Connect with us

Lajme

Haradinaj: Thaçi po bën manovra me çështjen e dekriminalizimit të skenës politike   

Ligji për dekriminalizim të skenës politike do të jetë i mirëseardhur nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kështu ka deklaruar deputeti i kësaj partie, Daut Haradinaj.

Published

on

Skeptik lidhur me këtë Haradinaj shfaqet tek pjesa se nga kush është iniciuar ky ligj, e që është presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Sipas tij, Thaçi po bën manovra dhe ka tendenca për veten e tij fillimisht, më shumë se sa që pretendon t`i japë drejtim vendit.

“Pavarësisht se kush e ka iniciuar, është drejtim i mirë dhe i mirëseardhur për rrugën evropiane. Megjithatë, ka tendenca të vet udhëheqjes së shtetit. Ai po bën manovra, më shumë se sa që duket se e ka seriozisht t`i japë drejtim vendit”, është shprehur ai.

Sipas ligjit për dekriminalizim, njerëzit që janë nën hetime apo që janë të dënuar, nuk mund të jenë pjesë e proceseve zgjedhore ose qeverisëse.

Për këtë, Haradinaj thotë se hetimet janë të fshehta dhe askush nuk mund ta dijë nëse po hetohet. Por, deputeti i AAK-së është shfaqur i rezervuar andaj ka kërkuar që të bëhet e qartë nëse do të ndryshohen thjeshtë amendamentet, apo do të krijohet ligj i ri.

“Hetimet janë të fshehta, nuk e di kush është në hetime. Ky ligj duhet të implementohet prej ditës që hyn në fuqi. Por, prapë se prapë, a po duan të bëjnë amendamente të reja apo ligj të ri? Të gjitha këto po i dëgjoj prej teje dhe prej medieve. Nuk kam diçka në dorë prandaj po rezervohem”, ka thënë Haradinaj për “Indeksonline”.

Ai ka shtuar se iniciativa nga presidenti Thaçi lë vend për dyshime, por që ky ligj nevojitet për t`i sjellë Kosovës rend dhe ligj. Haradinaj është shprehur se mbështetje do të ketë jo vetëm nga AAK-ja, por edhe nga qytetarët./Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending