Connect with us

Lajme

‘Termokos’ bëhet gati për sezonin e ri ngrohës

Published

on

Ngrohtorja “Termokos” është duke realizuar planin e fazës së dytë të projektit të kogjenerimit në kryeqytet, që përshinë ndërrimin e gypave të vjetër të rrjetit ekzistues dhe rehabilitimin e 50 nënstacioneve termike.

Zëdhënësja Afërdita Uka tha për Radio Kosovën se këtë vit, do të ketë vetëm disa kyçje të reja. Ndërkohë, shtrirja e rrjetit po krijon kaos në komunikacion.

Ngrohtorja “Termokos”, është duke realizuar projektet me të cilat do të ndikojë dukshëm në përmirësimin e cilësisë së ngrohjes në Prishtinë.

Zëdhënësja Afërdita Uka thotë për RK –në se ngrohtorja “Termokos”, do të jetë e gatshme për sezonin ngrohës, që fillon më 15 tetor.

Në sezonin ngrohës do të kyçen edhe Ministria e Punëve të Jashtme, Administrata e Policisë në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe dy objekte të QKUK-së. Uka tha se pas studimit të fizibilitetit të konsulencës holandeze, do të bëhet zgjerimi i rrjetit të ri të ngrohtores në disa lagje të reja të Prishtinës.

Zëdhënësja Uka bënë të ditur se tani për tani nuk parashihet zgjerim i rrjetit të ngrohtores në ato lagje, ku nuk ka ekzistuar asnjëherë, siç është Dargodani, Kodra e Trimave dhe disa lagje të tjera.

Por, shtrirja e rrjetit të gypave të ngrohjes, po shkakton telashe të mëdha në komunikacion.

Në kuadër të fazës së dytë të Projektit të kogjenerimit do të ndërrohen rreth 10 kilometra gypa të vjetër të rrjetit ekzistues me gypa të rinj të para-izoluar si dhe do të bëhet rehabilitim

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending