“Xavi është i gatshëm për ta trajnuar Barcelonën”

Periskopi.com Sporti

Santi Cazorla beson se Xavi Hernandez është i gatshëm për t’u bërë trajner i Barcelonës qysh nga sezoni i ardhshëm.

 

Ish-reprezentuesi spanjoll, beson se bashkëlojtari i tij Xavi, është i vetëdijshëm për kërkesat qe Barcelona ka dhe ka aftësinë teknike për t’i përballuar ato.

Spanjolli shton se Xavi preferon që ekipi i tij të mbrohet me topin në këmbët e tyre pasi kundërshtarët nuk mund të krijojnë rrezik në këtë mënyrë.

“Xavi është plotësisht i përgatitur për të trajnuar Barcelonën. Ai është i vetëdijshëm për gjithçka që klubi kërkon dhe ka aftësinë e nevojshme teknike. Ai gjithmonë na thotë se kundërshtari nuk do të jetë kurrë në gjendje të krijojë ndonjë rrezik për sa kohë që ne kemi topin,” Al- Lojtari i Sadd Santi Cazorla i ka thënë RAC1.

Xavi aktualisht po kalon sezonin e tij të dytë në Al-Sadd. Skuadra e tij është në krye të tabelës në Ligën e Katarit, pasi ka regjistruar 15 fitore dhe dy barazime këtë sezon. Legjenda e Blaugranëve tashmë ka fituar katër trofe si menaxher.

Sa i përket Cazorla, ai është një nga lojtarët kryesorë të Xavi në Al-Sadd, duke regjistruar 12 gola dhe nëntë asistime në 18 ndeshje këtë sezon.

“Xavin do ta shohim shumë shpejt si President të Barcelonës”

Periskopi.com Sporti

Ish kapiteni i Atletico Madridit, Gabi ka thënë se është shumë e afërt dita kur do ta shohim Xavin si president të Barcelonës, kjo duke u mbështetur në ato që ka dëgjuar nga kandidatët e tjerë për president të klubit, përcjell Periskopi.

“Ai është gati për Barcelonën dhe jam i sigurt se do ta shohim edhe atë së shpejti.”

“Unë nuk di asgjë për këtë, por të gjithë kandidatët për president flasin për të.

Vlenë të theksohet se, Gabi ka luajtur për legjendën e Barcës Xavi. /Periskopi

Xavi zgjedh mbrojtësin dhe mesfushorin më të mirë, asnjë nga Barcelona

Periskopi.com Sporti

Xavi ka dhënë një intervistë mjaft interesante në lidhje me vlerësimet e tij të lojtarëve më të mirë të botës. Trajneri i Al Sadd ka folur për Kevin de Bruyne dhe mendon se është mesfushori më i mirë në botë.

“Kevin de Bruyne për mua është në një tjetër nivel. Ai arrin të bëjë diferencën. Është mesfushori më i mirë në botë dhe mos harroni se ka një moshë relativisht të re”.

Guardiola – “Pep është trajneri më i mirë në botë. Ai ka dhënë një shtysë futbollist. Ai është i mirë në atë që transmeton dhe mbetet lider”.

Xavi Hernandez, kampion edhe në betejën me koronavirusin

Periskopi.com Sporti

Xavi Hernández, ish-lojtari i Barcelonës dhe i kombëtares spanjolle, aktualisht trajner i Al Sadd në Katar, njoftoi këtë të mërkurë se tashmë është shëruar nga Covid-19.

“Faleminderit shumë për të gjitha mesazhet dhe shprehjet e dashurisë që kam marrë gjatë këtyre ditëve. Dua të ndaj me ju lajmin se jam shëruar dhe kthehem në shtëpi me familjen time dhe ekipin Al Sadd”, – shkruan Xavi në rrjetet sociale.

Ish-mesfushori ikonik njoftoi më 25 korrik se ishte infektuar me koronavirus dhe se do të bashkohej me ekipin vetëm pasi të konfirmohet shërimi i tij. “Disa ditë më parë, duke ndjekur protokollin e Ligës së Katarit, unë rezultova pozitiv në testin e fundit të Cvid-19. Për fat të mirë jam në gjendje të përsosur, por, duke ndjekur protokollin, do të qëndroj izoluar derisa ta kaloj infeksionin”, – tha ai atë ditë.

Rrëfehet Xavi, ka mesazh të qartë për Setien dhe Barcelonën

Periskopi.com Sporti

Xavi Hernández nuk fshihet. Ai ka një ëndërr, të bëhet trajner i Barcelonës. Se kur do të ndodhë kjo, nuk është në gjendje ta thotë për momentin, teksa vazhdon të “farkëtohet” në këtë rol në stolin e Al Sadd, në Katar. Në një intervistë për “Marca”, ish-ylli i skuadrës katalanse dhe i “La Roja” tregon edhe filozofinë e tij të futbollit.

Si lojtar, ju përfaqësonit një stil shumë të veçantë. Si trajner, në varësi të lojtarëve, a është dashur të hiqni dorë nga bindjet tuaja? Jam shumë i qartë për idetë e mia, për sistemin tim të lojës. Unë besoj në posedimin e topit sa më shumë të jetë e mundur, te presioni lart, duke luajtur në fushën e kundërshtarit, duke sulmuar. Ky është futbolli që kam përjetuar te Barça dhe Spanja: dominim me topin, duke krijuar shanse. E kuptoj futbollin kështu dhe besoj se do të fitoj në këtë mënyrë. Me këtë mënyrë loje je më afër fitores.

A mendoni, pra, se futbolli cilësor është i mundur pa lojtarë me cilësi maksimale?
Jam plotësisht i bindur që, pavarësisht se ku jeni dhe cilët lojtarë keni, është e mundur që ta përcillni këtë ide të lojës. Mjafton t’i bindni lojtarët se do të jenë më mirë dhe do të fitojnë më lehtë kështu. Natyrisht, Al Sadd nuk është Barça, por ne u përpoqëm të luanim nga pas, me një nivel të mirë teknik. Lojtarët janë të bindur se fitojnë kështu.

A e imagjinoni veten në Katar për një afat të shkurtër apo mund të ketë ndonjë surprizë, nëse thirreni përsëri nga Barcelona?
Nuk fshihem, gjithmonë e kam thënë se qëllimi im kryesor, kur të ndodhë, është drejtimi i Barçës. Ajo është shtëpia ime, mbetet ëndërr të bëhem trajner i saj. Por, tani për tani jam i përqendruar tek Al Sadd, mezi pres sezonin e ri. Kur Barça duhet të vijë si mundësi, në një afat të shkurtër apo të gjatë, do të ndodhë. Mbi të gjitha, Quique Setién duhet të respektohet. I uroj ekipit gjithçka të mirë.

Setién premtoi futboll të mirë pas mbërritjes. A mendoni se po ia del mbanë?
Ndonjëherë Barça luan shumë mirë; të tjerët, mirë ose jo aq mirë. Por, mua më pëlqen ideja e Setién, e tanishmja dhe me ekipet e tij të mëparshme: të dominojë dhe të bëjë një lojë tërheqëse. Ndonjëherë nuk është e mundur, është e vërtetë, pasi rivalët jua bëjnë të vështirë. Kemi parë ndeshje shumë të këndshme dhe shumë të mira për Barçën me Setién. Pa asnjë dyshim.

A i shihni logjike ankesat ndaj arbitrimit, që erdhën nga Barcelona në La Liga-n e fundit?
Nuk më pëlqen të mendoj shumë për punën e gjyqtarëve. Puna e tyre tashmë është shumë e vështirë. Problemet me VAR duhen analizuar. Gjithmonë do të ketë polemika.

Zyrtare: Firmos Xavi, shuhen shpresat e ribashkimit me Messin

Periskopi.com Sporti

Ëndrra për ta parë Xavin si trajner të Barcelonës në sezonin 2020-21 shuhet, pasi tekniku spanjoll do të mbetet me Al-Sadd. Legjenda e Spanjës ka arritur marrëveshjen me klubin e tij dhe ka rinovuar kontratën.

Ish-kapiteni i Barcelonës ka hedhur firmën në kontratën e re për edicionin 2020-21. Ai nuk ka ndërmend që të kthehet në Europë dhe do të vazhdojë të drejtojë në Azinë e largët.

Barcelona shpresonte që të rikthente në shtëpi legjendën e tyre, por nuk do të ndodhë kështu. Abidal u mundua  që ta bindte të afrohej para se të nënshkruante me Setien, por Xavi nuk e pranoi një mundësi e tillë.

Nga një djalosh shtatshkurtër në një maestro të mesfushës, shihni magjitë e Xavit në fushë ndërvite

Periskopi.com Sporti

Ish- kapiteni i Barcelonës dhe, kampioni i Evropës dhe botës me Kombëtaren e Spanjës, Xavi Hernandes, është një nga maestrot më të përsosur në historinë e futbollit.

Në epokën kur mesfushori ideal u përfytyrua si i gjatë, i fortë, atletik dhe i fuqishëm, megjithëse shtatshkurtër, Xavi, së bashku me Iniestan, ripërcaktuan se si duhet të jetë një mesfushor modern, shkruan Periskopi.

Gjatë karrierës së tij, Xavi fitoi shumë çmime të mëdha, si në nivel klubi ashtu edhe në atë ndërkombëtar.

Aftësia e tij, e kombinuar me profesionalizmin e tij, e bënë të jetë kapiten te Barcelona.

Kreativiteti i tij në administrimin e topit dhe lojës, organizimi i sistemit të lojës grupore; aftësia për të ruajtur posedimin e topit, shkalla e lartë e pasimeve të suksesshme; aftësia për t’ia diktuar sistemin e lojën kundërshtarit, këto dhe shumë atribute, e bëjnë Xavin të shquhet si maestro i mesfushës.

Periskopi ua sjell disa nga magjitë e tij ndër vite. /Periskopi.com/

Postimi emocionues i Messit për Xavin

Periskopi.com Sporti

Lionel Messi i ka kushtuar tribut ish-bashkëlojtarit të tij te Barcelona, Xavi Hernandez, pasi ky i fundit paralajmëroi pensionimin nga futbolli në fund të këtij sezoni.

Messi ka përjetuar një prej periudhave më të mira të karrierës së tij kur luante me Xavin në mesfushë, transmeton Periskopi.

Përndryshe, Xavi njihet si një prej mesfushorëve më të mirë të të gjitha kohëve në futboll.

“Ishte kënaqësi që vesha të njëjtën fanellë si ti, Xavi, shumë vite dhe shumë eksperienca së bashku, dhe e vërteta është se na mungove që ditën e parë që vendose të largohesh, për të gjitha ato që na jepje në fushë dhe jashtë saj,” shkruhet në tributin e Messit për spanjollin në Instagram.

“Ti e di që unë të uroj më të mirat në hapin e ri që fillon tani në jetën tënde. Sigurisht, ti do vijosh të kesh sukses në çdo gjë që ti bën në botën e futbollit. Të përqafoj fort!”. /Periskopi.com/

Fundi i një epoke, Xavi pensionohet me 34 trofe

Periskopi.com Sporti

Xavi Hernandez duket se ka vendosur të tërhiqet nga futbolli profesionist. 

Ish-legjenda e Barcelonës së fundmi fitoi trofeun e kampionatit në Katar me Al Saddin, e që duket të jetë sezoni i tij i fundit në fushën e gjelbërt.

”Jam 99 për qind i sigurt se do të tërhiqem nga futbolli i luajtur. Tani po studioj për t’u bërë trajner”.

”Dua të vazhdoj të jem në fushë në një mënyrë tjetër, dhe ndihem më i motivuar nga përgatitja e seancave stërvitore se sa të luaj”, ka konfirmuar ai për Marcan.

Related image

Spanjolli gëzon një karrierë me plotë trofe pasi përveç titullit kampion me Al Sadd, ai ka fituar katër Liga të Kampionëve, tetë La Liga, tri Kupa të Mbretit, gjashtë Superkupa të Spanjës, dy Superkupa të Evropës dhe dy Botërore për Klube me Barcelonën, pa llogaritur Botërorin dhe dy herë Evropianin me Spanjën.

Xavi do të pensionohet në moshën 39-vjeçare. /Periskopi/

10 futbollistët me më së shumti trofe të fituar gjatë karrierës së tyre

Periskopi.com Sporti

Disa futbollistë luajnë futboll për shumë vite mirëpo nuk arrijnë asnjëherë të fitojnë trofe.

 Sipas statistikave të fundit këta janë 10 futbollistët me më së shumti trofe në karrierën e tyre.

10. Xavi Hernandez (30 trofe)

9. Kenny Dalglish (31 trofe)

8. Zlatan Ibrahimovic (31 trofe)

7. Gerard Pique (32 trofe)

6. Maxwell (33 trofe)

5. Andres Iniesta (33 trofe)

4. Ryan Giggs (34 trofe)

3. Lionel Messi (34 trofe)

2. Oleksandr Shovkovskiy (36 trofe)

 

1.Daniel Alves (39 trofe)

 

Në top 10-shen nuk gjendet futbollisti portugez, Cristiano Ronaldo i cili është fitues i pesëfisht i çmimit ‘Topi i Artë’./Periskopi/

Ky është mendimi i Xavi për shkarkimin e Lopeteguit nga Spanja

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës dhe fituesi i Kupës Botërore Xavi Hernandez ka vënë në pikëpyetje vendimin e kombëtarës së Spanjes mbi largimin e trajnerit Lopetegui.

Lopetegui u shkarkua papritmas nga pankina e Spanjës të mërkuren, vetëm pak ditë pasi u njoftua se ai do të jetë pasardhësi i Zinedine Zidane tek Real Madrid.

Xavi me 133 paraqitje për kombëtaren e Spanjës është ndarë jo i kënaqur me kohën e lëvizjes së Lopeteguit drejt Madridit, raportoi “Goal.com”, transmeton Periskopi.

“Unë nuk jam personi të flasë rreth tij (lëvizja e Lopetegui drejt Madridit)”, tha ish lojtari i Barcelonës për “Radio Marca”.

“Nuk ishte momenti më ideal dhe më i përshtatshëm”, shtoi ai.

“Udhëheqja nuk do të mungojë, ka [Sergio] Ramos, [Gerard] Pique, [Andres] Iniesta”.

“Aty ka lojtarë që do të krijojnë një atmosferë të mirë. Nuk është situata më e mirë, por në të njëjtën kohë, i bashkon ata më shumë dhe ata japin më shumë nga vetja, nuk e dini kurrë”./Periskopi/

Legjenda Xavi godet keq Barcelonën pas El Clasicos

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez nuk ka kursyer kritikat për ish-skuadrën e tij në lidhje me El Clasicon e zhvilluar ditë më parë.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja e zhvilluar në Camp Nou përfundoi baraz 1:1, ndërsa Xavi beson se katalunasit nuk luajtën lojën e tyre.

Tutje, ai thotë se madrilenët e merituan barazimin.

“Barcelona nuk bëri lojën e saj, por gjithçka ndryshoi pas inkuadrimit të Iniestas, i cili bëri paraqitje fantastike. Goli i Realit mund të duket i padrejtë, por ata e merituan atë”, deklaroi Xavi. /Periskopi.com

Legjenda e Barcelonës tregon nëse Messi do të largohet nga Barcelona

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka folur për të ardhmen e Lionel Messit.

Periskopi.com Sporti

Ky i fundit është përfolur shumë kohëve të fundit për një largim të mundshëm nga Camp Nou.

Mirëpo, ish-mesfushori i Barcës nuk e sheh argjentinasin në një skuadër tjetër.

“Unë jam në kontakt me Messin dhe e shoh atë të lumtur”, deklaroi Xavi.

“Unë nuk kam folur me të në lidhje me zgjatjen e kontratës, por ai e di se Barcelona është klubi më i mirë në botë për të dhe unë nuk e shoh atë në ndonjë klub tjetër”. /Periskopi.com

Xavi: Coutinho është më i miri në Evropë

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka deklaruar se mesfushori brazilian Philipe Coutinho do të adaptohej shumë lehtë në Nou Camp.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Liverpool në këtë sezon ëshë në kulmin e karrierës së tij duke u bërë lojtari kyç i Jurggen Kloppit në Anfield.

Së fundmi janë shtuar zërat për një transferimi të tij në skuadrën katalunase.

”Coutinho është një futbollist, i cili është i veqantë dhe me ardhjen e Klopp, ai ka kaluar në tjetër nivel. Nuk ka mesfushor në formë më të mirë se ai në Evropë”.

”Ai gjithnjë i ka treguar cilësitë e tij, por tani forma e tij është konstante. Mendoj që Coutinho do ta përmirësonte Barçën dhe t’i përshtatej filozofisë së klubit”, theksoi Xavi. /Periskopi.com/

United i Mourinhos s’është për titull, të luftojë për top 4

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se Manchester United nuk mund ta fitojë Premier Ligën në këtë sezon.

Periskopi.com Sporti

Ai shton se trajnerit portugez, Jose Mourinho, i duhet edhe një treg i transferimeve për të qenë i gatshëm për të garuar me klubet tjera të mëdha.

“Nuk mendoj se ata mund ta fitojnë Premier Ligën”, deklaroi Xavi.

“Pasi Mourinho të bëjë edhe një treg të transferimeve, ndoshta atëherë do të jetë i gatshëm. Por, tani duhet të sigurojë një vend në Ligën e Kampionëve”, shtoi ai. /Periskopi.com

Mourinho do luftë, jo futboll

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka folur për trajnerin e Manchester United, Jose Mourinho.

Periskopi.com Sporti

Ish-mesfushori i njohur thotë se trajneri portugez në raste të caktuara nuk dëshiron të luajë futboll, por të bëjë luftë.

“Ndonjëherë, kur gjërat nuk shkojnë mirë për Mourihon, ai dëshiron luftë dhe jo futboll. Kjo ndodhte edhe kur ai ishte te Real Madrid”, deklaroi Xavi.

“Unë shpresoj se nuk do ta shihni një gjë të tillë në Angli”, shtoi ai.

Manchester United u mposht nga Chelsea në fundjavë më rezultat të thellë prej 4:0, ndërsa nuk kanë munguar kritikat e ashpra ndaj ‘special one’. /Periskopi.com

Xavi dëshiron që fëmijet refugjatë të bëhen yje futbolli

Ish antari i Barcelonës dhe i kombtares spanjolle ka deklaruar se dëshiron dhe shpreson të ndimojë fëmijët refugjatë që gjenden në Jordan.

Periskopi.com Sporti

Xavi ishte i ftuar nga Baqqa në kampin e refugjatëve si një ambasador i Generation Amazing ku deklaroi: “Generation Amazing është një ndër organizatorët e Kupes së Botës 2022 që për qëllim ka të përmirsojë jetë e fëmijëve, refugjatëve dhe migrantëve që punojnë në Katar dhe shtetet partnere. Gjatë kohës sa qëndrova në kamp pashë dhe dëgjova shumë të rinj të motivuar dhe të përkushtuar për të arritur një jetë më të mirë përmes futbollit”, tha Xavi.

Futbolli është një sport i veçantë se si ai mund të bashkojë njerëzit dhë shoqëritë. Mund të ndërlidhë kultura dhë religjone.

xavi2 /Periskopi.com

Guardiola mund të fitojë gjithçka me Cityn

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola mund të fitojë të gjithë trofetë me klubin nga Etihad Stadium.

Trajneri katalunas kishte arritur të fitonte të gjithë trofetë e mundshëm në kohën kur drejtonte Barcelonën dhe Xavi beson se 45-vjeçari mund ta bëjë të njëjtën gjë edhe me skuadrën e tij të re.

“Pep është një fitues”, tha Xavi.

“Ai do të dëshirojë të fitojë të gjithë trofetë në këtë sezon me skuadrën e Manchester Cityt dhe nuk ka asnjë arsye që të mos e arrijë këtë”. /Periskopi.com

Xavi e ka merituar gjashtë herë ‘Topin e Artë’

Periskopi.com Sporti

Ish-sulmuesi i Barcelonës, Interit dhe Chelseat, Samuel Eto’o ka dhënë një deklaratë shumë interesante.

Kamerunasi beson se ish-bashkëlojtari i tij te gjigandi katalan, Xavi Hernandez, e ka merituar pesë ose gjashtë herë çmimin e futbollistit më të mirë në botë, çmim ky i njohur me emrin ‘Topi i Artë’.

“Sikur ‘Topi i Artë’ të ishte një çmim i drejtë, Xavi do ta kishte fituar atë pesë ose gjashtë herë”, deklaroi Eto’o.

“Xavi e meriton respektin e të gjithë botës”, përfundoi ai. /Periskopi.com

Mahrez mjaft i mirë për të luajtur për Barcën

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se anësori i Leicester Cityt, Riyad Mahrez është lojtar mjaft i mirë për të luajtur për gjigandin katalan.

Algjeriani ka qenë disa herë i përfolur për një kalim të mundshëm në Camp Nou, mirëpo së fundmi ai ka vendosur të qëndrojë me kampionin aktual të Premier Ligës, duke rinovuar kontratën.

“Mahrez është mjaft i mirë për të luajtur për Barcelonën, por unë jam i kënaqur që ai vendosi të qëndrojë te Leicester”, tha Xavi.

“Nëse Leicester do të humbte lojtarin e tyre më të mirë kjo do të ishte një turp. Do të jetë interesante ta shohësh Leicesterin në Evropë në këtë sezon”. /Periskopi.com