Tragjedi në futbollin spanjoll: Futbollisti 17 vjeçar mbytet në liqen

Periskopi.com Sporti

Tragjedia ka prekur futbollin spanjoll, pasi Jorge Sanchez Vaca, vetëm 17 vjeç dhe që kishte si synim të bëhej futbollist profesionist dhe të shkëlqente, ka humbur jetën ditën e shtunë bashkë me shokun e tij.

Gjithçka ka ndodhur në kanalin Orellana në Badajoz, ku jetonte familja e Jorges. Dy të rinjtë janë mbytur, lajm që u konfirmua nga Las Palmas. “UD Las Palmas mban zi për vdekjen e ish-lojtarit të sektorit tonë të të rinjve: Jorge Sánchez Vaca.

Ai kishte planifikuar për t’u bashkuar me Juvenil A sezonin e ardhshëm. Ne i dërgojmë ngushëllimet tona familjes dhe miqve të tij“, shkruan klubi iberik. Vaca u rikthye këtë sezon te UD Jandia de Fuerteventura, pas një viti të kaluar te Las Palmas.

Futbollisti i La Ligas dënohet me nëntë muaj burg

Sulmuesi i Las Palmas, Sergio Araujo, është dënuar me nëntë muaj burgim, pasi refuzoi të bënte testin e alkoolit.

Periskopi.com Sporti

Araujo po ashtu është dënuar me mos leje për vozitje për dy vjet pas një incidenti që pati më 26 shtator, dy ditë pasi shënoi në barazimin 2 me 2 me Real Madridin.

Sipas raportimeve në Spanjë, ekipi mbrojtës i Araujos ka apeluar ndaj dënimit.

Araujo ka shënuar 25 gola në 43 ndeshje në ligë për Las Palmasin.

Futbollisti i La Ligas pritet të dënohet me burg

Futbollisti i Las Palmas, Sergio Araujo pritet të dënohet me burg, për shkak se ka dalë pozitiv në testin e alkoolit.

Periskopi.com Sporti

Lojtari në fjalë i shënoi gol Real Madridit në ndeshjen e fundjavës, e cila përfundoi baraz 2:2.

Mediat evropiane raportojnë se Araujo mund të dënohet nga 6 deri në 12 muaj burg. /Periskopi.com

Ja pse refuzova Barcelonën

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i Las Palas, Mauricio Lemos ka zbuluar se ka refuzuar mundësinë për t’u transferuar te Barcelona në afatin kalimtar të kësaj vere.

Klubi nga Camp Nou ishte përpjekur ta joshte 20-vjeçarin për t’u transferuar te kampioni aktual i La Ligas, mirëpo ai nuk ishte i interesuar të kalonte te katalunasit, për shkak se dyshonte se do të kishte hapësirën e duhur kohore për lojë.

“Ne po flasim për një nga klubet më të mira në botë. Në moshën 20-vjeçare dhe me ofertën në tavolinë, unë nuk do të gjeja shumë hapësira për të luajtur”, deklaroi Lemos.

“Mendoja se të qëndruarit në Las Palmas ishte opsioni më i mirë për mua. Në futboll mund të ndodhë çdo gjë, por tani jam duke menduar vetëm për Las Palmas”. /Periskopi.com