Connect with us

Lajme

Teoritë e ekonomisë politike të ilustruar përmes shembullit të dy lopëve…

Published

on

Socializmi thotë se kur i ke dy lopë, njërin ia jep fqinjit.

 

Komunizmi thotë se kur i ke dy lopë,  shteti t’i merr të dyja dhe të jep pak qumësht.

 

Fashizmi – Shteti t’i merr të dyja dhe të shet pak qumësht.

 

Nazizmi – Shteti t’i merr të dyja dhe të qëllon (të vret).

 

Burokracia – Shteti t’i merr të dyja, e mbyt njërën, merr qumështin prej tjetrës dhe të largon nga qumështi.

 

Demokracia – Ke dy lopë dhe fqinji nuk ka asnjë. Ti je i ndrydhur nga taksat dhe detyrohesh t’ia shesësh një. E hyra nga taksa përdoret për të blerë një lopë për fqinjin. Ti je i kënaqur.

 

Kapitalizmi tradicional – E shet njërën dhe blen një dem. Duke ngritur një kope, ti shet gjithçka dhe tërhiqesh.

 

Kapitalizmi Amerikan – E shet njërën dhe detyron tjetrën të sigurojë qumësht për katër. Dhe prapë e pyet një veteriner se pse lopa nuk po mund të mbijetojë.

 

Kapitalizmi Kinez – Ke në dispozicion 300 njerëz për t’i ushqyer me qumësht. Ti thua se ke punësim të plotë dhe produktivitet të lartë. E arreston një gazetar që e tregon të vërtetën.

 

Kapitalizmi – Ti numëron 5 lopë, pastaj 42, pastaj 2.  Ti ndalon së numëruari dhe e hap një shishe tjetër të vodkas./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending