Connect with us

Lajme

Thaçi qorton BE’në për Demarkacionin, deri dje thoshte se është çështje e kryer

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se nuk pajtohet me kushtin e BE-së që të votohet demarkacioni për liberalizimin e vizave, sepse edhe vendet e BE-së ende nuk e kanë të rregulluar çështjen e kufijve.

Published

on

Megjithatë, tha se marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi është e saktë dhe në interes të dy vendeve.

Thaçi, në Seminarin e 93-të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që po mbahet në Prishtinë, tha se ka pasur debate për dy marrëveshjet, asaj me Malin e Zi dhe për Asociacionin e komunave serbe, duke thënë se çështja e Asociacionit do të lëviz para.

“Çështja e demarkacionit nuk është çështje tenderësh mes Kosovës dhe Malit të Zi dhe unë besoj që ajo marrëveshje është e drejtë, e saktë dhe është në interes të dy vendeve”, tha Thaçi, raporton KP.

Sipas tij, kjo është një problematikë e pa qenë e politikes në Kosovë por edhe përkundër këtyre debateve, Kosova dhe Mali i Zi kanë raporte të mira.

“Jam i bindur se me një vetëdijesim më të madh të deputetëve kjo çështje mund të kalojë. Qytetarët e Kosovës më shumë e duan liberalizimin se sa disa çështje të paqena për demarkacionin. Edhe pse unë nuk pajtohem me kushtin e BE-së që të votohet demarkacioni për liberalizimin e vizave, sepse edhe vendet e BE-së ende nuk e kanë të rregulluar çështjen e kufijve, por na është vënë ky kusht dhe besoj që ne duhet ta përmbushim në mënyrë që qytetarët e Kosovës të lëvizin lirshëm”, tha ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending