Connect with us

Lajme

Telekomi ngre alarmin: Punonjësit pa paga, në rrezik edhe shërbimet

Published

on

Punëtorët e Telekomit të Kosovës ende nuk i kanë marrë pagat e muajit tetor dhe kjo sipas zyrtarëve të kësaj ndërmarrjeje është për shkak se llogaritë e tyre bankare janë bllokuar si pasojë e borxhit ndaj kompanisë “Dardafon”.

Zëdhënësi i Telekomit, Menduh Abazi, përmes telefonit se gjendja në këtë ndërmarrje është alarmante pasi po rrezikohen edhe shërbimet ndërsa që deri më tani nuk ka asnjë reagim nga Qeveria e Kosovës.

Abazi deklaroi se kanë marrë paralajmërime edhe nga punëtorët se nuk do të rrinë duarkryq përballë kësaj gjendjeje që mund të krijojë të tjera vështirësi në funksionimin e saj.

“Gjendja vazhdon të jetë e njëjtë sikurse në vikend, nuk ka as edhe një ndryshim të vetëm, xhirollogaritë mbetën të bllokuara dhe nuk kemi deri më tash as edhe një reagim, as nga aksionarët në rastin konkret nga Qeveria e vendit. Kjo përveç se ka vënë në rrezik gjendjen sociale, që ka rënduar edhe më shumë gjendjen sociale në kohë pandemie të gjithë kolegëve tanë, kjo po vë në rrezik total shërbimet e Telekomit të Kosovës. Pra, nuk mund të sigurojmë se gjithçka do të shkojë mirë duke marrë parasysh faktin që ne operojmë çdo ditë domethënë kryejmë pagesa çdo ditë dhe kemi obligime ndaj operatorëve të tjerë, dhe duke mos pasur qasje në llogari, ne rrezikojmë rëniën e komplet operimeve të Telekomit të Kosovës. Pra, të gjitha institucionet e vendit rrezikojnë të mbesin pa shërbime për shkak se nuk mund të ofrojmë shërbime kualitative për shërbimet tjera edhe si pasojë që ne nuk kemi as një mundësi të vetme t’i bëjmë pagesat por edhe si pasojë e punëtorëve të cilët kanë paralajmëruar se nuk do të rrijnë duarkryq”, ka thënë Abazi.

Zëdhënësi i Telekomit ka thënë se Qeveria e Kosovës, si aksion i vetëm i kësaj ndërmarrjeje, duhet të reagojë sa më shumë dhe të dalë me një zgjidhje

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending