Connect with us

Lajme

Surroi: Astriti do duhej të ishte në fakultet e jo në burg apo në varr, pushteti të jap përgjegjësi

Published

on

Publicisti Veton Surroi ka folur në lidhje me vdekjen e aktivistit të VV-së, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit.

Ai, pas rezultateve të autopsisë që u shpalosën dje nga prokurori Sylë Hoxha, ka thënë se meqë shkalla e besueshmërisë në institucionet e shtetit është e ulët, duhet të bëhet një ekspertizë shtesë dhe e pavarur.

Sipas Surroit, pushteti duhet të jap përgjegjësi për vdekjen e një kundërshtari politik. “Astrit Dehari ishte kundërshtar i veprimeve anti-demokratike dhe anti-ligjore të pushtetit”, ka shkruar ai.

Ky është postimi i tij i plotë:

Debati mbi vdekjen e Astrit Deharit nuk guxon të degjenerojë në garë (Facebooku a tjetërfare) mes argumenteve se është vrarë apo vetëvrarë. Meqë shkalla e besueshmërisë në institucionet e shtetit, me arsye, është e ulët, nevojitet ekspertizë shtesë dhe e pavarur.

Përcaktimi mbi natyrën e vdekjes së Astrit Deharit është përcaktim se a ekziston veprim krimi apo jo. Por, nuk mund t’i largojë, çfarëdo që të ketë qenë natyra e vdekjes,  dy kategoritë e përgjegjësisë: atë institucionale dhe atë politike.

Shteti duhet të japë përgjegjësi institucionale, nëpërmjet të Ministrisë së Brendshme dhe asaj të Drejtësisë për arsyen e arrestimit të Astrit Deharit me akuzë për terrorizëm, mbajtjen e tij në paraburgim për 67 ditë nën masat e sigurisë që nuk janë për të dyshuarin për terrorizëm, mosmarrjen në pyetje nga ana e Prokurorisë dhe për krijimin e kushteve (në formë të vullnetshme apo jo) që shkaktuan vdekjen e tij.

Pushteti duhet të japë përgjegjësi politike për fundin e një jete njeriu në një konflikti politik. Astrit Dehari ishte kundërshtar i veprimeve anti-demokratike dhe anti-ligjore  të pushtetit. Kundërshtoi një rektor politik të Universitetit publik të emërtuar nga pushteti me shpërfillje ndaj kritereve ligjore dhe profesionale për përzgjedhjen e tij. Kundërshtoi Marrëveshjen për Asociacion të komunave serbe të cilën e nënshkroi pushteti në dy mandate, me dy kryeministra. Gjykata Kushtetuese i dha të drejtë Astrit Deharit dhe kundërshtoi të gjitha pohimet e pushtetit.

Në një politikë konsensusi dhe shtetndërtimi, Astrit Dehari duhej të ishte në Fakultet dhe në tryezat  e debatit politik e jo në burg. Aq më pak në varr.

/Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending