Connect with us

Lajme

Të akuzuarit nga gjykatat, jashtë garës zgjedhore për kryetar komune

Derisa zgjedhjet lokale në vend po afrohen, partitë politike janë në fazën e përzgjedhjes së kandidatëve të cilët do t’i nominojnë për kryetarë të komunave.

Published

on

Ndonëse, një numër i madh i kryetarëve aktual janë të akuzuar si dhe të dënuar, kjo nuk i ka penguar ata që të udhëheqin me komunat prej nga vijnë. Mirëpo, të gjithë ata kryetarë të cilët janë me precedentë penalë pritet të mos kandidohen nga partitë e tyre për një mandat tjetër.

Kështu së paku janë deklaruar disa nga partitë kryesore në vend, kandidatët e të cilëve kanë probleme me ligjin, shkruan gazeta ‘Zeri’.

Ndonëse, sipas zgjedhjeve të fundit Partia Demokratike e Kosovës ka qenë subjekti më i votuar, kjo parti prin edhe me numrin më të madh të kryetarëve të cilët kanë precedentë penalë. Listës së kryetarëve të dënuar i prin kryetari i komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku, i pasuar nga ish-kryetari i Drenasit, Nexhat Demaku, i cili ditë më parë ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të kësaj komune si dhe nga ai i Prizrenit, Ramadan Muja.

Mirëpo, përveç kryetarëve të dënuar, edhe një kryetar i komunës që udhëhiqet nga kjo parti është duke u akuzuar nga Prokuroria e Shtetit për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Ndërsa, ish-kryetari i komunës së Kaçanikut, Xhabir Zharku, i cili vinte nga Partia Demokratike e Kosovës është larguar nga Kosova pasi që i njëjti ishte duke u ndjekur penalisht nga Prokuroria e Shtetit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending