Connect with us

Lajme

Terorizmi, vendosshmëria, e ardhmja e marrëdhënieve transatlantike, agjenda e AP të NATO-s

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan dhe ministrat e lartë të qeverisë do t’iu bashkohen ligjvënësve gjatë katër ditëve në Stamboll në Sesionin Vjetor të 62-të Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Published

on

Një delegacion i Kuvendit të Republikës së Kosovës,  i kryesuar nga nënkryetari Xhavit Haliti dhe nënkryetari tjetër, Slobodan Petroviq do të marrin pjesë në  Sesionin Vjetor të 62-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që nis këtë të shtunë në Stamboll.

Në një komunikatë për medie nga AP e NATO-s thuhet se parlamentarët nga vendet e NATO-s do të mblidhen këtë javë për t’i vlerësuar përgatitjet e Aleancës për rritjen e prezencës së saj ushtarake në shtetet Baltike dhe Poloni, si përgjigje ndaj kërcënimeve të Rusisë, dhe për zhvillimin e mënyrave për ta mposhtur terrorizmin në vend dhe në Lindjen e Mesme.

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan dhe ministrat e lartë të qeverisë do t’iu bashkohen  ligjvënësve gjatë katër ditëve në Stamboll në Sesionin Vjetor të 62-të Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Takimi në qendër të Turqisë, i vendosur në mes Evropës dhe Azisë, vjen katër muaj pasi institucionet e vendit i mbijetuan  përpjekjes për grusht shtet, dhe vetëm pak ditë pas zgjedhjeve presidenciale dhe të Kongresit në Shtetet e Bashkuara, vendin anëtar kryesor të NATO-s.

“Gjithashtu do të jetë hera e fundit për kongresmenin e SHBA-ve  Michael R. Turner kryesimi i bisedimeve të AP-së së NATO-s. Mandatit të tij dy-vjeçar si President po i  vjen  fundi, dhe votimi, për ta emëruar pasardhësin e tij,do të mbahet gjatë seancës plenare të ditës së hënë”, thuhet në  komunikatën e AP të NATO-s.

Bëhet e ditur se në një seri rezolutash, anëtarët e Asamblesë janë të vendosur për t’i bërë thirrje NATO-s që të qëndrojë e bashkuar në mbrojtje të Aleatëve në kufi me Rusinë, pasi që qëndrimi i saj luftënxitës i vazhdueshëm po shkakton shqetësime.

Poashtu ligjvënësit, pritët ta konfirmojnë sërish mbështetjen e tyre për Gjeorgjinë dhe Ukrainën, dhe do t’ua kujtojnë aleatëve premtimin e tyre të dhënë për rritjen e shpenzimeve ushtarake.

“Qëndrimi i fortë konfirmon (pranon) të vërtetën e Nenit 5 për premtimin e dhënë për ta mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial të çdo aleati të NATO-s. Kjo kërkon prej të gjithë ne që të investojmë në burimet tona individuale dhe të përbashkëta – barrë kjo që duhet ta ndajmë të gjithë “, deklaroi Turenr përpara sesionit.

“Me Daesh-in nën presion në Irak dhe Siri, parlamentarët janë të vendosur për të bërë thirrje për ndarjen më të gjerë të shërbimeve të inteligjencë, dhe ashpërsimin e kontrolleve kufitare, pas shqetësimeve se luftëtarët e huaj nga rajoni kanë më shumë gjasa të kthehet në Evropë, pasi që grupi është tkurrur në Lindjen e Mesme”, thuhet më tej në këtë komunikatë.

Në tryezë është paraparë që të bisedohet gjithashtu edhe për përpjekjet e NATO-s për t’iu ndihmuar aleatëve, të goditur nga vala e refugjatëve.

“Për të ndihmuar në ndaljen e fluksit dhe për t’i bindur partnerët rajonal, ligjvënësit do të bëjnë thirrje që t’i bëhet  më shumë presion diplomatik Presidentit sirian Bashar al-Asad dhe mbështetësve të tij në Rusi dhe Iran. Ata me gjasë do të apelojnë tek shtetet e NATO-s për ta thelluar bashkëpunimin me vendet e Gjirit dhe ato rreth Mesdheut”, thuhet në këtë komunikatë.

Ndërkohë bëhet e ditur se Asambleja është e vendosur që ta shpreh mbështetjen e saj për misionin mbështetës  të vendosur të NATO-s   në Afganistan dhe do të bëjë thirrje për ndihmë për t’i mbushur boshllëqet e mbetura të sigurisë dhe ta forcojë luftën kundër korrupsionit, si dhe do t’i bëjë  thirrje donatorëve ndërkombëtarë që të vazhdojnë me mbështetjen e tyre për ekonominë afgane.

Në këtë komunikatë poashtu thuhet se Qeveritë e NATO-s do të inkurajohen për të vazhduar me shpenzimet e tyre për inteligjencën ajrore, për aftësitë zbuluese dhe të mbikëqyrjes, të sigurohen që teknologjitë janë kompatibile në tërë Aleancën, dhe për t’i hequr pengesat për ndarjen e informacionit.

“Ky takim vjen në një kohë kritike. NATO përballet me një mjedis të paqëndrueshëm , siguria e së cilit është në rrezik, dhe Turqia është një aleat kyç dhe i vlefshëm, i cili e gjen veten përballë shumë sfidave të sotme të sigurisë  “, theksoi Turner. “Kombet tona janë anëtarë të aleancës më të suksesshme në histori, dhe ky sukses është arritur , pasi Aleanca është e  bashkuar me besimin e saj  dhe angazhimin për vlerat e përbashkëta. Ky sesion do të na lejojë për ta treguar mbështetjen tonë për një vend, i cili vetëm pak muaj më parë është përballur me një sulm të egër në kushtetutën  dhe  institucionet e veta demokratike. Në të njëjtën kohë, ne shikojmë përpara për të dëgjuar më shumë nga miqtë tanë turq në lidhje me natyrën, shkallën dhe zbatimin e masave emergjente të miratuara si përgjigje “.

AP e NATO-s bashkon anëtarët e parlamenteve kombëtare të Aleancës, si dhe vendet partnere, vëzhguese dhe organizatat. Kjo është një lidhje e rëndësishme midis Aleancës dhe parlamenteve të vendeve anëtare – dhe për këtë arsye është e rëndësishme edhe për  qytetarët në zonën Euro-Atlantike.

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending