sa stërvitje bëni, sa i dobët apo i ri jeni: asgjë nga këto nuk ka rëndësi, nëse nuk merrni frymë siç duhet, ky është mesazhi kryesor që vjen nga libri “Arti i Frymëmarrjes” i gazetarit shkencor dhe shkrimtarit James Nestor.

“Do të dukej pothuajse e pa rëndësishme, megjithatë, si specie, njerëzit kanë humbur aftësinë për të marrë frymë siç duhet, duke rrezikuar kështu shëndetin”, shkruan Nestor.

“Një nga arsyet kryesore? Njerëzit marrin frymë gjithnjë e më shumë me gojë, sesa me hundë, duke humbur 40 për qind lagështi, duke mos përdorur oksigjen në mënyrën më të mirë të mundshme dhe duke prishur funksionimin e zonave të caktuara të trurit të shoqëruara me vendimmarrje dhe logjikë”, shton ai, shkruan KP.

Sipas Nestor, edhe me maskë, për shkak të pandemisë, ne duhet të kujtohemi të frymëmarrim me hundë, pa pasur frikë se vënia e saj ul ngopjen me oksigjen.

Midis shkencës, trillimit dhe anekdotave dhe duke u mbështetur te ekspertët e mushkërive për të provuar shkencërisht besimet më të përhapura në frymëmarrje, autori zbulon, gjithashtu, se sëmundje të tilla si astma, ankthi, çrregullimi i mungesës së vëmendjes, psoriaza, mund të lehtësohen duke ndryshuar mënyrën e frymëmarrjes.

Continue Reading

Zoya

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë, tek fëmijët dhe të rriturit

Published

on

A keni menduar ndonjëherë që ekziston një vitaminë që mund të stimulojë IQ dhe të menduarit krijues? Epo, ekziston një vitaminë që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe kreativitetin dhe është e mirë për sytë

Kjo është luteina, një vitaminë e përdorur për trajtimin e degjenerimit makular, e aftë të zvogëlojë inflamacionin sistemik dhe të stimulojë funksionimin e duhur të trurit. Në fakt, truri kërkon luteinë për zhvillimin e duhur. Sidoqoftë, disa njerëz e kanë të vështirë të përthithin luteinën, veçanërisht nëse janë mbipeshë.

Studime të shumta me fëmijë, njerëz të moshës së mesme dhe të moshuar kanë treguar rëndësinë e luteinës në shëndetin e trurit. Nivelet më të larta të luteinës dhe zeaksantinës janë shoqëruar me përmirësim të njohjes, kujtesës dhe krijimtarisë tek të rriturit. Ndërsa studimet e kryera tek fëmijët kanë zbuluar se 60% e karotenoideve në trurin e një fëmije përbëhen nga luteina. Për këtë arsye marrja ditore e 6 mg lutein dhe zeaxanthin mund të sigurojë përfitime të konsiderueshme shëndetësore.

Ku merret luteina?

Këtë vitaminë është e mundur të merrni nga një dietë që përfshin një larmi të madhe të produkteve të freskëta. Luteina gjendet në përqendrime të larta në lakër jeshile, spinaq, dardhë dhe luleradhiqe. Gjithashtu është e mundur që kjo vitaminë të merret në formë suplementi.

Continue Reading

Trending