Connect with us

Lajme

Thaçi pret nga deputetët votën për demarkacion, thotë askush s’ka të drejtë ta mbajë peng Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po merr pjesë në Samitin e Sigurisë që po mbahet në Munich të Gjermanisë, ka thënë se progresi nëntëvjeçar i Republikës së Kosovës, është vlerësuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, liderët evropianë dhe të vendeve tjera.

Published

on

Ai ka thënë se pjesëmarrja në këtë Samit, është një mundësi e mirë për Kosovën, pasi takohen me liderë botërorë.

“Pjesëmarrja e Kosovës në Samitin e Sigurisë këtu në Munich, ku marrin pjesë liderë të ndryshëm nga e gjithë bota, është një mundësi shumë e mirë për Kosovën që të takohemi me liderë botërorë, që t’i informojmë për sukseset që ka arritur Kosova, në veçanti në këtë përvjetor të 9-të të pavarësisë, të këtij suksesi dhe progresi të vlerësuar nga të gjithë, edhe nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara Trump, gjithashtu edhe nga liderë të tjerë të Bashkimit Evropian dhe liderë të vendeve tjera”, tha Thaçi pas takimit me përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Ai po ashtu theksoi se sot kishin mundësi që të dëgjojnë mesazhe konkrete dhe me vizion të Sekretarit Amerikan të Mbrojtjes, Mattis, dhe të liderëve të tjerë, ndërsa shtoi se Kosova është duke punuar maksimalisht që të jetë pjesë e NATO-s, Bashkimit Evropian dhe e OKB-së.

“Edhe në takimin që zhvillova sot me zonjën Mogherini, diskutuam gjithashtu për hapat e avancimit të agjendës evropiane për Republikës e Kosovës, në veçanti që të ndodhë shumë shpejt liberalizimi i vizave. E që të ndodhë kjo, unë dua të shpresoj që deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, do ta votojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi dhe pastaj gjithçka është e mbyllur, sepse Bashkimi Evropian është i gatshëm për mbylljen e procesit të liberalizimit të vizave”, tha Thaçi dhe shtoi se askush nuk ka të drejtë ta mbajë peng të ardhmen evropiane të Kosovës./KP

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending