Connect with us

Lajme

Tahiri: S’e kushtëzuam Serbinë

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, i ka deklaruar Televizionit N1 se Prishtina nuk e ka kushtëzuar Serbinë në asnjë mënyrë, por dokumenti për të cilin flet Beogradi i është dorëzuar Brukselit më 2014 në kuadër të marrëveshjeve për temat për të cilat do të bisedohet gjatë takimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Published

on

“Kosova askënd nuk e kushtëzon. Asnjë dokument të ri nuk ia kemi dorëzuar Brukselit”.

“Bëhet fjalë për manipulim të Beogradit”, ka deklaruar Tahiri.

Ajo ka shtuar se për dokumentin ka folur përpara Kuvendit të Kosovës, pasi ka kaluar një kohë që kur i ka njoftuar deputetët me bisedat me Beogradin.

Mediat në Beograd kanë interpretuar një deklaratë të negociatores së Kosovës, Edita Tahiri, se “janë vënë kushte përpara Serbisë për hapjen e kapitujve”, në mesin e të cilave edhe “garanca e BE-së që anëtarësimi i Serbisë të kushtëzohet me “pranimin e Kosovës, kërkesën për vendosjen e kufirit ndërmjet shteteve Kosovë dhe Serbi dhe dëmshpërblimi i luftës”.

Qeveria e Serbisë ka mbajtur të enjten një mbledhje urgjente për shkak të “kërkesa skandaloze” të cilat i ka parashtruar Prishtina.

Ndërkohë, kryeministrii Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogherini, janë pajtuar se është me rëndësi që në një afat sa më të shpejtë të zbatohen të gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel ga Prishtina dhe Beogradi.

Në një bisedë telefonike të Vuçiqit me Mogherinin, është konstatuar se zbatimi i marrëveshjeve në Bruksel, “paraqet bazën themelore për vazhdimin e dialogut edhe për temat e tjera”.

Ndërkohë që presidenca sllovake e Këshillit Evropian zyrtarisht ka deklaruar se “‘nuk ka pajtueshmëri që Serbia deri në fund të këtij muaji në negociata me BE-në të hap kapitullin e ri”, Beogradi zyrtar ‘arsyet e mos hapjes së kapitullit i ka parë në një ultimatum që, siç thuhet, “Kosova e ka vënë”.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending