Connect with us

Lajme

Tahiri i prezanton Komisionit dokumentin e 2014-ës të dialogut Kosovë-Serbi

Dokumenti i cili është dorëzuar nga Qeveria e Kosovës në Bruksel në mars të vitit 2014, u është prezantuar anëtarëve të Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, të mërkurën. Këtë dokument në Komision e ka sjellë ministrja për Dialog, Edita Tahiri, raportimi i së cilës ka zgjatur rreth tri orë, shkruan sot Koha Ditore.

Published

on

Dokumenti flet për temat që Qeveria e Kosovës i ka propozuar që të diskutohen në fazën vijuese, e cila do të jetë edhe faza e fundit e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Ndërkohë që kryetari i Komisionit, deputeti i PDK-së, Elmi Reçica, është shprehur falënderues, siç ka thënë, për faktin që janë të parët që e marrin dokumentin, i cili gjithashtu është publikuar në gazetën “Koha Ditore” në qershor të vitit 2014.

Përveç këtij dokumenti, gjatë përgjigjeve pyetjeve të deputetëve, Tahiri ka folur edhe për formatin që, sipas saj, do të duhet ta ketë dialogu i Brukselit në fazën e fundit. Ajo ka thënë se faza vijuese është përmbyllëse dhe se ajo mendon që duhet të jetë format gjithëpërfshirës, siç ka qenë edhe në bisedimet e Vjenës.

“Roli i Parlamentit do të jetë shumë i rëndësishëm, por shikoni ne formatin e kemi në fazën e debatit, po besoj që për fazën e tretë duhet të merret një vendim konsesual, ku përfshihet Qeveria, Parlamenti, pozita e opozita, kështu unë e shoh”, është shprehur Tahiri.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending