Connect with us

Lajme

Thaçi dekoron McCain, ky e kritikon dhe i thotë se duhet bërë punë ende

Published

on

Presidenti Hashim Thaçi ka dekoruar senatorin amerikan John McCain me Urdhrin e Lirisë.

McCain tha se e vlerëson këtë çmim si një nder të madh si dhe konfirmoi edhe një herë përkrahjen e parezervë të ShBA’së ndaj Kosovës.

“Në botë ka pak njerëz që mishërojnë vlerat e lirisë si ju. E tërë jeta juaj është një monument i gjallë në përpjekje për lirinë. Në ditët tona më të vështira si komb ne gjetëm frymëzim në shëmbëlltyrën tuaj. Ju u bëtë zëri ynë kur ne nuk kishim zë. Ju me zërin tuaj dëshmuat se liria nuk është privilegj por është e drejtë fundamentale e secilit komb. I nderuar senator, për kontributin tuaj për lirinë dhe pavarësisë së Kosovës si dhe thellimin e partneritetit SHBA –Kosovë, ju dekoroj me Urdhrin e Lirisë. Zoti ju bekoftë ju dhe familjen tuaj, Zoti e bekoftë miqësinë e Shteteve të Bashkuara të Kosovës dhe Amerikës”, deklaroi Thaçi.

Ndërkaq senatori McCain tha se ndjehet i nderuar që është në Kosovë pas disa viteve të sakrificës. Tha se ka ende shumë punë për t’u bërë në konsolidimin e shtetit.

“Jam i nderuar të jem këtu, vite pas luftës dhe tragjedisë që keni përjetuar. E dimë se ka ende shumë progres për t’u bërë por kur shikoni progresin që është bërë këtu, mendoj se njerëzit e Kosovës duhet të jenë krenarë. Keni ardhur këtu përmes sakrificës. Jam këtu t’ua kumtoj mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ju falënderoj z.President”, ka thënë McCain./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending