Connect with us

Lajme

Thaçi mediave serbe: Së shpejti do t’i formojmë forcat e armatosura

Published

on

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet t’i zbatojnë të gjitha obligimet e dala nga marrëveshjet e arritura në Bruksel në kuadër të dialogut për normalizim të marrëdhënieve.

Në një intervistë për agjencinë serbe “Beta”, Thaçi ka thënë se pret që shumë shpejtë të formohen Forcat e Armatosura të Kosovës, të cilat, siç ka thënë ai, do të jetë multietnike dhe në përputhje me standardet e NATO-s.

“Institucionet e Kosovës po e zbatojnë agjendën e planifikuar. Rregullimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të bëhet duke bërë kushte dhe duke vështirësuar punët. Kosova do t’i plotësojë të gjitha obligimet dhe, njëkohësisht pritet që edhe Serbia ta bëj të njëjtën. Ky është një proces i cili dërgon drejtë integrimit evropian”, ka thënë Thaçi.

Duke komentuar deklaratat e opozitës dhe të disa analistëve politikë, të cilët thonë se dialogu në Bruksel ka bërë që të prekët rregullimi i brendshëm në Kosovë e jo raportet mes dy vendeve si shtete të pavarura, Thaçi ka thënë se ai si president i vendit, nuk dëshiron t’i komentojë ata.

“Unë flas për agjenda shtetërore, interesat e vendit të cilat janë mbi interesat e secilit. Mendojë se agjenda euroatlantike e shtetit tonë do të duhej që t’i binde pozitën e opozitë, do të duhej t’i bashkojë të gjithë qytetarët e shtetit. Për një gjë jam i sigurt – qytetarët e Kosovës, më shume se politika ditore, e duan perspektivën evropiane dhe kjo perspektivë do të rritet me zhvillimin ekonomik në Kosovës, rritjen e mirëqenies, hapjes së vendeve të reja të punës, reformave demokratike, raporteve të mira fqinjësore dhe paqes”, ka thënë ai. /lajmi.net /

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending