Connect with us

Lajme

Super nëndetësja që udhëton me shpejtësinë e zërit

Published

on

Marina amerikane është duke projektuar një nëndetëse të re që do të mund të udhëtojë me shpejtësinë e zërit.

Kjo do të thotë se anija do të ecë me 343 metra për sekondë, shpejtësi më e lartë e automjeteve rrugore.

Aktualisht, nëndetëse kur udhëtojnë krijojnë flluska ajri në ujë që duket në sipërfaqen e oqeanit dhe synimi është që të eliminohet flluska të tilla, duke e bërë në një far mënyrë të padukshëm udhëtimin e tyre.

Një “supercavitation” do të mund të eliminojë flluskat e ajrit, duke i lejuar nëndetëses që të lëvizë më shpejtë.

“Në thelb supercavitation është përdorur për të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme fërkimin dhe për të rritur shpejtësinë e trupave në ujë“, thotë Grant M. Skidmore, inxhinier pranë Penn State.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending