Connect with us

Lajme

Do të habiteni se për çfarë e përdorin magjinë rusët

Published

on

Magjia është një fenomen që njihet në të gjithë botën. Por shtete të ndryshme të botës kanë mënyra nga më të ndryshmet të të bërit magji.

Një nga vendet më interesante të të bërit magji është Rusia. Rusët janë më të vërtetë të çuditshëm në të bërin magji.

Magjia ka traditë mijëravjeçare dhe mendohet se kurrë nuk do të zhduket. Njerëzit thjesht e ndiejnë nevojën që të mbrohen nga energjitë negative dhe shpirtrat e këqij, por edhe ta ndjellin fatin dhe bollëkun, t’u realizohen ëndrrat… meqë magjia nuk është asgjë tjetër, pos orientimit të energjive, të cilat nuk shihen me sy, e të cilat mund të ndikojnë te fati.

Objektet magjike

Në magjinë ruse ekzistojnë disa objekte, pa të cilat është e pamundur që të imagjinohet ndonjë ritual. Këto janë kryesisht ato gjësende, të cilat dikur gjendeshin në çdo shtëpi: boshti, pasqyra, krehri, riza… Në rroba vizatohen edhe disa ornamente, të cilat përmbajnë formula të fuqishme magjike. Ato ornamente po ashtu vihen edhe në shtëpi, stalla e më pas edhe në ndërtesa, ku mund të shihen edhe sot e kësaj dite.

Qerthulli

Në fakt bëhet fjalë për një objekt në formë rrote, ku në qendër kemi simbolin e svastikës së shumëfishtë. Ky simbol është shumë i përhapur te popujt indoevropianë. Qerthulli simbolizon përjetësinë dhe ciklicitetin e historisë, por edhe konfliktin e përjetshëm të së mirës dhe të së keqes. Qerthulli është edhe simbol i diellit, i cili na jep ngrohtësinë dhe jetën. Edhe popuj të tjerë e kanë përdorur qerthullin, si: romakët, gjermanët, keltët, indianët, iranianët dhe për të gjithë ata ky ishte një simbol i shenjtë. Fatkeqësisht, për shkak të nazizmit dhe kryqit të tyre të thyer, ky simbol tani ka një domethënie tjetër.

Patkoi

Përpos qerthullit të fuqishëm, si objekte mbrojtëse magjike janë përdorur edhe disa gjësende nga përditshmëria. Njëri nga ta është edhe patkoi, një simbol i njohur i fatit në mbarë botën. Por, rusët e përdorin më shumë si mbrojtje nga magjia, sidomos nëse gjendet në vendet e tjera, pos në këmbën e kalit. P.sh., kur njeriu që ka sy të këqij, e sheh patkoin mbi derën kryesore të shtëpisë, ai befasohet, ku për shkak të kësaj befasie, i largohet energjia negative dhe nuk mund t’i bëjë askujt keq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending