Zbulohet çka i tha Chiellini Rrahmanit: Çohu, mos luaj budallain

Periskopi.com Sporti

Goditja e Chiellinit në fytyrën e Amir Rrahmanit ishte tema e debatit pas ndeshjes Napoli – Juventus, përcjell Periskopi. 

Fillimisht gjyqtari nuk e vuri re kontaktin mes të dyve (Chiellinit dhe Rrahmanit) dhe vetë kapiteni bardhezi, duke parë kundërshtarin të shtrirë në tokë mes dhimbjesh, bëri çmos për t’u siguruar që mbrojtësi kosovar të ngrihej dhe të shmangte ndëshkimin për atë që ai e konsideron një skenë (mashtrimi) të mbrojtësit “dardan”.

 

Siç mund të kuptohet nga audioja e ambientit, në fakt, Chiellini i drejtohet Rrahmanit menjëherë pas shuplakës që i dha në zhvillimet e një goditjeje të lirë për Napolin.

“Jepi Rrahmani, çohu, mos luaj budallain” – dëgjohej t’i ketë thënë Chiellini Rrahmanit.

Doveri, megjithatë, vendosi të akordonte penallti në favor të Napolit, të cilën Insigne e shndërroi në gol, çka i siguroi fitoren vendasve.

“Ultimatum” për Gatusson? Ndeshja ndaj Juventus mund të jetë e fundit si trajner i Napolit

Periskopi.com Sporti

Duket se ka ardhur fundi i epokës së Gattusos te skuadra napolitane, Napoli, shkruan Periskopi.

Gennaro Gattuso nuk është në dijeni nëse ndeshja ndaj Juventusit do të jetë e fundit që ë zhvillon me klubin.

Napoli u mposht mbrëmë në kuadër të ‘Coppa Italia’ me rezultat 3-1 ndaj Atalantës.

“Nuk e di, ju duhet ta pyesni klubin. Kapiteni i anijes jam unë , por kur gjërat shkojnë keq sigurisht që edhe kapiteni duhet të paguajë”, u shpreh ai.

Tutje ai tha se kërkon besim nga klubi pasi është duke punuar shumë me lojtarët.

“Unë jam trajner, kjo shkon këshu. Nuk do të jem as i pari e as i fundit që do të largohem, por më duhet ta çojë punën deri në fund”, përfundoi ai.

Teksa raportime të ndryshme që vijnë nga Italia bëjnë të ditur se ndeshja ndaj Juventusit mund te jëtë e fundit për Gattuson si trajner.

Konfirmohet: Këta janë dy futbollistët që do të largohen nga Napoli

Periskopi.com Sporti

Drejtori i Napolit, Cristiano Giuntoli konfirmon se Arkadiusz Milik dhe Fernando Llorente do të largohen në janar, ndërsa shërimi i Victor Osimhen është ende i pasigurt.

“Çdo lojë është një moment i së vërtetës, ju duhet të mbani kokën të qetë dhe ne do të shohim në fund të sezonit se kush i arrin synimet e tyre,” tha Giuntoli për Sky Sport Italia.

“Ne u ndjejmë të zemëruar pas ndeshjes me Interin, dhe të zhgënjyer, por edhe të mërzitur nga performanca që tregon se kemi arritur një nivel të lartë.”

Andrea Petagna dhe Matteo Politano ndërhyjnë sot për Lorenzo Insigne të pezulluar dhe të dëmtuarin Dries Mertens.

“Këta djem tashmë kanë treguar cilësinë e tyre dhe shpresojmë se do ta bëjnë përsëri këtë mbrëmje.”

Osimhen është gjithashtu ende jashtë dhe ka qenë që nga nëntori kur zhvendosi shpatullën e tij në detyrë ndërkombëtare me Nigerinë.

“Ai nuk është ende në formë të përsosur, shpresojmë të kthehet në janar. Ne nuk e dimë nëse është fillimi, mesi apo fundi, do të duhet të shohim se si reagon ai kur të kthehet në stërvitje. ”

Napoli ka një sulmues në skuadër, posaçërisht Arek Milik, por ai është ngrirë për shkak të mosmarrëveshjes së kontratës.

“Afati i transferimit është një çështje për të gjithë. Ne kemi një sulmues që shumë klube do të dëshironin ta kishin, kështu që do të presim dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë, ”vazhdoi drejtori i sportit, përcjell GazetaBlic.

“Milik dëshiron të shkojë dhe të luajë në mënyrë që të jetë i gatshëm për Euro. Kjo është ajo që ai dëshiron. Nuk mendoj se do të nënshkruajmë askënd, pasi skuadra është e plotë, kështu që ne do të shesim vetëm një çift. Milik dhe Llorente? Mund te jete.”

Fernando Llorente thuhet se është në prag të një transferimi të janarit në Sampdoria.

Nikola Maksimovic dhe Elseid Hysaj do të jenë jashtë kontratës në qershor, por Giuntoli nuk është shumë i shqetësuar.

“Dera është e hapur, ne po vazhdojmë të flasim dhe shpresojmë të arrijmë një marrëveshje, por nuk jemi akoma atje.”

Napoli në ‘gjumë’: Lazio shënon edhe golin e radhës

Periskopi.com Sporti

Është shënuar goli i radhës në derbin Lazio – Napoli, përcjell Periskopi.

Lacialët kanë arritur ta shënojnë edhe golin dytë, ku rrjetën e gjeti mesfushori spanjoll, Luis Alberto, i cili shënoi pas një asisti të Ciro Immobile.

Shihni golin. /Periskopi

Inter në epërsi ndaj Napolit: Një karton i kuq dhe një gol – ja detajet

Periskopi.com Sporti

Inter është nikoqir i Napolit në derbin e xhiros së 12-të në kampionatin italian Serie A, transmeton Periskopi.

Eshtë skuadra e Interit ajo që ka arritur e para ta shënojë golin e avantazhit, autor i së cilës është Romelu Lukaku.

Lukaku shënoi nga pika e bardhë, dhe kjo penallti erdhi pas përjashtimit me të kuq të sulmuesit Insigne.

Kujtojmë se të dy skuadrat janë në formë të jashtëzakonshme dhe nuk din për humbje ndeshjet e fundit.

Shihni penalltinë. /Periskopi

Skandal te Napoli, nuk ua kanë dhënë pagat futbollistëve dhe stafit

Periskopi.com Sporti

Në njërën prej ligave më të forta në Evropë, në Serie A të Italisë, shumë futbollistë nuk po marrin pagat.

Stafi, trajnerët dhe lojtarët e Napolit ende nuk i kanë marrin pagat për këtë sezon.

Presidenti i klubit, Aurelio De Laurentiis, anuloi një incident të mundshëm midis trajnerit Gennaro Gattuso dhe disa lojtarëve në dhomën e zhveshjes pas humbjes 3-1 ndaj Milanit, raporton Gazeta Express.

Gattuso ishte i zemëruar me lojtarët e tij pas ndeshjes kundër ish-klubit të tij Milan, por mediat italiane raportojnë se asnjë anëtar i Napolit nuk ka marrë ende një pagë këtë sezon.

La Gazzetta dello Sport zbulon një tjetër problem të skuadra e Napolit, ata pretendojnë se situata me paga kishte krijuar pakënaqësi në dhomën e zhveshjes, pasi klubi ka vendosur të paguajë pagën e parë mujore deri më 1 dhjetor, duke respektuar afatin e caktuar nga Federata e Futbollit Italian.

Napoli përgatitet të përballet me HNK Rijeka në Evropaligë të enjten, përpara një ndeshjes në Seria A të dielën kundër Romës.

Probleme te Napoli: Gattuso përleshet me lojtarët

Periskopi.com Sporti

Gennaro Gattuso mund të largohet nga Napoli. Kjo për shkak se një sherr i madh ka shpërthyer në mes trajnerit dhe futbollistëve të tij, të cilët janë shfaqur edhe tensione.

Krejt ngjarja ka ndodhur të dielën mbrëma pas fitores së Milanit kundër Napolit me rezultat 3:1.

 

 

Pas ndeshjes Gattuso i kishte kritikuar futbollistët e tij, dhe kritikat e tij nuk janë pritur mirë te lojtarët, të cilët kanë reaguar.

Mediat italiane kanë zbuluar se lojtarët me tone të larta i kanë reaguar trajnerit për kritikat që ua ka adresuar.

Me atë rast Gattuso ka ndërhyrë dhe u ka thënë futbollistëve se është i gatshëm të largohet nëse ata nuk e duan dhe nëse gjërat nuk ndryshojnë brenda skuadrës.

Por, këto probleme janë mohuar nga Napoli, i cili besohet se ka reaguar ndaj këtyre raportimeve vetëm sa për t’i vazhduar përpjekjet e qetësimit të gjendjes brenda klubit.

‘Mbreti i Serie A’ ia dhuron fitoren rossonerëve, ekipi i Piolit mposht Napolin

Periskopi.com Sporti

Skuadra italiane, në të cilën militojnë edhe mbrojtësit shqiptarë, Elseid Hysja dhe Amir Rrahmani, Napoli, është mposhtur sonte në shtëpi nga ‘rossonerët’, shkruan Periskopi.

Dy golat të cilat ia dhanë fitoren ‘kuqezinjëve’ të Milanit i shënoi suedezi, Ibrahimovic.

Kurse golin e vetëm për napolitanët, të cilët mbeten pa Bakayokon në fushë që nga minuta e 65’të, e shënoi belgu, Martens.

Krejt në fund të ndeshjes, përkatësisht në minutën e 5’të të lojës shtesë për 1:3 shënoi norvegjezi, Hauge.

Me këtë fitore, Milani vazhdon të qëndrojë në pozitën e parë në tabelë, përderisa Napoli me 14 pikë zë vendin e 6’të të tabelës në Serie A.  /Periskopi

AZ Alkmari luan kundër Napolit të Rrahmit në EL, pavarësisht 13 futbollistëve pozitivë me koronavirus

Periskopi.com Sporti

jë kaos i vërtetë me koronavirus po ndodh te skuadra holandeze AZ Alkmaar.

Pesë të tjerë iu shtuan tetë rasteve pozitive, por pavarësisht kësaj, ekipi do të udhëtojë në duel kundër Napolit të Amir Rrahmanit në raundin e parë të Ligës së Evropës.

Për shkak të frikës se Napoli mund të fitojë ndeshjen me rezultat zyrtar dhe të ndëshkohen me minus pikë, holandezët do të paraqiten në fushë, megjithëse do të jenë pa 13 lojtarë.

AZ Alkmaar raportoi tetë raste pozitive të premten, dhe pesë të tjera u konfirmuan dje. Me kaq shumë mungesa, është e vështirë të pritet që AZ të ketë një shans kundër Napolit.

Rrahmani me bashkëlojtarët e tij tek Napoli dalin negativ në testin për COVID-19

Periskopi.com Sporti

Lajm i mirë nga Napoli, duke pasur parasysh që, pas testeve të fundit të kryera dje në grupin e ekipit, nuk ka pasur raste të Coronavirus.

Këtu është njoftimi për shtyp nga klubi i madh italian:

“Të gjitha testet e bëra dje në mëngjes për anëtarët e grupit të ekipit ishin negative për Covid-19”, shkruan klubi i Napolit.

Kjo nënkupton se Napoli duhet të jetë i gatshëm të përballet me Atalantën të shtunën në ligë.

Vlen të theksohet se ky është një lajm mjaft i mirë pasi edhe lojtarët shqiptarë si Elsi Hysaj dhe Amir Rrahmani kanë rezultuar negativ pas testeve të fundit.

E kritkuan brutalisht që nuk luajti kundër Maqedonisë së Veriut, Rrahmani shpjegon arsyet në Instagram

Periskopi.com Sporti

Kosova mbrëmë u mposhtë nga Maqedonia e Veriut me rezultat 2-1 dhe kështu humbi mundësinë e artë për të ëndërruar kualifikimin në Kampionat Evropian përmes play-offit të Ligës së Kombeve


Bernard Challandes kishte mungesa të shumta, ku i munguan futbollistët kryesorë, si Amir Rrahmani, Vedat Muriqi, Milot Rashica e Hekuran Kryeziu, shkruan Reporteri.net

Tifozët ishin të irrituar me Rrahmanin, i cili nuk kishte aspak faj, pasi nuk u lejua nga Napoli që të vinte për të luajtur në këtë përballje.

Pas akuzave dhe komenteve negative në drejtim të tij, tani kapiteni i Kosovës ka reaguar dhe ka sqaruar situatën e tij dhe arsyen pse nuk mund të vinte në Kombëtare.

“I gjithë ekipi i Napolit është në karantinë dhe jemi të ndaluar të bëjmë një metër larg hotelit. Pas të gjitha përpjekjeve të Ambasadës Italiane në Kosovë dhe shtetit të Kosovës prapë ishte e pamundur të vija. Mësohuni ta duani vendin tuaj dhe pastaj bëni komente,” ka shkruar Rrahmani në Instagram.

Komplikohen gjërat për Challandes: Amir Rrahmani del pozitiv me koronavirus

Periskopi.com Sporti

Amir Rrahmani ka dalë pozitiv me COVID-19 në testimet e kryera së fundmi nga skuadra e Napolit.

Napoli kishte dy raste pozitive, ndërsa dje testoi gjithë skuadrën për herë të dytë.

Nga këto teste, dy rezultate janë kthyer pozitive, mes tyre edhe kapiteni i Kombëtares së Kosovës, Amir Rrahmani bashkë me një anëtar të stafit, raporton Il Mattino.

Rrahmani tashmë do të ndjek procedurat e zakonshme, ku do të izolohet për dy javë, dhe do të mungojë për Kosovën në ndeshjet e këtij muaji.

Tjetër rast pozitiv te Kombëtarja e Maqedonisë së Veriut, para ndeshjes me Kosovën

Periskopi.com Sporti

Edhe një lojtarë pozitiv me koronavirus tek Maqedonia e Veriut, kundërshtari i Kosovës në takimin gjysmëfinale të Nations League.

Fjala është për mesfushorin e Napolit, Elif Elmas i cili në testimin e sotëm ka rezultuar pozitiv me Covid 19.

Insporti gjatë ditës ka raportuar se të gjithë lojtarët e Napolit, përfshirë edhe kapitenin e Kosovës, Amir Rrahmani janë testuar për koronavirus pasi Piotor Zilenski kishte rezultuar pozitiv.

Napoli ready to punish Elmas for speaking to the media | Goal.com

Lajmin e ka konfirmuar vetë klubi italian i cili më herët kishte konfirmuar se Rrahmani dhe lojtarët e tjerë ishin testuar negativ për Covid 19.

21 vjeçari Elmas është njëri nga lojtarët kryesor të Maqedonisë së Veriut, ku ka 20 paraqitje dhe 4 gola për skuadrën e Igor Angelovskit.

Kujtojmë që Kosova luan ndeshjen historike ndaj Maqedonisë së Veriut javën tjetër në Shkup, takim ky i vlefshëm për kualifikim në Kampionatin Evropian të vitin 2021.

Juventus-Napoli rrezikon të shtyhet për shkak të koronavirusit

Periskopi.com Sporti

Prekja në masë me koronavirus e lojtarëve të Genoas ka vendosur në alarm të gjithë Serinë A.

Rezultimi pozitiv i 11 futbollistëve dhe 3 pjesëtarëve të stafit të klubit kuqeblu ka vë në lëvizje edhe Napolin.

Hysaj me shokë paraditen e sotme kanë kryer tamponët dhe frika për prekjen e disa lojtarëve me COVID-19 është evidente pasi të dielën në San Paolo të kaltrit sfiduan pikërisht Genoan për javën e 2-të të kampionatit një ndeshje të cilën e fituan me rezultatin 6-0.

Nëse disa lojtarë janë infektuar nga ata të Genoas që ishin në fushë të dielën atëherë jo vetëm sfida mes Genoas dhe Torinos por edhe ajo mes Juventusit dhe Napolit në program të dielën në mbrëmje do të vihej në dyshim të madh për t’u luajtur.

Hysaj mund të përfundojë në Rusi, e konfirmon edhe agjenti

Periskopi.com Sporti

Elseid Hysaj mund të largohet nga Napoli së shpejti, pasi e ardhmja e tij është ende e paqartë.

Mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë është futur në vitin e fundit të kontratës me klubin italian.

Përderisa po diskutohet për kontratën e tij, tanimë ka ardhur një ofertë mjaftë e mirë nga Liga Premier e Rusisë.

Është gjiganti rus Spartak Moska që i ka bërë ofertë mbrojtësit shqiptar dhe këtë e ka konfirmuar edhe agjenti i tij Mario Giuffredi.

“Për kontratën po flasim me Napolin, në ditët e fundit kemi marrë një ofertë nga ana e Spartak Moskës të cilën po e vlerësojmë”.

“A kënaq ajo ofertë Napolin? Varet nga këndvështrimi, pas disa muajsh Hysaj mund të largohet me parametër zero”.

“Do isha kurioz të shoh sa futbollistë të datëlindjes 1994 kanë kaq shumë prezenca në një klub të rëndësishëm siç është Napoli. Do të ishte mëkat për një si ai që të largohej me parametër zero”, deklaroi Giuffredi.

Rrahmani startues për Napolin në miqësoren kundër Pescaras

Periskopi.com Sporti

Amir Rrahmani do të debutojë me Napolin.

Napoli zhvillon një miqësore me skuadrën e Pescara, shkruan lajmi.net.

Në këtë ndeshje nga minuta e parë do të aktivizohet Amir Rrahmani, për të cilin ky do të jetë debutimi.

Rrahmani luan në qendër të mbrojtjes anash Kalidou Koulibaly.

Më poshtë ua përcjellim 11-ën e plotë të Napolit.

Meret, Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Ghoulam, Fabian, Demme, Zielinski, Politano, Osimhen, Lozano.

Kanë marrë patent shoferin pa e dhënë testin fare: Koulibaly, Ghoulam dhe Callejon përfshihen në skandal

Periskopi.com Sporti

Figurojnë edhe emrat e tre futbollistëve të Napolit, Koulibaly, Ghoulam e Callejon, në listën e gjatë të personave (rreth 600 vetë) që kanë marrë patentën për të drejtuar makinën pa dhënë provim.

Lajmin e kanë bërë të ditur sot organet e shtypit. Prokuroria e Napolit (zëvendës prokurorja Cristina Curatoli, prokurori i shtuar Vincenzo Piscitelli) kanë lëshuar 31 paralajmërime për mbylljen e hetimeve të karabinierëve të Casertas (kryer nga 2014 në 2017) kunddrejt ish-funksionarëve apo drejtorëve të motorizimit civil, drjtorë autoshkollash e instruktorë.

Patentat gjithashtu mund të zhvleftësohen; sipas një tarife që përfshin edhe “blerjen” e licencave të makinës, shifrat variojnë nga një mijë deri në një mijë e pesëqind euro, pa kryer testet.

Sipas hetuesve, Koulibaly dhe Ghoulam shkuan në vendin e ngjarjes për të kryer testin, por ata më pas janë largouar pa iu nënshtruar provimit.

Nga ana tjetër, Callejon i ka shkuar patenta direkt në shtëpinë e tij. Për momentin duket i përjashtuar fakti që ekzaminuesit dhe menaxherët të jenë paguar për lehtësitë e krijuara.

Rrahmani zbulon objektivin e Napolit për sezonin e ri – flet si lider skuadre

Periskopi.com Sporti

Amir Rrahmani, mbrojtësi i përfaqësueses së Kosovës, i transferuar nga Verona, është gati të përballet me sezonin e tij të parë me fanellën e Napolit:

“Objektivi vendi i katërt? Po, shpresojmë ta kthejmë Napolin aty ku meriton të jetë”, ka thënë ish-mbrojtësi i Partizanit e Veronës, që ishte blerë që në janar nga De Laurentiis por që debutimin me të kaltrit do ta bëjë vetëm në sezonin e ri, transmeton Periskopi.

Kosovari flet që tani si lider i skuadrës napoletani dhe përcakton edhe preferencat e tij, ndonëse është e qartë se në fund të gjithë vihen në shërbim të asaj që kërkon trajneri: “Ndihem më mirë të luaj në një linjë me katër mbrojtës.

”Të gjithë vitet e karrierës, me përjashtim të atij të fundit në Kroaci e këtij me Veronën, kam luajtur në linjë katërshe dhe e preferoj. Pastaj natyrisht varet nga ajo që do trajneri. Ne dëgjojmë trajnerin e japim maksimumin”.

Rrahmani ka dhënë mendimin e tij edhe për blerjen e re të Napolit, Osimhen: “Është i shpejtë dhe është një sulmues i vërtetë, kërkon të bëjë gol në cdo moment. Në stërvitje duhet të bëj kujdes, por vetëm ndaj tij. Tek Napoli janë të gjithë të fortë…”.

De Laurentiis pozitiv me koronavirus, izolon të gjithë presidentët e klubeve të Serie A

Periskopi.com Sporti

“SSC Napoli komunikon se Presidenti Aurelio De Laurentiis ka rezultuar pozitiv me Covid-19 pas tamponit të kryer dje”. Me këtë komunikatë, Napoli ka konfirmuar zërat që qarkullonin pas Asamblesë së Lega Serie A mbajtur dje në Milano.

Në vecanti portali “Il Napolista” ka publikuar lajmin sipas të cilit numri 1 i të kaltërve “nuk është asimptomatik” e se “bashkë me të cilin është pozitiv edhe një familjar” e se “në ditët e kaluara, edhe një tjetër drejtues i Napolit është pozitiv”.

Nëse të dhënat e fundit (familjari e drejtuesi tjetër i Napolit pozitivë) nuk janë konfirmuar akoma, pozitiviteti i sigurtë i De Laurentiis sjell tashmë si pasojë që të gjithë ata që ishin prezentë në Asamblenë Lega Serie A që u mbajt në Hotel Hilton të Milanos, presidentë e drejtues të 19 klubeve të tjerë, duhet ti nënshtrohen karantinës së detyruar.

Fansat në histeri pasi dalim pamje të yjeve të Napolit në kazana plehrash, klubi zbulon arsyen

Periskopi.com Sporti

Një foto epike e futbollistëve të Napolit, teksa ishin futur në kazanët që përdoren për plehra, të mbushur me akull, bëri xhiron e faqeve satirike italiane.

Ka qenë “Chimarsi Bomber” që e ka shpërndarë e para, ndërkohë që më pas ka ardhur reagimi i klubit, i cili ka sqaruar situatën.

“Pyetja: pse përdorni kazanët? Sepse kanë hapësirë dhe janë të lartë dhe lojtarët janë të zhytur mbi mesin. Ndër të tjera kazanët përputhen me  protokollin e Covid që çdo lojtarë të zhytet vetëm”, shkruan klubi italian në Twitter.

Futbollistët Koulibaly, Luprto, ishin futur në këta kazanë për të bërë atë që quhet krioterapi (trajtimi me temperatura të ulëta që ndihmon për dhimbjen e muskujve), që zakonisht bëhet në vaska shumë të kushtueshme.