Connect with us

Lajme

Të paktën këta tre ministra, mund të ecin te “shpia”

Fillimi i javës së ardhshme do të jetë edhe fundi i qëndrimit të disa ministarve në kabinetin qeveritar.

Published

on

Gazeta Blic nga burime brenda koalicionit qeverisës ka marrë vesh se të paktën deri më tani ka dakordim ndërmjet dy partnerëve të koalicionit PDK- LDK, për emrat e ministrave që do të shkarkohen.

Sipas burimeve të Gazetës Blic dy ministra të PDK-së do të ndërrohen dhe të paktën një i LDK-së.

“Sipas listës së paraprake, sipas të gjitha gjasave do të ndërrohet ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, dhe ai i Arsimit, Arsim Bajrami, që vijnë nga radhët e PDK-së. Ndërkohë që, nga LDK-së, sipas të gjitha gjasave mund të shkarkohet ministrja e Tregtisë, Hykmete Bajrami”, ka thënë ky burim, duke shtuar se ende nuk ka një listë përfundimtare me emra, duke sqaruar se kjo listë është vetëm në formë drafti.

Ndërkohë, ky burim shton se sipas të gjitha gjasave, emra të rinj të ministrave mund të jenë, deputetja Blerta Deliu- Kodra e cila mund të vijë në pozitën e Ministrisë së Integrimeve, post ky i mbetur vakant me largimin e Bekim Çollakut, derisa Uran Ismaili mund ta zëvendësoj Stavilecin.

Kadri Veseli në vazhdimësi e kishte kritikuar qeverinë për dështim në ekonomi, dikaster që deri më tani është udhëhequr nga ana e Blerand Stavilecit.

Zyrtarisht askush as nga PDK e as nga LDK nuk kanë dashur të flasin për emrat e atyre që mund të vijnë në kabinetin qeveritar.

Por, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka paralajmëruar se në fillim të kësaj jave do të vendosin për riformatizimin e Qeverisë.

“Ne vetëm e kemi përfunduar, do të kemi emra të ministrave të rinj, do të kemi disa lëvizje të zëvendësministrave dhe sapo të kthehem nga kjo vizitë zyrtare, besoj që edhe kryeministri i Qeverisë së Kosovës do të kthehet nga vizita zyrtare në Londër, ne do të  ne do ta finalizojmë këtë proces”, ka thënë Veseli.

Ka thënë se për shkak të korrektësisë nuk po i përmend emrat e atyre që do të largohen dhe as emrat e Zëvendësministrave që do të ndërrojnë dikasteret qeveritare.

Ndryshe, Qeveria e Kosovës është ndër më të mëdhat jo vetëm në rajon, por edhe më gjerë, me 21 ministra, tre zëvendëskryeministra dhe me mbi 60 zëvendësministra./ Gazeta Blic

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending