Hillary Clinton bëhet me Eliot Engelin, që është në prag të vdekjes politike pas skandalit

Periskopi.com Lajme

Miku i madh i shqiptarëve Eliot Engel po përballet me një sfidues tepër të zorshëm, dhe pas skandaleve të shkaktuara, atij iu shtua edhe problemi i emrave të mëdhenj që kanë mbështetur kundërshtarin e tij Jamaal Bowman.

Ish kandidatja për presidente të ShBA-ve në vitin 2016, Hillary Clinton, dha përkrahjen e parë për garën për kongres gjatë ditës së hënë, duke e mbështetur kongresmenin 73 vjeçare Eliot L. Engel nga New Yorku.

“Kam punuar me Eliot Engelin si Zonja e Parë, si senatori nga New Yorku dhe si sekretare e Shtetit,” tha znj.Clinton në një deklaratë. “Në çdo hap të rrugës, prioriteti numër 1 për të ka mbetur i njëjti: të punojë për zgjedhësit e tij (nga distrikti).”

Përkrahja që Clinton i dha Engelit e vë atë në pozitë të kundërt me një valë progresivësh që kanë mbështetur pikërisht kundërshtarin e tij, Jamaal Bowman, i cili është një mësues në shkollë të mesme, shkruan NyTimes, përkthen Periskopi.

Ndër këta demokratë progresivë që mbështetën Bowmanin janë senatori i Vermontit Bernie Sanders dhe kongresmenja nga New Yorku Alexandria Ocasio-Cortez.

Engel është kritikuar ashpër për mungesën e tij në distriktin ku është zgjedhur gjatë kohës së pandemisë me Covid-19. Po ashtu, ai u kap nga kamerat në një skandal gjëmues duke thënë se “nuk do t’i bënte për protestat (kundër racizmit) nëse nuk do t’i kishte zgjedhjet.”

Kongresmenin e lidhur shumë me Izraelin dhe Kosovën e ka mbështetur edhe Spikerja e Dhomës së Përfaqësuesve, znj.Nancy Pelosi. /Periskopi

Hillary Clinton: Kam pasur një jetë me zhgënjime të mëdha

Periskopi.com Showbiz

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit dhe ish-kandidatja për presidente, Hillary Clinton, u prit me duartrokitje në festivalin e filmit në Berlin.

Clinton, 72 vjeçe, ndodhej në kryeqytetin gjerman për premierën e “Hillary”, një dokumentar me katër pjesë mbi jetën e saj, që do të transmetohet nga “Sky”.

“Ajo ishte jeta ime. Nuk mund thjesht të thosha më flisni vetëm për gjëra që janë vërtet të lehta. Kjo do të ishte qesharake dhe ju nuk do ta besonit”, pohoi ajo.

“Është e rëndësishme që një person publik me një profil kaq të lartë të thotë: ‘Shiko, si të gjithë të tjerët dhe unë kam jetuar me një jetë me ulje-ngritje, me kënaqësi dhe zhgënjime të mëdha, kam pasur një jetë private, një jetë politike publike, por nëse do të ishte e mundur, kam dashur të shihet në 360 gradë”, shtoi ajo.

Në dokumentarin me regjisore Nanette Burstein, ndërthuret një vështrim prapa skenave të fushatës së saj presidenciale të vitit 2016, me intervista mes miqsh dhe persona nga jeta e saj në politikë.

Ish-zonja e parë theksoi se i kishte pëlqyer gjithmonë kur i ishte në shërbim të dikujt tjetër.

 

Hillary Clinton emërohet rektore universiteti

Periskopi.com Lajme

Queen’s University’ ka njoftuar sot se ka emëruar për rektore ish Sekretaren e Shtetit të  SHBA-së, Hillary Clinton.

Clinton e cila e ka pranuar dekoratën e nderit nga ‘Queen’s në tetor të 2018-ës do të jetë rektorja e 11 e këtij universiteti dhe e para grua që mbanë këtë pozitë, shkruan Qun.ac.uk, transmeton Klan Kosova.

“Është privilegj i madh për mua që të jem rektorja e 11 e ‘Queen’s University Belfast’. Është një vend për të cilin unë kam shumë dashuri dhe që kam krijuar një lidhje të fortë ndër vite”, ka thënë Clinton.

“Motoja e universitetit është “pro tanto quid retribuamus?”, që nënkupton: “Çfarë duhet të japim në këmbim për aq?”.

“Jam krenare që të jem ambasadore e një fryme të tillë, sikurse edhe për hulumtimet e ‘Queen’s, ndikimin dhe mbi të gjitha përsosmërinë”.

Brenda shtëpisë së Bill dhe Hillary Clinton (Foto)

Periskopi.com Lajme

20 vite më parë, Bill dhe Hillary Clinton u larguan nga Shtëpia e Bardhë por jo nga Washington- i.

Në fotot e realizuara për Architectural Digest shihen kënde të ndryshme të shtëpisë neo-xhorxhiane; përfshirë pishinat, serrat dhe oborret.

Brenda shtëpisë së Bill dhe Hillary Clinton (FOTO)

Periskopi.com Lajme

20 vite më parë, Bill dhe Hillary Clinton u larguan nga Shtëpia e Bardhë por jo nga Washington- i.

Në fotot e realizuara për Architectural Digest shihen kënde të ndryshme të shtëpisë neo-xhorxhiane; përfshirë pishinat, serrat dhe oborret.

Hillary Clinton mund të garojë sërish për President të ShBA-së

Periskopi.com Lajme

Hillary Clinton ka thënë se është “nën presion të madh” për të sfiduar Presidentin e ShBA-së Donald Trump në zgjedhjet që do të mbahen  vitin e  ardhshëm.

Ish-kandidatja  demokrate për presidente  nuk e përjashtoi këtë mundësi, duke i thënë BBC-së  “Asnjëherë mos thuaj kurrë.”

Shtatëmbëdhjetë demokratë tashmë po pretendojnë të udhëheqin me partinë në vitin 2020.

Clinton u pyet nga BBC nëse do të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë.

“Tërë kohën mendoj se çfarë lloj presidente do të kisha qenë, dhe çfarë do të bëja ndryshe dhe çfarë mendoj se kjo do të thoshte për shtetin tonë dhe botën. Kështu që, sigurisht që mendoj për këtë tërë kohën. Të jem në gjendje ta bëjë atë, dhe të shohësh se kushdo që fiton herën e ardhshme, do të ketë një detyrë të vështirë, në përpjekje për të rregulluar gjithçka që është thyer”, tha ish- sekretarja amerikane e shtetit, përcjell Periskopi.

E pyetur nëse ajo do të mund t’i futet garës në momentin e fundit, Clinton u shpreh:

“ Siç them unë, kurrë, kurrë, mos thuaj kurrë”.  Një gjë e them me siguri të plotë, që jam në një presion të madh nga shumë shumë njerëz që më thonë ta mendoj këtë”, tha ish zonja e parë e shtetit.

Clinton e quan të turpshëm mospublikimi e raportit të Rusisë nga Britania

Periskopi.com Lajme

Ish Sekretarja e Shtetit të SHBA-së, Hillary Clinton, ka thënë se Qeveria e Britanisë së Madhe ende nuk e ka publikuar raportin mbi hetimin e ndërhyrjes së Rusisë në politikën britanike.

Ky raport përbënë qartësi formale të sigurisë, por që nuk do të lëshohet deri pas zgjedhjeve të 12 dhjetorit, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

“Secili person që voton në këtë vend meriton që ta shohë raportin para se t’i mbani zgjedhjet”, ka thënë ish kandidatja për Presidente të SHBA-së.

Raporti i Inteligjencës së Parlamentit dhe Komitetit të Sigurisë vë në pah aktivitetin rus në demokracinë britanike.

Aty përfshihen aktivitete të spiunazhit, përmbytjes dhe ndërhyrjes në zgjedhje.

Hillary Clinton sot mbush 72 vjet

Periskopi.com Lajme

Hillary Clinton e lindur më 26 tetor 1947 është ish-sekretare e Shteteve të Bashkuara, senatore amerikane, dhe Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara nga 1993 deri në 2001.

Gjithashtu, ajo ka qenë kandidatja e parë femër e nominuar nga një parti mazhorante demokratike, si dhe e vetmja Zonjë e Parë që kandidon për post publik.

Nga viti 2009 deri në vitin 2013, ajo ishte sekretarja e 67-të e SHBA, duke qenë nën presidencën e Barack Obamës. Ajo përfaqësoi herët Nju Jorkun në Senatin amerikan gjatë vitit 2001-2009.

Gjithashtu, si gruaja e Presidentit Bill Clinton, ajo ka qene Zonja e Parë nga viti 1993 deri në vitin 2001 Në zgjedhjet e vitit 2008, brenda partisë, Clinton ishte një kandidate kryesore për zgjedhjet presidenciale. Zonja Clinton është e admiruar në gjithë botën, dhe jo vetëm brenda SHBA.

Një banore autoktone e Illinois, Hillary nga fillimi ishte e angazhuar në politikë, si studente në Wellesley College në vitin 1969, pastaj dhe u diplomua si Juris Doctor në Yale Law School në vitin 1973,Yale University.

Pas diplomimit në universitetin e Jalës, Hillary u bë një avokate e shkëlqyer, duke këshilluar Fondin e Mbrojtjes të fëmijëve të Cambridge përpara se të bashkohet me ekipin e juristëve që këshillonin për Komisionin Juridik përfaqësues gjatë fajësimit të Presidentit Richard Nixon për skandalin Watergate.

Pas një kohe të shkurtër si avokate e Kongresit ligjor, ajo u zhvendos në Arkansas dhe u martua me Bill Clinton në vitin 1975,të cilin e kishte njohur ne universitet.

Rodham drejtoi gjygjin e Arkansas për Fëmijët dhe Familjet në vitin 1977. Ndërsa në vitin 1978, ajo u bë kryetarja e parë femër e Shërbimeve Ligjore të Korporatës, dhe në vitin 1979 ortakja e parë femër në Rose Law Firm.

“The National Law Journal” e ka renditur dy herë atë si njëra nga qindra avokatet më me ndikim në Amerikë.

Si Zonja e Parë e Arkansas 1979-1981 dhe 1983-1992 me bashkëshortin e saj, Bill Clinton, në atë kohë guvernator, ajo udhëhoqi një grup pune për të reformuar sistemin e Arkansasit në arsimim. Gjatë kësaj kohe, ajo ishte në bordin e Wal-Mart dhe disa korporatave të tjera.

Në vitin 1994, si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, për iniciativën e saj të madhe, për planin e kujdesit shëndetësor Klinton, nuk arriti të fitojë miratimin nga Kongresi amerikan. Megjithatë, në vitin 1997 dhe 1999, Clinton luajti një rol udhëheqës në mbrojtjen për krijimin e Programit kombëtar të Sigurimeve Shëndetësore për fëmijë, Akti adoptimi dhe Familjet e sigurta dhe Akti Foster Care Pavarësia.

Gjatë viteve si Zonjë e Parë ajo tërhoqi një përgjigje të polarizimit nga publiku amerikan. E vetmja Zonjë e Parë të cilës i është bërë thirrje gjyqi, ajo dëshmoi para një jurie federale në vitin 1996 në lidhje me polemikën e Whitewater, por asnjëherë nuk u akuzua për shkelje për këtë ose në disa hetime të tjera gjatë presidencës Clinton. Gjithashtu martesa e saj ka përjetuar skandalin Lewinsky në vitin 1998, një sprovë për çiftin Clinton. Hillary Clinton ka dalë e pastër tek të gjitha hetimet që i janë bërë.

Pas transferimit të shtetit, Clinton u zgjodh senatorja e parë femër e Nju Jorkut; ajo ishte e vetmja Zonjë e parë që ka kandiduar ndonjëherë për këtë post publik. Pas sulmit terrorist të 11 shtatorit, ajo mbështeti veprimet ushtarake në Afganistan dhe rezolutën e luftës në Irak, por më pas e kundërshtoi sjelljen e Presidencës së George W.Bushit të luftës në Irak dhe vazhdon të kundërshtojë shumicën e politikave të saj të brendshme.

Clinton u rizgjodh për Senatin në vitin 2006 në zgjedhjet paraprake Demokratike presidenciale të vitit 2008, Hillary Clinton fitoi shumë më tepër vota në zgjedhjet paraprake se sa kandidatet e tjera femra në historinë amerikane, por ngushtë ajo humbi nominimin për presidente, i cili arriti të fitojë zgjedhjet kombëtare.

Obama e emëroi Clinton si sekretare e shtetit, dhe ajo u konfirmua nga senati në janar 2009 ajo ka qenë në ballë të përgjigjes amerikane ndaj Pranverës Arabe, duke përfshirë dhe avokimin e ndërhyrjes ushtarake amerikane në Libi.

Si Sekretare e Shtetit, ajo mori përgjegjësinë për dështimin e masave të sigurisë në lidhje me sulmin e Bengazit në vitin 2012 , i cili rezultoi në vdekjen e personelit konsullor amerikan, por mbrojti veprimet e saja personale në lidhje me këtë çështje.

Clinton vizitoi më shumë vende se çdo sekretar tjetër shteti. Ajo shihte “fuqinë e zgjuar” si strategji për të pohuar lidershipin dhe vlerat amerikane, duke kombinuar fuqinë ushtarake me diplomacinë dhe aftësitë amerikane në ekonomi, teknologji, dhe fusha të tjera.

Hillary Clinton mbush 72 vjet

Periskopi.com Lajme

Hillary Clinton e lindur më 26 tetor 1947 është ish-sekretare e Shteteve të Bashkuara, senatore amerikane, dhe Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara nga 1993 deri në 2001.

Gjithashtu, ajo ka qenë kandidatja e parë femër e nominuar nga një parti mazhorante demokratike, si dhe e vetmja Zonjë e Parë që kandidon për post publik.

Nga viti 2009 deri në vitin 2013, ajo ishte sekretarja e 67-të e SHBA, duke qenë nën presidencën e Barack Obamës. Ajo përfaqësoi herët Nju Jorkun në Senatin amerikan gjatë vitit 2001-2009.

Gjithashtu, si gruaja e Presidentit Bill Clinton, ajo ka qene Zonja e Parë nga viti 1993 deri në vitin 2001 Në zgjedhjet e vitit 2008, brenda partisë, Clinton ishte një kandidate kryesore për zgjedhjet presidenciale. Zonja Clinton është e admiruar në gjithë botën, dhe jo vetëm brenda SHBA.

Një banore autoktone e Illinois, Hillary nga fillimi ishte e angazhuar në politikë, si studente në Wellesley College në vitin 1969, pastaj dhe u diplomua si Juris Doctor në Yale Law School në vitin 1973,Yale University.

Pas diplomimit në universitetin e Jalës, Hillary u bë një avokate e shkëlqyer, duke këshilluar Fondin e Mbrojtjes të fëmijëve të Cambridge përpara se të bashkohet me ekipin e juristëve që këshillonin për Komisionin Juridik përfaqësues gjatë fajësimit të Presidentit Richard Nixon për skandalin Watergate.

Pas një kohe të shkurtër si avokate e Kongresit ligjor, ajo u zhvendos në Arkansas dhe u martua me Bill Clinton në vitin 1975,të cilin e kishte njohur ne universitet.

Rodham drejtoi gjygjin e Arkansas për Fëmijët dhe Familjet në vitin 1977. Ndërsa në vitin 1978, ajo u bë kryetarja e parë femër e Shërbimeve Ligjore të Korporatës, dhe në vitin 1979 ortakja e parë femër në Rose Law Firm.

“The National Law Journal” e ka renditur dy herë atë si njëra nga qindra avokatet më me ndikim në Amerikë.

Si Zonja e Parë e Arkansas 1979-1981 dhe 1983-1992 me bashkëshortin e saj, Bill Clinton, në atë kohë guvernator, ajo udhëhoqi një grup pune për të reformuar sistemin e Arkansasit në arsimim. Gjatë kësaj kohe, ajo ishte në bordin e Wal-Mart dhe disa korporatave të tjera.

Në vitin 1994, si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, për iniciativën e saj të madhe, për planin e kujdesit shëndetësor Klinton, nuk arriti të fitojë miratimin nga Kongresi amerikan. Megjithatë, në vitin 1997 dhe 1999, Clinton luajti një rol udhëheqës në mbrojtjen për krijimin e Programit kombëtar të Sigurimeve Shëndetësore për fëmijë, Akti adoptimi dhe Familjet e sigurta dhe Akti Foster Care Pavarësia.

Gjatë viteve si Zonjë e Parë ajo tërhoqi një përgjigje të polarizimit nga publiku amerikan. E vetmja Zonjë e Parë të cilës i është bërë thirrje gjyqi, ajo dëshmoi para një jurie federale në vitin 1996 në lidhje me polemikën e Whitewater, por asnjëherë nuk u akuzua për shkelje për këtë ose në disa hetime të tjera gjatë presidencës Clinton. Gjithashtu martesa e saj ka përjetuar skandalin Lewinsky në vitin 1998, një sprovë për çiftin Clinton. Hillary Clinton ka dalë e pastër tek të gjitha hetimet që i janë bërë.

Pas transferimit të shtetit, Clinton u zgjodh senatorja e parë femër e Nju Jorkut; ajo ishte e vetmja Zonjë e parë që ka kandiduar ndonjëherë për këtë post publik. Pas sulmit terrorist të 11 shtatorit, ajo mbështeti veprimet ushtarake në Afganistan dhe rezolutën e luftës në Irak, por më pas e kundërshtoi sjelljen e Presidencës së George W.Bushit të luftës në Irak dhe vazhdon të kundërshtojë shumicën e politikave të saj të brendshme.

Clinton u rizgjodh për Senatin në vitin 2006 në zgjedhjet paraprake Demokratike presidenciale të vitit 2008, Hillary Clinton fitoi shumë më tepër vota në zgjedhjet paraprake se sa kandidatet e tjera femra në historinë amerikane, por ngushtë ajo humbi nominimin për presidente, i cili arriti të fitojë zgjedhjet kombëtare.

Obama e emëroi Clinton si sekretare e shtetit, dhe ajo u konfirmua nga senati në janar 2009 ajo ka qenë në ballë të përgjigjes amerikane ndaj Pranverës Arabe, duke përfshirë dhe avokimin e ndërhyrjes ushtarake amerikane në Libi.

Si Sekretare e Shtetit, ajo mori përgjegjësinë për dështimin e masave të sigurisë në lidhje me sulmin e Bengazit në vitin 2012 , i cili rezultoi në vdekjen e personelit konsullor amerikan, por mbrojti veprimet e saja personale në lidhje me këtë çështje.

Clinton vizitoi më shumë vende se çdo sekretar tjetër shteti. Ajo shihte “fuqinë e zgjuar” si strategji për të pohuar lidershipin dhe vlerat amerikane, duke kombinuar fuqinë ushtarake me diplomacinë dhe aftësitë amerikane në ekonomi, teknologji, dhe fusha të tjera.

Bill dhe Hillary Clinton festojnë 45 vjetorin e martesës (Foto)

Periskopi.com Showbiz

Bill dhe Hillary Clinton, sot shënojnë 45 vjetorin e martesës.

Ish çifti presidencial kanë postuar fotografi të tyre në Twitter dhe ja kanë kushtuar njëri tjetrit nga një fjali romantike.

Ish sekretarja amerikane e shtetit Hillary ka shkruar:

“44 vite më pas dhe ai është në formë ende” kurse bashkëshorti i saj Bill Clinton i cili edhe është një mik i madh i shqiptarëve ka shkruar “Dhe pas 44 viteve, unë të shikoj me lumturi ashtu sikur të shikoja atëhere”.

Hillary Clinton: Vazhdimi i qëndrimit me Billin pas tradhtisë, vendimi më i guximshëm që kam marrë

Periskopi.com Lajme

Rreth 20 vite më parë, kishte ndodhur një nga aferat më të papritura ndonjëherë, ish presidenti Bill Clinton u zbulua se ishte në lidhje me Monica Lewinsky, e cila ishte një praktikante në Shtëpinë e Bardhë në atë kohë.

E kjo më e rëndë të ‘kapërdihej’ ishte nga gruaja e Billit, Hillary Clinton, shkruan Indeksonline.

Së fundmi gjatë një interviste ajo ka folur edhe për vendimin që të qëndroj me burrin e saj Billin pas kësaj tradhtie.

“Unë mendoj se gjëja më e guximshme që kam bërë ndonjëherë – mirë, personalisht – ishte marrja e vendimit për të qëndruar në martesën time. Dhe që të vazhdoja. Vetëm të zgjohesha çdo ditë dhe të vazhdoja” tha ish-Zonja e Parë në Good Morning America.

Kjo e tronditi vajzën Chelsea Clinton e cila ishte ulur pranë nënës së saj për një intervistë të përbashkët duke promovuar librin e tyre të ri: Libri i Gutsy Women: Historitë e preferuara të guximit dhe rezistencës.

‘Oh, zot. Unë mendoj se jam aq e bekuar nga përgjigjja e nënës sime, saqë jam pa fjalë. Unë jam aq krenare që jam vajza e saj, ‘tha Chelsea.

Hillary Clinton: Pasi më tradhtoi Billi, pata k*qe të rrija e martuar me të

Periskopi.com Lajme

Hillary Clinton tha sot që besonte se gjëja më “e fortë” që e kishte bërë jashtë syve të publikut ishte vendimi për të qëndruar e martuar me Presidentin Bill Clinton.  

Kjo fjali e sinqertë nga ish sekretarja amerikane e shtetit dhe e nominuara e Demokratëve në zgjedhjet presidenciale të 2016-s erdhi pas një paraqitjeje në një emision në ABC bashkë me çikën e saj Chelsean.

Ajo po promovonte librin e saj “Libri i gruas me k*qe.”

Kur u pyet se cili ishte veprimi më me ko*qe që kishte bërë, ajo u përgjigj.

“Mendoj se gjëja më me k*qe që kam bërë, veprimi më i fortë – ishte vendimi për të qëndruar në martesë me Billin. Publikisht, politikisht, garimi për presidente. Dhe po vazhdoj. Zgjohem në mëngjes dhe vazhdoj.”

Kur u pyet për të njëjtën gjë, çika e saj Chelsea, dukej tepër e befasuar nga përgjigjja që kishte dhënë nëna.

“Oh zot, mendoj se jam goxha e pushtuar nga përgjigjja e nënës sa mbeta pa fjalë,” tha Chelsea që u bë nënë e tre fëmijëve.

Clinton: Donald Trump është kërcënim për SHBA’në

Periskopi.com Lajme

Donald Trump është një rrezik i hapur dhe një kërcënim për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kështu thotë Hillari Clinton, në një intervistë për CBS. Ish sekretarja e shtetit e quan presidentin një tornado njerëzore të korruptuar.

“Nuk ka rëndësi nëse është demokrat apo republikan, kur një president që është betuar për të mbrojtur kushtetutën, përdor pozicionin e tij për të tentuar të detyrojë një qeveri të huaj të veprojë për llogari të motiveve të tij politike”, shpjegon Clinton.

Ish sekretarja amerikane e shtetit i referohet kështu kontakteve mes presidentit ukrainas, Volodimir Zelenski dhe Donald Trumpit. Ky i fundit, i ka kërkuar Zelenskit të kontaktojë me prokurorin e përgjithshëm amerikan, Uilliam Barr, për të diskutuar hapjen e mundshme të një hetimi për korrupsion mbi Joe Biden dhe djalin e tij. Për Clintonin, Trumpi ka tradhtuar vendin.

Është një realitet i hidhur dhe duhet të veprojmë – kishte shkruar ajo pak kohë më parë në Twitter. Për të, manjati është një rrezik i hapur për gjithçka që amerikanët i bën të fortë dhe të lirë.

Mediat amerikane shkruan javën e shkuar se një informator ishte ankuar për një telefonatë të presidentit Trump, me një lider të huaj, ku ai kishte bërë premtime dhe presion në të njëjtën kohë.

Tema u thellua akoma më tej dhe tashmë ka nisur edhe një procedurë në kongres për shkarkimin e Trump. Ndërkohë mediat amerikane shkruajnë se informatori në qendër të stuhisë, është një oficer i CIA-s.

 

Hillary Clinton e përkrah shkarkimin e Trumpit

Periskopi.com Lajme

Ish- sekretarja e Shtetit amerikan, Hillary Clinton, ka thënë se e përkrah akuzën për fajësimin e Donald Trumpit, ndërsa demokratët veçse e kanë zyrtarizuar proceduar për shkarkimin e Trump duke e quajtur atë “ Një tornado njerëzore të pamatur dhe të korruptuar”.

Ish- sekretarja Clinton, ka thënse se është në favor të vendimit për shkarkimin, ndonëse sipas saj nuk ka qenë një vendim aspak i lehtë për të, por këtë situatë Klinton po e sheh si një emergjencë.

“Ne jemi në një krizë”, tha Klinton, duke shtuar më vonë se shtëpia duhet të fillojë procedurat e fajësimit “jo për fat të mirë ose me gëzim”, por për të mbrojtur sigurinë kombëtare.

Klintoni përmendi telefonatën që Trump i bëri presion presidentit të Ukrainës për të hetuar djalin e kandidatit për president presidencial Joe Biden më herët këtë verë dhe se ai kërkoi mbajtjen e miliona ndihmave ushtarake për Ukrainën afërsisht një javë para thirrjes, në arsyetimin e saj për procedurat e fajësimit. Nuk ka asnjë dëshmi të keqbërjes nga Joe-n ose Hunter Biden.

Hillary Clinton dhe vajza e saj botojnë së shpejti librin e ri

Periskopi.com Lajme

Hillary Clinton dhe vajza e saj Chelsea Clinton kanë bashkuar forcat në “Librin e Grave të Guximshme”, që nderon gratë, duke nisur nga shkencëtarja, Marie Curie e deri tek aktivistja për klimë, Greta Thunberg.

Shtëpia botuese, Simon & Schuster ka njoftuar se libri do të dalë në shitje më 1 tetor.

Kjo është hera e parë që ish-Sekretarja amerikane e Shtetit dhe kandidatja presidenciale, ka shkruar një libër me vajzën e saj, ndonëse të dyja më parë kanë publikuar libra ndaras.

“Libri i Grave të Guximshme” përfshin portrete të më shumë se 100 grave, duke përfshirë kandidaten presidenciale, Shirley Chisholm, aktivisten saudite, Manal al-Sharif, si dhe autoren e emisionit televiziv, Ellen DeGeneres.

“Për ne, të gjitha janë gra të guximshme, lidere që kanë kurajo për të bërë pyetje të vështira dhe që kryejnë punë”, ka thënë Hillary Clintin përmes një deklaratë.

“Ky libër është vazhdimësi e një bisede që Chelsea dhe unë kemi bërë prej kur ajo ka qenë vajzë e vogël dhe jemi të lumtur që edhe të tjerët të përfshihen në këtë bisedë”.

Chelsea në anën tjetër ka thënë se gratë e përfshira në libër “janë tejet optimiste dhe puna dhe jeta e tyre do të bëjë ndryshim në botë”.

Korea e Jugut i kishte bërë statujë Albrightit para nesh: Bashkë me të, i bëri edhe Bushit, Hillaryt e Bin Ladenit (Foto)

Periskopi.com Fun

Korea e Jugut ia kalon Kosovës me statuja: Shihni Bin Ladenin, Blairin e Bushin dhe Hillary Clintonin (Foto)

Skulpturat më poshtë supozohet të paraqesin disa prej figurave më të njohura në botë, përcjell Periskopi

Parku i Skulpturave në Kore të Jugut shtrihet në një kopsht me 20 ari tokë në një Spital Mendor të këtij vendi.

Me qëllimin që të krijonte përngjasim me politikanë, ekonomistë e revolucionarë të njohur, skulpturat e kanë për pronar, shkruan Periskopi, Chung Guen-hee-në.

Osama Bin Laden
George W. Bush dhe Tony Blair
Fidel Castro

 

Albright, H.Clinton dhe Kondoleeza Rice