Connect with us

Lajme

Do të habiteni: Ja cili qytet i Kosovës prin me dhunën në familje

Dhuna në familjet kosovare po vije duke u rritur. Kështu alarmohet në të dhënat e Policisë së Kosovës.

Published

on

Në raportin e avokatit të popullit bëhet e ditur se gjatë vitit që lamë pas rastet më të mëdha të dhunës familjare kanë ndodhur në qytetin e Prishtinës, ku janë raportuar plot 322, shkruan Indeksonline.

Menjëherë pas Prishtinës, është Komuna e Gjilanit e renditur në këtë listë me gjithsej 142 raste. Njëjtë qëndron edhe Komuna e Ferizajt.

Në Komunën e Pejës janë shënuar 191 raste të dhunës familjare, në Gjakovë 101, në Prizren 186, në jug të Mitrovicës 82, e në veri të Mitrovicës 61 raste.

“Nga të dhënat në dispozicion të IAP-së, marrë nga përfaqësuesit e Policisë së Kosovës, të cilat kanë të bëjnë me rastet e dhunës në familje në Kosovë gjatë vitit 2016, rrjedhë si në vijim: Në Prishtinë janë raportuar 322, në Gjilan142, në Ferizaj 142, në Pejë 191, në Gjakovë 101, në Prizren 186, në jug të Mitrovicës 82 në veri të Mitrovicës 61 raste të dhunës në familje”, bëhet e ditur në raport.

Institucioni i Avokatit të Popullit i ka bërë thirrje institucioneve shtetërore që të garantojnë mbrojtjen ekonomike, sociale e shëndetësore për viktimat e dhunës në familje.

“Në këto raste, aparati shtetëror duhet të garantojë mbrojtjen ekonomike, sociale, shëndetësore dhe psikologjike për viktimat e dhunës në familje. Është e vërtetë se në Kosovë ekziston një bazë solide ligjore për mbrojtjen nga dhuna në familje, por kjo në vërtetë nuk është e mjaftueshme, nëse ligjet nuk zbatohen në mënyrë të vazhdueshme në praktikë”, thuhet në raport.

Me këtë rast IAP, ka rekomanduar që në kuadër të Kushtetutës të Republikës së Kosovës të përfshihet edhe Konventa e Këshillit Evropian (Konventa e Stambollit), në luftën kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending