Connect with us

Lajme

Tërmeti 5,3 ballë Rihter godet Rumaninë

Një tërmet me magnitudë 5,3 ballë i shkallës Rihter u regjistrua mbrëmjen e djeshme në Rumani, por pa shënuar viktima, njoftoi Instituti Kombëtar i Fizikës së Tokës.

Published

on

Epiqendra e tërmetit u lokalizua në rajonin sizmik në Vrancea (lindje) ku lëkundjet u ndjenë në të gjithë territorin e vendit si dhe në Moldavi dhe në Bullgari, dy shtete fqinje.

“Lëkundja e tokës u regjistrua rreth orës 02:11 (23:11 GMT) në një thellësi rreth 91,6 kilometra duke mos shkaktuar viktima as dëme të konsiderueshme”, pohoi për median, zëdhënësi i Inspektoratit Kombëtar për Situatat e emergjencës (IGSU) Ovidiu Chirca.

Rumania duke përfshirë rajonin e Vrancea (jug) shtrihet në kryqëzimin e tre pllakave tektonike, figuron në mesin e vendeve më të ekspozuara ndaj lëkundjeve të tokës në Evropë.

Lëkundja e fundit e tokës me një magnitudë të ngjashme u regjistrua në lindje të Rumanisë në nëntor të 2014.

Ky tërmet me magnitudë 5,7 në shkallë Rihter, nuk ka shkaktuar as viktima as dëme.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending