Connect with us

Lajme

“Tomahawk”, raketat amerikane që dikur ndëshkuan Millosheviqin – sot Assadin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës goditën sot me 59 raketa të precizionit të lartë “Tomahawk” një bazë ajrore të forcave të Presidentit Asad në Siri nga ku i nis sulmi me armë kimike ndaj civilëve pak ditë më parë.

Published

on

Raketat u nisën nga anije amerikane në Detin Mesdhe duke goditur në shenjë.

Raketa të ngjashme u përdoren edhe gjatë sulmit të NATO-s të udhëhequr nga SHBA-të ndaj makinës vrastare të Millosheviçit në vitin 1999.

Çfarë janë raketat “Tomahawk” dhe si funksionojnë ato?

Albeu.com ka përgatitur një material shpjegues në lidhje me to.

Raketat subsonike “Tomahawk” kanë hyrë në shërbim në vitin 1983 dhe mbi to janë bërë përmirësime të vazhdueshme nga kompania “General Dynamics” sipas kërkesave të ushtrisë amerikane.

Ato kanë një kosto mesatare prej 1.6 milionë dollarë copa dhe njihen për precizionin e tyre të lartë.

Kënë një gjatësi nga 5.5-6.5 metra dhe diametër 0.50 centimetër, ndërkohë që diametri i krahëve është 2.7 metër. Arrijnë shpejtësinë rreth 890 kilometra në orë dhe mund të godasin objektiva deri në 1 700 kilometra largësi.

“Tomahawk” drejtohen nga një radar i sofistikuar, i cili mundëson që të godasin objektivin në shenjë.

Raketat në fjalë janë projektuar në disa formate të ndryshme në varësi të largësisë së objektivit dhe llojit të eksplozivit të nevojshëm për t’u përdorur. Ato mund të lëshohen nga platforma të posaçëm në tokë apo edhe anijet.

Për shkak të specifikave që gëzojnë raketat, SHBA-të ia kanë shitur vetëm britanikëve dhe asnjë shteti tjetër.

Sponsored by Revcontent
Buried for 71 Years; Hitler’s Final Secret Revealed
Diabetes Breakthrough That Will Bankrupt Diabetes Industry
Watch How He “Regrow” His Hair Naturally in 14 Days! Try Tonight
Rich Couple from Albania Are Now World Travelers After Watching This Video
Mos i humb
 • Çështja e FSK-së, Thaçi i dërgon një kërkesë Veselit

 • Pas raportimit të Indeksonline, QKUK po heton rastin në Klinikën e Gjinekologjisë

 • Delawie: Ushtria s’bëhet me ndryshime ligjore

 • Diskriminohen pensionistët

 • Policia e Kosovës arreston 29 persona

 • Kosova dhe Luksemburgu thellojnë bashkëpunimin ekonomik

 • “Tomahawk”, raketat e SHBA-ve që ndëshkuan edhe Millosheviçin në ’99-tën (Foto)

 • Efekti i parë i sulmit në Siri, pezullohet memorandumi SHBA-Rusi

 • Aksident me fatalitet në Shqipëri

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Lexo të tjera

 • Te fundit
 • Me te lexuarat
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending