‘Shoqërimi i pacientëve me COVID-19 brenda QKUK-së, në kundërshtim me udhëzimet e OBSH-së’

Periskopi.com Lajme

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë, kanë deklaruar se qasja dhe prania e personave që nuk i takojnë stafit shëndetësor, e personat e infektuar në klinikat ku ata po trajtohen për koronavirus, janë të palejuara.

Isme Humolli, zyrtare për emergjenca e OBSH-së në Kosovë, thotë për Radion Evropa e Lirë se COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi, ka shkallë të lartë të infektueshmërisë, ka pasqyrë të rëndë klinike, si dhe shkallë të lartë të vdekshmërisë. Sipas saj, prania brenda klinikave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) e familjarëve të personave të infektuar me koronavirus, të cilët i shoqërojnë ata, është krejtësisht veprim i gabuar.

“Nuk lejohet asnjë qasje e personave joshëndetësor që të jenë të pranishëm te personat e infektuar. Në qoftë se ju ka rastisur të shihni — edhe personeli shëndetësor që futet dhe ka kontakt me pacientët me COVID -19, janë të veshur në atë mënyrë që e mbrojnë veten që nga koka deri te këmbët. Prania e familjarëve dhe e vizitorëve të ndryshëm, qoftë edhe me një maskë të thjeshtë, është jashtëzakonisht e gabueshme dhe pasojat janë të mëdha”, tha Humolli.

Në të paktën dy raste në 24 orët e fundit, familjarë të pacientëve që vuajnë nga sëmundja COVID-19, kanë deklaruar se kanë qëndruar pranë të afërmve të tyre, gjatë mjekimit në QKUK.

Në të dyja rastet, prania fizike e tyre në dhomë me pacientët ishte bërë e ditur përmes deklarimeve që përshkruanin gjendjen në dhomat e pacientëve.

Demush Shasha më 4 korrik, kishte njoftuar përmes një postimi në rrjetin social Facebook, se po shoqëronte vëllanë e tij në QKUK, i cili ishte i infektuar me koronavirus, teksa ka përshkruar edhe ambientet e brendshme të Klinikës Infektive dhe kujdesin e mjekëve. Vëllai i tij ndërroi jetë ditën e 4 korrikut.

Edhe Arbnora Fazliu nga Mitrovica, babi i së cilës vdiq të dielën nga koronavirusi, tha për mediat në Kosovë se ajo dhe i vëllai kishin qëndruar në dhomë me babanë e tyre gjatë mjekimit, ndonëse jo që të dy në kohën e njëjtë.

Më 1 korrik, Qeveria e Kosovës, ka miratuar masa shtesë për të frenuar përhapjen e sëmundjes COVID -19. Një njërën nga këto pasa parashihet “ndalimi i vizitave të familjarëve të pacientëve në institucionet shëndetësore. Lejohet vetëm një person sipas nevojës”.

Por, zyrtarja për emergjenca e OBSH-së në Kosovë, Humolli, thotë që qeveria nuk është dashur fare të lejojë vizitën e asnjë familjari të pacientëve. Sipas saj, kjo praktikë duhet të ndërpritet menjëherë, sepse bie ndesh edhe me udhëzimet e përcaktuara nga OBSH-ja.

“Me siguri që bie ndesh. Por, duhet të shihet nëse ka pasur interpretim të gabuar, për shkak se vizitorët në Klinikën Infektive lejohen të shohin nga dritarja. Do të thotë, familjari mund ta shohë pacientin nga dritarja. Duhet të shohim nëse ka interpretim të gabuar. Por, një qasje e tillë, në qoftë se ekziston, që lejon familjarët brenda, atëherë kjo është edhe një rritje e rrezikshmërisë për t’u infektuar nga COVID-19. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për COVID-19, por mund të barten edhe infeksionet tjera nga jashtë-brenda, që do të thotë se mund të dyfishohen edhe infeksionet tjera te këta pacientë”, tha Humolli.

Sipas të dhënave të fundit, në Kosovë që prej regjistrimit të rasteve të para me koronavirus e deri më 4 korrik janë regjistruar 3,356 raste. Prej tyre, 66 pacientë kanë vdekur, 1,874 janë shëruar, ndërsa raste aktive vazhdojnë të jenë edhe 1,416 pacientë.

OBSH tregon nëse personat asimptomatikë po përhapin apo jo koronavirusin

Periskopi.com Lajme

Njerëzit të cilët kanë koronavirus, por nuk shfaqin simptoma nuk po e përhapin pandeminë,  janë shprehur së fundmi zyrtarët e Organizëtës Botërore të Shëndetit.

“Nga të dhënat që kemi, shumë rrallë mund të ndodhë që një person asimptomatik të transmetojë koronavirusin tek dikush tjetër”, ka thënë Dr. Maria Van Kerkhove.

Zyrtarët shëndetësorë më herët paralajmëruan se njerëzit asimptomatikë mund të ndikonin shumë në përhapjen e koronavirusit, por Van Kerkhove tha se kjo nuk është mënyra kryesore që transmetohet virusi.

“Ne kemi një numër raportesh nga vendet që janë duke bërë studime shumë të hollësishme. Ata po ndjekin edhe rastet asimptomatike, po ndjekin kontakte, por kanë zbuluar se nuk ka përhapje të koronavirusit.

Qeveritë në vend të kësaj duhet të përqendrojnë përpjekjet e tyre në zbulimin dhe izolimin e personave të infektuar me simptoma e më pas të gjurmojnë këdo që mund të ketë patur kontakt me ta”, është shprehur Van Kerkhove.

Koronavirusi, OBSH: Lehtësimi i bllokimit nuk nënkupton fundin e pandemisë

Periskopi.com Lajme

Lehtësimi i bllokimit në shumë vende europiane nuk duhet të shërbejë si një mundësi për të festuar fundin e koronavirusit, është paralajmërimi i nisur nga drejtori rajonal i OBSH-së, Hans Kluge në një intervistë për gazetën britanike ”Daily Telegraph”.

“Japonia dhe Singapori e kuptuan shpejt se nuk është koha për të festuar, por për t’u përgatitur,” tha Kluge.

“Jam shumë i shqetësuar. Mund të ketë një valë të dytë dhe një tjetër të gripit sezonal në vjeshtë. Njerëzit mendojnë se bllokimi ka mbaruar, por asgjë nuk ka ndryshuar”, shtoi ai.

OBSH: Koronavirusi mund të luftohet si lija para 40 vjetësh

Periskopi.com Lajme

Ndërkohë që bota shënon një arritje të madhe të shkencës dhe shëndetit publik me zhdukjen e lijës 40 vjet më parë, Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se metoda që u përdor për të zhdukur këtë sëmundje vdekjeprurëse mund të shërbejë sot për të luftuar coronavirusin.

Vetëm në shekullin XX, mbi 300 milionë vetë kanë vdekur nga lija deri kur u zhduk në 1975 në përpjekje të kryesuara nga OBSH. Historianët pohojnë se suksesi i dedikohet unitetit dhe bashkëpunimit global, ku edhe SHBA dhe Rusia bashkëpunuan megjithëse ishte kulmi i Luftës së Ftohtë.

Rosamund Lewis, kreu i Sekretariatit të OBSH për Lijën, tha për Zërin e Amerikës se mund të gjenden plot paralele në metodat e asaj periudhe dhe luftës sot me coronavirus.

”Kjo u arrit me masa themelore të shëndetit publik, bazuar tek epidemiologjia, identifikimi i rasteve, indetifikimi i kontakteve, karantina, izolimi dhe trajtimi,” tha zonja Lewis.

“Këto janë metodat dhe mënyrat bazë që sollën zhdukjen e sëmundjes. Për lijën u gjet vaksina dhe për coronavirusin ende nuk kemi vaksinë. Prandaj puna kërkimore-shkencore është shumë e rëndësishme”.

Mostrat e virusit të lijës mbahen nën masa të rrepta kontrolli në dy qendra të OBSH-së, njëra në SHBA, tjetra në Rusi.

Zonja Lewis thotë se ekzistenca e këtyre mostrave vazhdon të mbajë gjallë debatin nëse ato duhen ruajtur për qëllime kërkimore, ose nëse duhen shkatërruar për të shmangur rrezikun që virusi aksidentalisht të shpëtojë dhe të fillojë të infektojë popullatën.

Vende të ndryshme kanë rezerva vaksine, me frikën se lija mund të rishfaqet, ndërkohë që për sëmundjen ekzistojnë kura të miratuara.

 

​OBSH: Mund të duhet një vit për të përcaktuar origjinën e saktë të koronavirusit

Periskopi.com Lajme

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se mund të duhet të paktën një vit për të përcaktuar origjinën e saktë të Covid-19.

Duke folur nga Gjeneva të premten, një ekspert i OBSH-së për viruset që përhapen nga kafshët, ka thënë se të dhënat e marra tregojnë se lakuriqin si burim kryesor dhe më pas te disa kafshë tjera si bartëse, shkruan BBC.

Kjo organizatë ka përsëritur se nuk ka parë ndonjë të dhënë, të cituar nga presidenti amerikan, Donald Trump, që virusi mund të ketë dalë nga ndonjë laborator në Kinë.

Shkencëtarët nuk janë të sigurt se ku saktësisht ka shpërthyer virusi. Sipas disa të dhënave ka dyshime për një treg të kafshëve në Vuhan, por nga 41 raste me koronavirus, vetëm 27 kanë pasur lidhje të drejtpërdrejtë me këtë treg.

Ky virus mund të ketë kaluar prej disa lakuriqëve në disa kafshë të tjera, para se të kalonte në njerëz, megjithatë lloji i kafshës mbetet i paqartë.

Më 2012, kur ishte shfaqur virusi MERS, është dashur të bëhen kërkime një vit për të kuptuar që sëmundja ka pasur si origjinë devenë.

E pyetur javën e kaluar nëse kanë bazë pretendimet amerikane se virusi ka dalë nga laboratori, OBSH-ja ka thënë se pas rishikimit të të dhënave nga disa shkencëtarë, është e sigurt se shpërthimi ka origjinë natyrale.

OBSH: Virusi ende paraqet një rrezik të lartë deri në krijimin e vaksinës

Periskopi.com Lajme

Pjesë të botës kanë filluar të dalin nga pandemia e Covid-19 dhe të rifillojnë me kujdes një jetë normale, por virusi mbetet një rrezik i lartë derisa të zhvillohen vaksinat, tha sot eksperti i Organizatës Botërore të Shëndetit, Mike Ryan.

Ai vlerësoi se disa vende ishin ende në qendër të pandemisë, ndërsa të tjerët kishin filluar të shfaqnin shenja të zvogëlimit të rasteve, transmeton Reuters.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 3 maj 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 3.537.173 raste të COVID-19 dhe 246.950 raste të vdekjes.

​Kina refuzon OBSH-në për hetimin e origjinës së koronavirusit

Periskopi.com Lajme

Pekini zyrtar ka mohuar në mënyrë të përsëritur kërkesat e Organizatës Botërore të Shëndetit për të marrë pjesë në hetimet mbi origjinën e COVID- 19, ka deklaruar sot përfaqësuesi i organizatës në Kinë, Gauden Galea.

“Bazuar në të gjitha provat e disponueshme, kolegët e OBSH janë të bindur se virusi ka origjinë në Wuhan dhe është një virus natyral, jo i prodhuar. Ne e dimë se po bëhet një hetim ndërkombëtar, por në këtë fazë ne nuk jemi të ftuar të bashkohemi”, tha Galea për Sky News.

Ai tha se OBSH nuk ishte në gjendje të hetojë të dhënat e dy laboratorëve që punojnë me viruset në Wuhan, Institutin e Virologjisë dhe CDC Wuhan.

Sidoqoftë, sipas Gale, ditarët e laboratorit duhet të jenë pjesë e çdo raporti gjithëpërfshirës për origjinën e virusit.

​Trump paralajmëron veprime kundër Kinës dhe OBSH-së për shkak të koronavirusit

Periskopi.com Lajme

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha sot se vendi i tij do të ndërmarrë veprime të fuqishme kundër Kinës pasi agjencitë e inteligjencës janë urdhëruar të zbulojnë se çfarë dinte në të vërtetë Pekini për koronavirusin.

Trump urdhëroi hetime ndaj Pekinit zyrtar, pasi pretendon se ishin në dijeni për kërcënimin e koronavirusit më herët dhe mund të kishin bërë më shumë për të ndaluar pandeminë.

“Ne jemi duke dalë me një rekomandim shumë të veçantë. Por ne nuk jemi të kënaqur me të,” tha Trump duke folur për pasojat e mundshme ekonomike kundër Kinës.

Ai ka lavdëruar vendimin e tij për të mbyllur udhëtimet nga Kina në SHBA në fillim të këtij viti, përveç lejimit të qytetarëve amerikanë që të kthehen në shtëpi.

“Ne jemi me fat që e ndalëm atë në janar të rridhte në vendin tonë nga Kina,” tha Trump.

Presidenti Trump tha se ai do të lëshonte një ‘rekomandim’ se si të merren SHBA-të me OBSH dhe Kinën në të ardhmen.

​OBSH mbledh komitetin e urgjencës për të shqyrtuar zhvillimin e pandemisë

Periskopi.com Lajme
Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka njoftuar se do të mbledhë ekspertë nga komiteti i urgjencës për të vlerësuar zhvillimin e pandemisë koronare të virusit, tre muaj pas shpalljes së një emergjence ndërkombëtare shëndetësore.

Duke iu përgjigjur kritikës në rritje të organizatës, Tedros Adhanom Gebreusus sot numëroi të gjitha veprimet e ndërmarra që nga janari dhe njoftoi se ai përsëri do të mbledhë komitetin e urgjencës nesër “për të vlerësuar zhvillimin e pandemisë”.

Më 30 janar, OBSH shpalli një gjendje emergjence ndërkombëtare, alarmi më i lartë dhe sipas rregullave sanitare ndërkombëtare, komiteti i urgjencës duhet të mblidhet të paktën çdo tre muaj.

Koronavirusi, i cili u shfaq në dhjetor në Kinë, është përhapur në të gjithë botën, duke vrarë më shumë se 217.400 njerëz, sipas AFP-së.

“Gjatë këtyre tre muajve, OBSH punon brenda ditës për të sinjalizuar alarmet, mbështetur vendet dhe për të shpëtuar jetë,” tha Gebreyeus.

Ai tha se organizata u zotua të jetë transparente dhe përsëriti thirrjen e saj për unitet dhe solidaritet në nivel botëror.

“Më shumë se kurrë, raca njerëzore duhet të bashkohet për të mposhtur këtë virus. Unë kam thënë tashmë se ky virus mund të jetë shkatërrues, më shumë se çdo sulm terrorist. Mund të shkaktojë përçarje politike, ekonomike dhe sociale,” tha Gebreyeus.

OBSH ngre shqetësimin ndaj lehtësimit të masave për koronavirus

Periskopi.com Lajme

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje në lidhje me lehtësimin e masave që janë duke bërë shumë shtete.

OBSH ngre shqetësimin se një veprim i tillë mund të sjellë ringjallje të virusit, ndërkohë që shumë vende kanë nisur planet për të dalë nga karantina.

“Kjo nuk është koha të jemi të shkujdesur, por duhet të jemi të kujdesshëm dhe të përgatitur për një mënyrë të re jetese”, tha Dr. Takeshi Kasai, drejtor rajonal i OBSH për Paqësorin Perëndimor.

Ai shtoi se qeveritë duhet të jenë vigjilente dhe të ndalojnë përhapjen e virusit, si dhe të ndalojnë me heqjen e shpejtë të karantinës apo të distancimit social, duke vepruar me hapa gradualë, për të ruajtur një balancë mes sigurisë së shëndetit të popullatës dhe funksionimit të ekonomisë.

“Ndërsa jemi duke kaluar një situatë të vështirë, jetët tona dhe sistemi ynë shëndetësor duhet që të jetë në funksion të ndalimit të përhapjes së sëmundjes, duke adaptuar dhe evoluar përgjatë situatës së pandemisë, së paku, derisa të gjendet vaksina. Ky proces do të jetë normalja jonë e re” – tha Kasai.

Paralajmëro i tij erdhi kur Gjermani filloi rikthimin në dyqane një muaj pas mbylljes.

“Nikotina nuk mbron nga koronavirusi”, OBSH-ja kundër studimit francez

Periskopi.com Lajme

Pirja e duhanit dëmton mushkëritë dhe pjesët e tjera të trupit dhe ju bën më të prekshëm nga infeksioni Covid-19.” Ky është mesazhi që përcjell Organizata Botërore e Shëndetit për ti dhënë fund kështuti dhënë fund kështu çdo dyshimi pas botimit të studimit francez kontravers sipas të cilit nikotina mund të ketë efekt mbrojtës kundër koronavirusit.

Hulumtimi i diskutueshëm francez- Hipoteza mbi efektet “mbrojtëse” të nikotinës që u publikua nga gazeta Le Monde, pasoi një studim të kryer nga një ekip ekspertësh nga spitali parizian La Pitié-Salpetrière. Sipas të dhënave paraprake nga hulumtimet që vijnë nga vëzhgimi klinik në spitalin parizian, shkalla e pirjes së duhanit në mesin e pacientëve të infektuar me Covid-19 nga një mostër prej 350 pacientësh me një moshë mesatare prej 65 vjeç do të ishte shumë e ulët, “afërsisht 5% e totalit. ”

Hipoteza-Profesori Jean-Pierre Changeux, i Institutit Pasteur dhe i College de France specifikoi: “Hipoteza është se nikotina, duke u fiksuar në receptorin qelizor të përdorur nga koronavirusi, parandalon depërtimin e tij në në qeliza dhe përhapjen në të gjithë trupin. Receptori nikotinik i acetilkolinës” luan një rol kryesor në përhapjen e koronavirusit dhe është në origjinën e shumëllojshmërisë së simptomave të Covid-19, duke përfshirë humbjen e shijes, aromës dhe çrregullimet e tjera neurologjike, deri në rastet e bllokimit të papritur të rrugëve të frymëmarrjes që mund të ndodhë rreth ditës së tetë.

Epidemiologu: “Ne nuk duhet të konkludojmë se ka një efekt mbrojtës”-Epidemiologu Florence Tubach dëshironte të sqarojë se bazuar në këto rezultate, sado të fuqishme të jenë ato, ne nuk duhet të konkludojmë se ka një efekt mbrojtës tymi i duhanit, i cili përmban shumë agjentë toksikë.

“Vetëm modifikuesit e nikotinës ose të receptorëve të nikotinës mund të kenë një efekt mbrojtës, dhe këto të kushntëzuara pasi jemi ende në fazën e vëzhgimit.”

Studimi francez pasoi atë kinez- Për të provuar hipotezën, spitali parizian ka nisur një eksperiment bazuar në aplikimin e nikotinës me doza të ndryshme dhe me qëllime të ndryshme parandaluese për të kuptuar nëse ajo mund të ndihmojë në mbrojtjen e stafit mjekësor-shëndetësor, si dhe me qëllim terapeutik për pacientët e shtruar në spital, për të parë nëse pas aplikimit të nikotinës do kenë ulje të simptomave apo ringjallje të simptomave.

Që në fund të muajit mars, një studim kinez i botuar në New England Journal of Medecine kishte nxjerrë në pah përqindjen e ulët të duhanpirësve në mesin e pacientëve me Covid.

Reagime kundër- Publikimi i studimit francez, me një eksperiment të nisur në një nga spitalet më të rëndësishëm Paris, ndezi një reagim të shpejtë. “Mos shkoni të blini nikotinë,” tha Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran. Rreziku është të krijoni shpresa të rreme midis shumë duhanpirësve si dhe të krijoni raste të reja me koronavirus.

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë, Jerome Salmon, kujtoi se pirja e duhanit shkakton 75,000 viktima çdo vit në Francë, dhe është një faktor rëndues për sëmundjet kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe të kancerit.

E njëjta maturi ka ardhur edhe nga Italia.

“Eshtë e rrezikshme të lavdërosh një zakon të keq siç është duhanpirja dhe të mendosh se mund të ndihmojë në trajtimin e asaj që është tani emergjenca epidemike”, komentoi Giovanni Maga, drejtor i Institutit Moletik të Gjenetikës të Këshillit Kombëtar të Kërkimit të Pavia-s .

​OBSH: Koronavirusi do të jetë me ne edhe për një kohë të gjatë

Periskopi.com Lajme

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Gebrejesus deklaroi sot se koronavirusi do të jetë me ne edhe për një kohë të gjatë.

“Mos bëni gabim, ne kemi një rrugë të gjatë. Ky virus do të jetë me ne për një kohë të gjatë,” tha ai, duke shtuar se epidemia në Evropën Perëndimore duket se po stabilizohet.

Gebrejesus tha se shpresonte që administrata e presidentit amerikan Donald Trump të konsiderojë pezullimin e fondeve të OBSH-së, por që fokusi i tij kryesor ishte dhënia fund e pandemisë dhe shpëtimi i jetës.

“Shpresoj që SHBA të rishikojë ngrirjen e fondeve dhe të mbështesë edhe një herë punën e OBSH dhe të vazhdojë të shpëtojë jetë. Shpresoj se SHBA do ta konsiderojë këtë një investim të rëndësishëm, jo vetëm për të ndihmuar të tjerët, por edhe për t’i mbajtur SHBA të sigurta,” tha Gebrejesus.

Ai tha se kishte tendenca shqetësuese në rritjen e epidemisë së hershme në pjesë të Afrikës dhe Amerikës Qendrore dhe Jugut, transmeton Reuters.

“Shumica e vendeve janë ende në fazat e hershme të epidemisë dhe disa që u prekën herët në pandemi, kanë filluar të shohin një ulje të rasteve,” tha Tedros në një konferencë shtypi në Gjenevë.

U tha se OBSH urdhëroi ta ndërpriste futbollin, më në fund reagon UEFA

Periskopi.com Sporti

Zërat se OBSH ka urdhëruar të ndalohet futbolli deri vitin tjetër janë hedhur poshtë nga UEFA.

“UEFA pranoi një kërkesë për të pezulluar sportin deri në vitin 2021 nga OBSH”, shkruajti e përditshmja italiane La Repubblica të martën.

Raporti, i cili citon revistën braziliane Veja, pretendon se iu tha UEFA-së të merrte masa për të parandaluar një valë të dytë të Covid-19 në një takim të komitetit ekzekutiv që zgjati më shumë se dy orë të enjten e kaluar.

Pezullimi i futbollit për atë periudhë kohore do të shkaktonte çrregullime për këtë sezon, si dhe sezonin 2020/21.

Sidoqoftë, UEFA ka mohuar pretendimet se ishte kërkuar të ndalonte sportin deri në vitin e ardhshëm nga OBSH, sipas The Independent.

“Kjo nuk qëndron, pasi nuk është e saktë. OBSH kurrë nuk ka rekomanduar që futbolli të mos luhet deri më 2021”, ka thënë për Independent zyrtari i UEFA-s.

Në fakt, UEFA raportohet se po vazhdon të bëjë plane se si sezoni 2019/20 mund të përfundojë pa rrezikuar shëndetin e askujt.

Përfaqësuesi i OBSH’së në Itali: Do goditemi sërish nga koronavirusi, ja kur pritet vala e dytë

Periskopi.com Lajme

“Një valë e dytë e epidemisë së koronavirusit në vjeshtë, më shumë sesa një hipotezë është një siguri”. Kështu ka deklaruar Walter Ricciardi, përfaqësues italian në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

“Deri sa të mos të kemi një vaksinë do të ketë valë të tjera, ose, shpresojmë, vatra të vogla të tjera epidemike. Për këtë, është shumë e rëndësishme të mos përshpejtohet me hapjen e qyteteve. Në rast të kundërt, valën e dytë rrezikojmë ta kemi para verës”.

“Zgjedhjet e rrezikshme të disa liderve politikë botërore”, vijon Ricciardi, “do të ndikojnë mbi popujt e tyre. Nëse ka pasur shumë viktima krahasuar me të tjerët është sepse vendimet janë marrë ose vonë ose në mënyrë të gabuar.

Shembulli më i qartë është Britania dhe SHBA-ja, ku qeveritë nuk i kanë dëgjuar këshillat e shkencëtarëve dhe kanë reaguar në mënyrë ekstremisht të vonë.

Por, në vende si Koreja e Jugut, Finlanda dhe Gjermania, ku ka një linjë komandimi unik dhe një raport i drejtë mes politikës dhe institucioneve mirëfunksionuese, gjërat shkojnë më mirë”, tha Ricciardi./Shqip/

​G7 do të rishikojë punën e OBSH-së për shkak të keqmenaxhimit me koronavirus

Periskopi.com Lajme

Liderët e vendeve anëtare të G7 gjatë një video-konference sot, ranë dakord të fillojnë një rishikim të procesit të reformës në Organizatën Botërore të Shëndetit (WHO).

Ata janë shprehur për një qasje të koordinuar globale për të luftuar pandeminë e koronavirusit, njofton Shtëpia e Bardhë.

“Udhëheqësit e vendeve të G7 deklaruan se shpenzuan mbi 1 miliard dollarë në vit për punën e OBSH-së, dhe pjesa më e madhe e seancës iu kushtua mungesës së transparencës dhe keqmenaxhimit të OBSH-së gjatë luftës kundër pandemisë COVID-19. Udhëheqësit janë të angazhuar për rishikimin dhe reformën e përgjithshme të WHO,” thuhet në deklaratë.

​OBSH: Pirja e alkoolit nuk e vret COVID 19, por e rrit rrezikun e dhunës

Periskopi.com Lajme

Konsumimi i alkoolit nuk e vret virusin COVID-19, tha Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) të martën në një përpjekje për të luftuar lajmet e rreme.

“Frika dhe dezinformatat kanë krijuar një mit të rrezikshëm që konsumimi i alkoolit mund të vrasë virusin COVID-19. Ai nuk e bën këtë,” shkruan OBSH për Evropë.

“Konsumimi i alkoolit paraqet rreziqe për shëndetin, por konsumimi i alkoolit etilik me forcë të lartë (etanoli), mund të sjellë pasoja të rënda shëndetësore, përfshirë vdekjen,” shton OBSH.

Në vend të kësaj, OBSH u bëri thirrje qeverive të zbatojnë masa që kufizojnë konsumin e alkoolit, veçanërisht në vendet në karantinë.

“Në kohën e bllokimit gjatë pandemisë COVID-19, konsumi i alkoolit mund të përkeqësojë ndjeshmërinë e shëndetit, sjelljet e marrjes së rrezikut, çështjet e shëndetit mendor dhe dhunën”, thekson OBSH.

Në dy javët e par a të bllokimit francez, raportet e dhunës në familje u ngritën me më shumë se 30%, zbuloi Ministria e Punëve të Brendshme e Francës.

Shërbimi Kombëtar i Abuzimit në Familje në Britani të Madhe ka vërejtur një rritje prej 25% të thirrjeve dhe kërkesave për ndihmë si pasojë e dhunës në familje për shkak të konsumit të alkoolit.

Sipas OBSH-së, tre milionë njerëz humbasin jetën e tyre çdo vit si pasojë e konsumit të alkoolit, një e treta e të cilëve janë në Evropë.

OBSH: Koronavirusi 10 herë më vdekjeprurës se gripi i vitit 2009

Periskopi.com Lajme

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus mbajti një konferencë të shkurtër për shtyp rreth situatës më të fundit nga pandemia e koronavirusit.

Ghebreyesus deklaron se të dhënat e mbledhura nga vende të ndryshme tashmë kanë krijuar një bazë informacioni rreth mënyrës si përhapet koronavirusi, si parandalohet dhe mënyra si sillet ai.

Sipas kreut të OBSH-së, vdekshmëria nga ky virus është rreth 10 herë më e madhe nga gripi i vitit 2009.

“Provat që vijnë nga vende të ndryshme po na japin një kuadër të qartë rreth këtij virusi, si sillet ai, si ta ndalojmë dhe si ta trajtojmë. E dimë tashmë që Covid-19 përhapet me shpejtësi dhe është 10 herë më vdekjeprurës se virusi që shkaktoi gripin e vitit 2009”, shpjegoi  Ghebreyesus.

Donald Trump kritikon OBSH’në: E përqendruar te Kina

Periskopi.com Lajme

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka kritikuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Përmes një postimi në Twitter, Trump ka thënë që OBSH në kohën e pandemisë është më shumë e përqendruar te Kina.

“OBSH-ja vërtet ka gabuar. Për disa arsye  e financuar kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, ajo mbetet e përqendruar në Kinë. Këtë do ta rishikojmë mirë. Për fat të mirë, unë e kam refuzuar këshillën e saj për t’i mbajtur kufijtë hapur me Kinën. Përse na e kanë dhënë një rekomandim aq të gabuar?”, shkroi Trump në Twitter.

OBSH tregon se si duhet të ndodhë heqja e masave kufizuese

Periskopi.com Lajme

Dr Mike Ryan, drejtori ekzekutiv i Organizatës Botërore të Shëndetit për situatat emergjente, tha që vendet që kërkojnë të zbusin masat kufizuese duhet ta bëjnë këtë hap pas hapi, jo të heqin të gjitha kufizimet menjëherë.

Ryan tha të hënën se masat kufizuese të aplikuara në shumë vende përfshijnë mbylljen e shkollave, vendeve të punës dhe tubimeve sociale në zona publike dhe parqe.

“Ndoshta do të ishte një ide e keqe që të hiqen të gjitha masat e kufizimit menjëherë”, tha Ryan, duke përmendur që vendet nuk duhet të vendosin për tranzicion, pa pasur një plan për ta mbajtur zgjerimin e COVID-19 në një nivel të menaxhueshëm: “Izolimi shtyn sëmundjen poshtë. Pasi të keni hequr izolimin, duhet të keni një metodë alternative për shtypjen e infeksionit.”

Ryan sqaroi se shtetet duhet të kenë sisteme për të zbuluar raste të reja, të monitorojnë kontakte, të mbajnë raste të dyshuara karantine dhe të kryejnë një test të gjerë sëmundjesh.

Më 11 mars, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) shpalli një “pandemi globale” për shkak të përhapjes së koronavirusëve. Përveç Evropës, OBSH ka shpallur Shtetet e Bashkuara epiqendrën e re të pandemisë së koronavirusit, e cila u shfaq për herë të parë në fund të vitit të kaluar në qytetin kinez Ëuhan.

Më shumë se 73,700 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në të gjithë botën, dhe më shumë se 1.320,000 raste infeksioni, në më shumë se 180 vende. Më shumë se 275,000 njerëz janë shëruar deri më tani.

OBSH: Mjaft përdorët maska nëse nuk jeni të sëmurë, mjekët kanë më shumë nevojë

Periskopi.com Lajme

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyrën nëse nuk janë të sëmurë me Covid-19 ose që nuk kujdesen për dikë që është i sëmurë.

“Nuk ka prova specifike për të sugjeruar se vendosja e maskës nga popullata masive ka ndonjë përfitim të mundshëm. Në fakt, ka disa prova që sugjerojnë të kundërtën. Shumë persona nuk dinë ta vendosin atë si duhet”, është shprehu Dr. Mike Ryan, drejtori ekzekutiv i programit të emergjencave shëndetësore të OBSH-së, në një konferencë për media të hënën në Gjenevë, Zvicër.

“Ekziston gjithashtu çështja që kemi një mungesë masive globale për maska dhe pajisje të tjera mjekësore. Tani për tani njerëzit më të rrezikuar nga ky virus janë punonjësit e shëndetit që janë të ekspozuar ndaj virusit çdo sekondë të ditës. Mendimi për ata që nuk kanë maska është i tmerrshëm”, tha Ryan

Doktoresha Maria Van Kerkhove, një epidemiologe e sëmundjes infektive me OBSH, gjithashtu tha në konferencën e së hënës se përparësi i japin mjekëve për përdorimin e maskave.

“Ne i japim përparësi përdorimit të maskave për ata që kanë më shumë nevojë, që janë punonjësit e kujdesit shëndetësor. Në komunitet, ne nuk ju rekomandojmë përdorimin e maskave përveç nëse vetë jeni të sëmurë”.

“Ne rekomandojmë që maskat të përdoren nga njerëzit që janë të sëmurë në shtëpi dhe për ata që kujdesën për të sëmurit”, u shpreh doktoresha.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit paralajmëruan në një konferencë për media javën e kaluar se globalisht ekziston një “mungesë e konsiderueshme” e furnizimeve mjekësore, përfshirë pajisjet mbrojtëse personale për mjekët.

“Bota po përballet me një mungesë të konsiderueshme të pajisjeve mjekësore për punëtorët tanë, përfshirë maskat, dorezat, fustanet dhe maskat e fytyrës dhe mbrojtja e punonjësve tanë të kujdesit shëndetësor duhet të jetë përparësia kryesore”, u shpreh Van Kerkhove javën e kaluar.