Connect with us

Lajme

Surroi: Dehari u burgos sepse kishte bindje të ndryshme politike prej pushtetit

Veton Surroi thotë se vdeka e Astrit Deharit tërheq përgjegjësi shtetërore dhe politike.

Published

on

 

Ai shkruan në Facebook:

Vdekja e Astrit Deharit në burgun e Prizrenit tërheq dy përgjegjësi.
Një është shtetërore. I riu 26 vjeçar vdiq ndërsa ishte nën përkujdesjen e institucioneve të shtetit, në burgun e Prizrenit. Kohë më parë në burgun e Prizrenit, me bekimin e pushtetit , një i arrestuar kishte rregulluar qelinë e vet sipas shijes vetjake, në mënyrë që aty të jetonte dhe zhvillonte biznes. Shteti në burgjet e të cilit një i burgosur ndërton apartament ndërsa tjetri gjen vdekjen nuk mund të quhet as shtet i sundimit të ligjit e as shtet demokratik. Elitat politike në pushtet mbajnë përgjegjësi të drejtpërdrejtë për këtë.
Përgjegjësia e dytë është politike. Astrit Dehari u fut dhe u mbajt në burg sepse kishte bindje të ndryshme politike prej pushtetit. Ai dhe qindra e mija qytetarë të Kosovës u ngritën për ta mbrojtur Kushtetutën e Kosovës në momentin kur pushteti me Marrëveshjet e Brukselit pranoi që disa prej shtyllave kryesore të kësaj Kushtetute të dëmtoheshin në formë të pariparueshme. Pushteti kishte mundësi , me vite të tëra, të përpiqej që të ndërtonte një konsensus politik, një konsensus në të cilin do ta gjenin veten edhe Astrit Dehari dhe qindra e mija qytetarë të Kosovës që ishin kundër Marrëveshjes së Brukselit. Në vend të konsensusit pushteti përdori arrogancën e shpërfilljes dhe forcën e policisë së shtetit.
Pushteti tash do të vlerësohet sipas hapave që do të ndërmerr për të treguar se është i gatshëm ta trajtojë përgjegjësinë vetjake, shtetërore dhe politike.
Kjo nuk do t’ia kthejë jetën Astrit Deharit. Por do t’i ndihmojë këtij vendi që të mos kthehet tek gogoli që po na përcjell se konflikti politik medoemos duhet të përfundojë në tragjedinë e humbjes së jetës së njeriut.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending