Pioli: Ibra nuk do të jetë dhe e qortova për videon në internet

Periskopi.com Sporti

Nata e “San Siros”, nesër mbrëma, do ta vendosë kryesuesit e Milanit kundër Juventusit, për nëntë sezone si kampion. A do të marrin kuqezinjtë e Pioli nga dominimi i Juventusit?

Tekniku Stefano Pioli driblon argumentin: “Le të mos e ndryshojmë synimin tonë. Nesër është Juve dhe ne do të kërkojmë të fitojmë. Milan-Juve mbetet për historinë, për sa vijon është e rëndësishme. Ne jemi në një maratonë dhe nuk mendojmë vetëm për një ndeshje. Juvja nuk është vendimtare, nuk është ndeshja e jetës. Por kjo nuk do të thotë që ne nuk do të bëjmë më të mirën, veçanërisht kundër një kundërshtari kaq të madh”.

Nesër do të jetë një Milan ende pa Ibran, por me Theo të rikthyer (mungoi ndaj Beneventos për shkak të skualifikimit). Urgjenca është në mesatare, me Benacer të dëmtuar dhe Tonali të skualifikuar. Do të jetë një mesatare e faktorit dy “K”: Kesie me Kruniç.

“Unë e qortova Ibrën për videon e postuar në media sociale. Unë u bombardova nga telefonata për të zbuluar, nëse Zlatan do të luante apo jo. Po jua them: Ai nuk do të jetë ndeshjen Milan-Juve. Leao po rritet në vendin e tij, ne duhet të shfrytëzojmë karakteristikat e tij. Ai është shumë i dobishëm. Kruniç luan me meritë, nuk kam rekomandime të veçanta për të,”- deklaroi Pioli.

Ajo që Milani dëshiron të mos ndryshojë, është pozicioni në renditje: nesër ata do ta provojnë përsëri, paçka se përballë do të kenë “Zonjën e Vjetër”.

Pioli kërkon sulmues, Rashica në listë

Periskopi.com Sporti

Drejtuesit e Milanit janë futur në merkato në kërkim të një sulmuesi anësor të djathtë. Samu Castillejo dhe Alexis Saelemaekers janë në dizpocion të trajnerit Pioli, por ky i fundit e konsideron belgut më shumë si një mesfushor dhe jo sulmues të mirëfilltë.

Deri më tani në listën e klubit kuqezi janë katër alternativa dhe bëhet fjalë për Jesse Lingard, Federico Chiesa, Milot Rashica dhe Gerard Deulofeu.

Chiesa është një lojtar që Pioli e njeh shumë mirë nga koha kur ai drejtonte Fiorentinën. Problemi qëndron tek klubi violë, pasi ato nuk e lëshojnë sulmuesin pa të paktën 70 milionë euro.

Situata e Deulofeut është paksa më ndryshe dhe ai pritet të largohet nga Watford, tashmë që ato ranë një kategori më poshtë. Në ditët në vijim pritet një takim i agjentit të francezit me Paolo Maldinin dhe do të diskutohet mbi rikthimin e tij në Milano.

Gjithashtu Lingard dhe Rashica priten të largohen nga klubet e tyre këtë merkato. Kartoni i anglezit vlerësohet diku te 15 milionë euro dhe është Mino Raiola ai që po ia afron Milanit sulmuesin e United.

Ndërsa për sulmuesin kosovar janë të interesuar dhe disa klube të Bundesligës. Kartoni i Milotit vlerësohet rreth 30 milionë euro dhe tashmë mbetet për t’u parë se cila do të jetë zgjedhja e Milanit. /abcnews.al

Zbulohet: Ky do të jetë transferimi i parë i Piolit te Milani

Periskopi.com Sporti

Stefano Pioli së fundmi u emërua trajner i gjigantit të dikurshëm italian, Milanit.

Tekniku 53-vjeçar e ka zëvendësuar Marco Giampaolon, transmeton Periskopi.

Në prezantimin si trajner i Milanit, Pioli ka thënë se ‘Rossonerët’ duhet të kenë ide të qarta në tregun e transferimeve, duke sjellë lojtarë që kanë përvojën e duhur.

Një nga transferimet e para te Piolit te Milan, mund të jetë Javi Martinez i Bayern Munich.

Mesfushori spanjoll nuk po gjen hapësira te Bayern Munich, dhe një kalim te Milan do të ishte i mirëpritur. /Periskopi.com/

Fansat e Milanit të frustruar me zgjedhjen e klubit për trajner të ri

Periskopi.com Sporti

Derisa Stefano Pioli po përgatitet të nënshkruajë një kontratë jo shumë luksoze dy-vjeçare me Milanin, fansat janë të frustruar që një tjetër fans i Interit po merr drejtimin e klubit.

Pioli pritet ta zëvendësojë Marco Giampaolon si trajner i Milanit, dhe “Gazzetta dello Sport” potencon se ai do të përfitojë vetëm 1 milion euro në sezon, që do të ngritej në 1.5 milion nëse ai arrin ta përfundojë kontratën, raporton Periskopi.

Kjo është shumë më pak se 4-4.5 milionë sa po kërkonte Luciano Spalletti për shërbimet e tij.

Mirëpo, zgjedhja e “Rossonerëve” për emërimin e tij nuk ka qenë asgjë tjetër veç kontraverse.

“PioliJashtë” është trendi kryesor në Twitter, pavarësisht se ish-tekniku i Interit ende nuk është emëruar formalisht. /Periskopi.com/

Sevilla kërkon yllin e Interit

Trajneri i Sevillas, Jorge Sampaoli, ka thënë se pëlqejnë sulmuesin e Interit, Stevan Jovetic.

Periskopi.com Sporti

Malazezi nuk është në planet e Stefano Piolit dhe është në kërkim të largimit nga San Siro.

“Po, jemi vënë pas Joveticit,  momentalisht nuk ka diçka më shumë se kaq”.

jovw
Stefan Jovetic, Inter

Sipas Sky Sport Italia, bisedimet kanë filluar dhe Sevilla e do vetëm në huazim.

Interi e pranon këtë ide, por kërkon ta fus edhe opsionin për ta blerë.

Fiorentina po ashtu e duan rikthimin e Jovetic, por Nerazzurrët nuk duan ta japin në një skuadër rivale për Evropë.

Pioli: Nuk më intereson sa ka paguar Inter, Gabigol duhet të punojë më shumë

Trajneri i Interit, Stefano Pioli, ka folur për disa lojtarë në veçanti.

Periskopi.com Sporti

Sipas italianit Gabriel Barbosa po punon shumë, por nuk mendon kurrë sa ka kushtuar ai.

“Mendoj se është një futbollist me një talent të madh dhe po bën të gjitha përpjekjet për të kuptuar metodat e reja të punës dhe mbi të gjithë mentalitetin e ri, por unë nuk mund të mendoj se sa para ka paguar klubi për një futbollist përpara se të bëj formacionin”.

“Gabigol duhet të këtë durimin e mjaftueshëm dhe të tregojë që di të luajë futboll sepse me kualitetet që ka do të gjejë me siguri hapësira, mund të rritet bashkë edhe për faktin se ai mund të luajë përkrah Icardit”, tha fillimisht Pioli.

 

Pioli ka lavdëruar kroatin Marcelo Brozovic.

“Marcelo po më jep përgjigje pozitive, është ri dhe ka shumë kualitet edhe pse mendoj se mund të përmirësohet shumë më tepër”.

Ai foli edhe për Ever Banegan dhe Joao Marion.

“Janë dy mesfushorë të shkëlqyer të orientuar më shumë drejt fazës ofensive sesa asaj defensive. U kam dhënë besim të gjithë futbollistëve që kam në skuadër, por duke i njohur më mirë më duhet të bëj disa zgjedhje”, nënvizoi në fund trajneri 51-vjeçar.

 

Pioli fillon pastrimin e skuadrës, largon yllin e skuadrës

Trajneri italian i Interit, Stefano Pioli, është duke menduar të largojë disa lojtar nga skuadra.

Periskopi.com Sporti

Tekniku i sapoemëruar dëshiron që në janar të nënshkruajë me lojtar që ai i dëshiron dhe poashtu të largojë disa lojtar që nuk bëjnë pjesë në planet e tij për ringjalljen e neroazzurëve.

I pari në listë besohet të jetë mesfushori francez i ardhur me bujë të madhe nga Monaco, Geoffrey Kondogbia i përcjelluar nga Davide Santon, Jonathan Biabyani dhe Stevan Jovetic.

kondogbia
Geoffrey Kondogbia

Kondogbia nuk po arrin as nën urdhërat e Piolit të tregojë më të miren e tij dhe si duket në janar do t’i jep fund karrierës së tij në Inter. /Periskopi/

Stefano Pioli siguron fitoren e parë si trajner i Interit në Giuseppe Meazza (Video)

Interi është rikthyer në rrugë të duhur duke triumfuar ndaj Fiorentinës.

Periskopi.com Sporti

Stefano Pioli regjistroi fitoren e parë si trajner i neroazurëve me rezultat 4:2 ndaj Fiorentinës në ndeshjen e zhvilluar në Giuseppe Meazza.

Golat për Interin i shënuan Brozovic (‘3), Candreva (‘9) dhe Icardi (’19,’90), teksa për mysafirët shënuan Kalinic (’37) dhe Ilicic (’62) për rezultatin final 4:2.

Vlen të theksohet se Viola mbeti pa kapitenin e saj në minutën e 45’, pasi u përjashtua nga loja me karton të kuq nga referi kryesor pas një ndërhyrje ndaj Icardit.

Pas 14 ndeshjeve të zhvilluara, Interi tashmë kalon në pozitën e tetë me 21 pikë, ndërsa një vend më poshtë gjendet Fiorentina me 20 pikë. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=ONZqEdwgX6U&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=YxzDFG-gE7U&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=giNqSn-sm9c&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=3leXP9G8W1Q&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=8Ul1NrQgLTQ&feature=youtu.be

 

 

 

Trajneri i Interit paralajmëron Milanin para derbit

Trajneri i Interit, Stefano Pioli e ka paralajmëruar Milanin para derbit të nesërm.

Periskopi.com Sporti

Dy skuadrat në fjalë takohen nesër mbrëma për të zhvilluar kryendeshjen e javës në Serie A.

Ndërsa, Pioli thotë se skuadra e tij do ta kërkojë fitoren në këtë sfidë, përballë skuadrës në formë.

“Kam parë ndërgjegje të madhe në skuadër. Të gjithë janë të sigurt. Ne nuk jemi në një situatë të mirë dhe derbi ndaj Milanit mund të na jap energjinë e duhur. Ne duam që kjo lojë të jenë e jona, pavarësisht kohërave jo të mira”, ka deklaruar Pioli. /Periskopi.com

Pioli kërkon fitore në derbi

Trajneri i ri i Interi, Stefano Pioli, ka deklaruar se dëshiron vetëm fitore ndaj Milan.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri  i Lazios në konferencën e tij të parë për shtyp si trajner i Inter, është shprehur se ka motivuar lojtarët para derbit dhe se është fatlum që stërvit një grup lojtarësh si të Interit.

“Janë emocione të forta, të cilat duhet të na lejojnë të shkojmë në këtë ndeshje në mënyrën më të mirë të mundshme, me shumë përqendrim dhe vendosmëri. Sepse duam që derbi të jetë i yni”.

Interi do të mundohet të fitojë dhe të ristartojë sezonin përsëri.

Milan-Inter është kryendeshja e javës në Seria A. /Periskopi.com/

Pioli tregon nëse ka problem me yllin e Interit

Trajneri i ri i Interit, Stefano Pioli, është shprehur rreth çështjes se mesfushorit itlian, Antonio Candreva.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri i Lazios do ta ketë përsëri nën urdhëra mesfushorin që e kishte edhe tek Lazio.

Ata kishin probleme gjatë kohës së Piolit si trajner i Lazios,

” Candreva ? Nuk kam probleme me të, ai është një top mesfushor dhe jam i lumtur që e kam atë në ekip ” – tha Pioli. /Periskopi.com

Pioli: Po e realizoj ëndrrën e jetës sime

Ish trajneri i Lazios, Stefano Pioli, ka deklaruar se është duke e përjetuar ëndrrën që e kishte dëshiruar gjithmonë.

Periskopi.com Sporti

Pioli është shprehur se gjithmonë kishte qenë fans i Interit dhe se është rritur si një Interist.

” Jam i lumtur që jam këtu. Jam rritur si Interist. E di që futbolli më dërgojë në një drejtim tjetër por gjithmonë kam qenë i apasionuar pas këtyre ngjyrave. E gjithë familja ime është zi-kaltër. ” -tha Pioli.

Italiani erdhi si zëvendësues i trajnerit holandez, Frank De Boer i cili u shkarkua nga interi një javë më parë. /Periskopi.com

 

Mazzola: Interi me Pioli do të kualifikohen në Ligën e Kampionëve

Legjenda e Interit, Sandro Mazzola, është i bindur se Stefano Pioli është njeriu i duhur dhe akoma shpreson që Nerazzurrët ta zënë vendin e tretë në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Klubi e shkarkoi Frank de Boerin pas dështimit që të sillte rezultatet e kërkuara, me ç’rast skuadra ka mbetur nëntë pikë larg pozitës që çon në Ligën e Kampionëve.

Lojtari që ka zhvilluar mbi 400 ndeshje me Interin thotë se trajneri i ri, Stefano Pioli, është zgjedhje e mirë për klubin, përcjell Telegrafi.com

“Interi është në duar të mira me Piolin. Ai është një trajner shumë i mirë dhe do ta kthejë skuadrën që të bëhet sërish ambicioze – pse jo edhe në vendin e tretë”.

“Tash për tash, ata janë prapa, por kanë mbetur edhe shumë ndeshje për t’u zhvilluar dhe për mua Pioli është njeriu i duhur”, ka deklaruar Mazzola. /Periskopi.com

Zyrtare: Inter bëhet me trajner

Interi ka emëruar trajner italian, Stefano Pioli në pankinën të klubit.

Periskopi.com Sporti

Pioli ka nënshkruar kontratë me ‘zikaltërtit’ deri në fund të qershorit të vitit 2018, por drejtuesit e klubit kanë insertuar një klauzolë të pazakontë deri më tani pasi që ai mund të shkarkohet, nëse Interi gjen një trajner tjetër gjatë verës.

Pioli do të prezantohet te Interi të enjten para mediave në qendrën stërvitore, Appiano Gentile. /Periskopi.com

Interi nesër zyrtarizon trajnerin e ri (Foto)

Interi ka gjetur më në fund zëvedësuesin e të larguarit, Frank De Boer që është shkarkuar një javë më parë.

Periskopi.com Sporti

Është fjala për ish trajnerin e Bolognas dhe Lazios, Stefano Pioli, i cili tashmë është konfirmuar nga të gjitha mediat italiane.

Pioli do të zyrtarizohet nesër nga Interi si trajner i skuadrës milaneze, kurse përkrah tij si asistent do të jetë legjenda e ”Nerrazzurëve”, Walter Samuel. /Periskopi.com

ROME, ITALY - SEPTEMBER 25:  Head coach Stefano Pioli of Lazio issues instructions during the Serie A match between SS Lazio and Udinese Calcio at Stadio Olimpico on September 25, 2014 in Rome, Italy.  (Photo by Tullio M. Puglia/Getty Images)

Trajneri i njohur italian në zyret e Interit

Stefano Pioli besohet se është në Milano për t'u takuar me drejtuesit e Inter, pasi që është shumë afër pët t'u zgjedhur trajner i ri i skuadrës.

Periskopi.com Sporti

Trajneri italian ishte në garë me spanjollin, Marcelino, për të marr timonin e zikaltërtëve në vazhdimin e kampionatin italian.

Pioli ende nuk është i lirë zyrtarisht pasi ai ende figuron në listën e pagave të klubit romak, Lazio, edhe pse ai ishte shkarkuar muaj më parë, raporton Gazetta Dello Sport.

Megjithatë, kjo prishje e kontratës është afër dhe vetëm atëherë ai do të mund të konfirmohet zyrtarisht nga Interi.

Gjatë mbërritjes në zyrat ligjore të klubit, Pioli është munduar të kamoflohet duke vendosur syze dhe një kapuç në kokë. /Periskopi.com

pioli-1-780x439