Connect with us

Lajme

Studimi: Bisedat “njoftuese” ta shpifin! Bëhuni të sinqertë dhe kjo do t’ju shpaguhet

Një studim i kryer nga Dan Ariely, profesor i psikologjisë në Universitetin Duke dhe nga Kristen Berman, themeluese e Irrational Labs, ka treguar një ndryshim interesant te njerëzit kur bisedat “njoftuese” apo “sa për të thënë” ishin ndaluar në një darkë.

Published

on

Për studimin e tyre ata kishin aranzhuar një darkë, ku grupi i ftuar nuk ishte lejuar t’i prekë temat rreth motit, por të përqendrohet në çështjet më me rëndësi, transmeton Telegrafi.

Ata kishin debatuar për teorinë e parandalimit të vetëvrasjeve dhe kishin folur edhe për artin.

Rezultati i këtij ‘eksperimenti’ kishte qenë se njerëzit e këtij grupi ishin lidhur me njëri-tjetrin, ku disa tjerë edhe kishin përfunduar pas darkës duke bërë biseda ‘bombarduese’.

Pra, pjesëmarrësit e darkës kishin qenë më të angazhuar në biseda dhe ishin ndjerë më të lirë të flisnin për gjërat që kishin dashur të flisnin.

Nuk ka ndonjë dyshim se çdo njeri kërkon lidhje më të thellë dhe më domethënëse. Ky studim është tejet i mahnitshëm dhe e tregon rëndësinë e të folurit për tema më të rëndësishme, pra t’i shmangni bisedat e panevojshme.

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending