Connect with us

Shëndeti

Studime interesante për shëndetin

Published

on

Kundër stresit me vitaminat A, C, E

Kërpudhat, bajamet, spinaq, kikirik, vezë, kakao, qumësht, drithëra integrale dhe bishtajoret, këto mund konsiderohen “super-ushqime” që i dhurojnë energji trupi tonë. Falë përmbajtjes së vitaminave A, C dhe E, aminoacidit, triptofanit e dobishme për të sintetizuar serotoninën, i njohur edhe si “hormoni i humorit të mirë” janë aleatë të fuqishëm për shëndetin tonë dhe fuqizimin e trupit tonë me energji, e domosdoshme për kalimin nga njëra stinë në tjetrën. Pas muajve të ngrohtë të verës dhe pushimeve, rikthimi në punë jo gjithmonë fillon me energjinë e duhur, ndaj “karikimi i baterive” duhet të fillojë me konsumimin e këtyre ushqimeve. Këtë listë ushqimesh e këshillon biologia –dietologe Viviana Acclavio, sipas së cilës falë vlerave të larta ushqyese të këtyre produkteve sigurohet hidratimi i domosdoshëm. Sipas dietologes italiane, hidratimi i trupit duhet të vazhdojë edhe gjatë gjithë vitit, ku përveç konsumimit të frutave nuk duhet neglizhuar edhe konsumi i ujit. Përveç konsumimit të ujit dhe frutave të freskëta, dietologia këshillon që përgatitja e ushqimeve të bëhet me vaj ulliri ekstra të virgjër, pak kripë, mundësisht e jodizuar si dhe përzgjedhjen e erëzave të tilla si rozmarina, borziloku, rigoni, nenexhiku të gjitha këto të pasura me vitamina dhe komponime fenolike, që ndihmojnë edhe kundër plakjes së qelizave. Është gjithashtu e rëndësishme për të ngrënë dy deri në tre herë në javë peshk, burimi kryesor i omega 3, i cili gjithashtu përmban hekur, zink, bakër. Së fundi është thelbësore edhe ngrënia avash e ushqimit, veçanërisht procesi i përtypjes së ushqimit, i cili në rast se përtypet mirë bën të mundur që trupi të marrë më pak kalori dhe rrit ndjenjën e ngopjes.

Diabetikët, po vajit të ullirit, jo mishit

Diabetikëve u këshillohet të konsumojnë vajin e ullirit, fibra dhe peshk. Por u ndalohet rreptësisht konsumimi i vajit të palmës, mishit të kuq dhe margarinës. Praktikisht regjimi ushqimor që duhet të ndjekin diabetikët cilësohet si “dieta e fshatarit” ose e ashtuquajtura dietë mesdhetare, me produkte të fermës. Rekomandimi vjen nga Shoqata Italiane e Diabetologjisë, bazuar në rezultatet e studimit të publikuar gjatë Kongresit të Shoqatave Europiane. Studimi evidenton se konsumimi i këtyre produkteve ka efekt pozitiv në qarkullimin e gjakut dhe frenon problemet kardiovaskulare te diabetikët. Por cilat janë produktet ushqimore që duhen privilegjuar? Studiuesit shpjegojnë se vaji i ullirit duhet të jenë ndër të parët, pasi përveçse stimulon qarkullimin e mirë të gjakut, mbron edhe nga arteroskleroza. Së dyti, të përdorë më së shumti, sallatat, legumet dhe perimet. Mbi të gjitha nënvizohet konsumimi i peshkut. Sa i takon makaronave, edhe këto pjesë e dietës mesdhetare, diabetikët duhet të konsumojnë sasi të limituara, ndërsa sa i takon bukës e preferueshme është buka integrale. Kujdes duhet treguar edhe me konsumimin e frutave, veçanërisht atyre që kanë përmbajtje të lartë sheqeri. Përjashtohen në mënyrë kategorike konsumimi i mishit të kuq, margarinës, djathit të staxhionuar, patateve, ëmbëlsirave, picave dhe pijeve të sheqerosura.

Vitamina D redukton problemet me astmën

Marrja e suplementeve shtesë me vitaminë D, të të sëmurëve me azëm redukton në mënyrë të ndjeshme krizat e rënda dhe për pasojë edhe shtrimet në spital. Ky është rezultati i studimit të zhvilluar nga studiues të “Quwn Mary University” të Londrës, në Angli, prezantuar gjatë Kongresin Ndërkombëtar të “European Respiratory Society”. Mungesa e frymëmarrjes, kolla dhe dhembje të forta në kraharor, janë ndër problemet tipike të shkaktuara nga azma, sëmundje e cila nuk ka kurë por janë disa ilaçe që ndihmojnë të menaxhohen simptomat. Studiuesit, të udhëhequr nga Adrian Martineau, kanë bërë një rishikim të nëntë studimeve të mëparshme bazuar mbi këtë temë, pjesë e të cilëve janë bërë mijëra të rritur dhe fëmijë. Pjesa më e madhe e pacientëve të cilët kishin azmë të moderuar apo të rëndë kanë vijuar trajtimin standard. Por rezultoi se ishte reduktuar me 3% rreziku për kriza dhe shtrime spitalore të pacientëve që merrnin suplemente shtesë të vitaminës D. Gjithashtu ka rezultuar pozitive nevoja për trajtim me steroide, te pacientët në gjendje të rëndë. Me gjithë vlerësimet që ka marrë studimi, mbetet ende për t’u parë sasia e duhur për të dhënë efekt te çdo pacient.

Malaria, zbulohet “ilaçi” që mund ta bllokojë

Vetëm një dozë e një përbërje të re farmalogjike mund të kurojë malarien, sëmundje infektive, provuar klinikisht deri tani te mijtë. Studimi është bërë nga një grup studiuesish të Broad Institute of Mit dhe Harvard, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, publikuar në revistën shkencore “Nature”. Sëmundje prej së cilës sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë vetëm gjatë vitit 2015, janë shënuar 214 milionë raste të reja të malaries, prej të cilës 438 mijë kanë vdekur të infektuar, veçanërisht në Afrikë. Në databazën e mbi 100 mijë përbërësve kimikë, studiuesit të udhëhequr nga Stuart Schreiber, kanë evidentuar një përbërës mjaft shpresëdhënës; i cili ndërvepron në një enzimë e cila eliminon parazitët para së të shumëfishohen në mëlçi dhe në gjak. Injektimi i një doze të vetme ka penguar përhapjen e sëmundjes gjatë 30 ditëve të studimit. Paraziti shkon në mëlçi, pastaj në gjak, në këtë mënyrë ka një lloj faze qarkullimi në trup, pikërisht këtu konsiston edhe puna e përbërjes së re të zbuluar. E cila sikurse shpjegojnë studiuesit, godet të tria fazat, gjë shumë e rrallë për një terapi të vetme. Sipas studiuesve kjo mund të jetë pika e fillimit për zhvillimin e barnave të reja që synojnë zhvillimin e një kure për frenimin e malaries.

Binjakët e lindur në javën e 37, më pak të rrezikuar

Binjakët e lindur në javën e 37-të kanë mundësi më të mirë për të mbijetuar dhe më pak komplikime shëndetësore. Ky është rezultat i një studimi të publikuar në revistën British Medical Journal (BMJ), sipas së cilit tregon se zakoni për të lindur para kësaj kohe nuk sjell përfitime shëndetësore. Për të shmangur vdekjet apo lindjet e parakohshme të fëmijëve, rekomandimet aktuale në lidhje me kohën më të mirë për t’i dhënë fund shtatzënisë janë në kundërshtim me njëra-tjetrën dhe të ndryshojnë në mes të 34 deri në 39 të javëve. E thënë edhe më herët lindjet e parakohshme, shkaktojnë probleme të shëndetit, vështirësi në rrugët e frymëmarrjes dhe sëmundje infektive. Për studimet e reja kanë analizuar 32 studime të mëparshme të zhvilluara përgjatë 10 viteve të fundit, pjesëmarrës në të cilën kanë qenë 35171 gra shtatzënë me binjakë, në mënyrë që të analizonin kohën më të mirë për lindje. Në mënyrë që të reduktohet sa më shumë që të jetë e mundur vdekshmëria foshnjore studiuesit shpjegojnë se shtatzënat me binjakë duhet të kryejnë lindjen në javën e 37 të shtatzënisë. Ndërkohë që rreziku për vdekshmërinë foshnjore rritet pas javës së 38-të.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Bajamet, racioni më i mirë kundër lodhjes e plakjes

Published

on

Të mbushura me mirësi natyrore, vitamina dhe minerale, dihet se bajamet sjellin shumë përfitime shëndetësore dhe mund të luajnë një rol të rëndësishëm në rutinën e përditshme të mirëqenies dhe bukurisë.

Të pasura me zink, riboflavin dhe niacin, ato përmbajnë të gjitha elementet që kontribuojnë në ruajtjen e lëkurës, si dhe thonjtë dhe flokët. Trajtimi i vetes me një meze të lehtë me bazë bajame është gjithashtu një zgjidhje e shijshme për të mbushur bateritë tuaja dhe për të zvogëluar lodhjen, shkruan panorama. Bajamet, në fakt, janë një koncentrat i ushqyesve që e mbushin metabolizmin me energji.

Në veçanti, një racion i vogël me 23 bajame (rreth 160 kalori) siguron 60% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës E, e cila ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ, i shkaktuar nga faktorët mjedisorë si rrezet UV, ndotja, tymi i cigareve dhe faktorë të tjerë mjedisorë.

 

Continue Reading

Shëndeti

Rëndësia e farave të zeza kundër sëmundjeve të mushkërive

Published

on

Fara e zezë është përdorur prej shekujsh si një trajtim natyral kundër një sërë problemesh shëndetësore, përfshirë këtu bronkitin apo diarrenë. Disa nga vlerat e farave të zeza janë të listuara më poshtë:

Antioksidantët

Studimet kanë treguar se antioksidantët kanë një ndikim të fortë kundër shumë sëmundjeve siç janë kanceri, diabeti, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha. Fara e zezë janë shumë të pasura me antioksidantë dhe vetëm vaji esencial i tyre shërben si antioksidant fuqiplotë.

Kolesteroli

Fara e zezë janë veçanërisht efikase kundër nivelit të lartë të kolesterolit të keq i cili është përgjegjës për një sërë sëmundjesh. Vlerat kundër kolesterolit janë vërejtur në studime klinike të vajit esencial dhe pluhurit të farave të zeza.

Infeksionet

Bakteret janë përgjegjëse për një sërë infeksionesh përfshirë ato të veshit apo pneumoninë.

Studimet tregojnë se fara e zezë përmban substanca mirëbërëse kundër disa llojeve të baktereve, përfshirë këtu Stafilokoku, i cili ka rezistencë të lartë ndaj disa antibiotikëve.

Shëndeti i mëlçisë

Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm për pastrimin nga toksinat dhe metabolizimin e barnave.

Fara e zezë kanë potencial në mbrojtjen e mëlçisë dhe pastrimin e saj nga toksinat.

Sheqeri në gjak

Niveli i sheqerit në gjak duhet mbajtur nën kontroll për të parandaluar jo vetëm dëmtimet nervore por edhe progresin e shumë sëmundjeve të rënda.

Studimet tregojnë se farat e zeza në variantin e suplementëve, kanë potencial për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për të shmangur efektet anësore të tij.

Farat e zeza përdoren shumë jo vetëm në mjekësinë popullore por edhe në kuzhinë dhe konsiderohen një variant i shëndetshëm në rutinën tuaj ushqimore.

Continue Reading

Shëndeti

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan

Published

on

Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e specialistëve.

Kështu, edhe Daily Sabah, ka folur me një specialiste dietike dhe psikologen klinike Merve Öz, e cila ka ndarë këshillat e saj për tu siguruar që të keni Ramazanin më të shëndetshëm të mundshëm duke ruajtur peshën tuaj dhe duke e mbajtur të fortë sistemin imunitar.

Të hani apo jo syfyr?

Duke përsëritur se të dy sistemet për të cilat trupi ka nevojë për më shumë energji janë sistemi imunitar dhe sistemi i tretjes, Öz tha se agjërimi lejon trupin të përqendrojë energjinë e tij në një në një, dhe kështu ndalimi i tretjes për një periudhë specifike lejon sistemin imunitar të jetë më aktiv.

Kjo do të lejojë trupin të riparojë qelizat dhe të luftojë më mirë mikrobet.

Öz thotë se mes syfyrit dhe iftarit është koha kur sistemi imunitar do të jetë më aktiv, por për ta siguruar këtë, ajo theksoi domosdoshmërinë e ngritjes për të ngrënë një vakt të shëndetshëm syfyri, pa marrë parasysh sa të prirur të jeni të ktheheni për të fjetur.

“Nëse nuk ngriheni për syfyr, trupi juaj do të stresohet për shkak të një periudhe të zgjatur urie, e cila mund të zvogëlojë imunitetin tuaj”, thotë ajo.

Çfarë ushqimesh të zgjidhni

Kur bëhet fjalë për ndërtimin e një diete të shëndetshme gjatë Ramazanit, çelësi është që të shkoni me ushqime më të lehta, por të “plota” që do të ndihmojnë trupin tuaj të plotësojë të gjithë lëndët ushqyese që mund të humbni gjatë gjithë ditës.

Mundohuni që në tryezën tuaj të keni të përfshirë të gjitha grupet thelbësore të ushqimit – drithëra, perime dhe fruta, bishtajore, arra, qumështore ose alternativa dhe burimet tuaja të proteinave.

“Një supë ushqyese, vezë, djathë, ullinj, zarzavate, tranguj, domate do të ishte ideale”, thotë Öz.

Sidoqoftë, ajo rekomandon konsumimin e vezëve, “një nga burimet më të mira të proteinave”, së bashku me miellin e tërshërës ose grurit për të rritur ngopjen dhe për të larguar urinë për më shumë kohë.

Shkoni me supa dhe sallata

“Pasi të prisni agjërimin dhe të hani supën tuaj, bëni një pushim për 15 minuta dhe pastaj kaloni në pjatën kryesore”, thotë Öz.

Meqenëse truri juaj nuk do të regjistrojë sinjalin që jeni duke u ngopur deri pas 20 minutash, pushimi para se të hani përsëri ju ndihmon të ngadalësoni dhe t’ju japë më shumë kontroll mbi pjesët tuaja.

Supa është një zgjedhje veçanërisht e shkëlqyeshme për fillestarët pasi ndihmon trupin tuaj të përshtatet ngadalë me ndjenjën e ngopjes dhe parandalon një rritje të papritur të sheqerit në gjak, përcjell Telegrafi.

Öz gjithashtu rekomandon që të keni një “ndihmë” të mirë të sallatës si një anë e vaktit tuaj kryesor në iftar. Jo vetëm që zarzavatet dhe perimet në sallatë do të mbushin stomakun tuaj me vëllimin e tyre, por sallatat gjithashtu ju parandalojnë të konsumoni shumë kalori në të njëjtën kohë.

“Fibrat që merrni nga sallatat do t’ju ndihmojnë të lehtësoni përtacinë e zorrëve”, shton ajo.

Merrni antioksidantë

Antioksidantët në ushqime, veçanërisht frutat dhe perimet, mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave, duke rritur sistemin imunitar.

Kjo është arsyeja pse konsumimi i frutave si një meze të lehtë ndërmjet iftarit dhe syfyrit rekomandohet shumë.

“Frutat janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat lehtësojnë funksionimin e sistemit të tretjes dhe krijojnë një mjedis të përshtatshëm që bakteret e dobishme të lulëzojnë në zorrë. Dhe sa më shumë baktere të dobishme të kemi në zorrë, aq më i fortë do të jetë imuniteti ynë”, thotë Öz.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsira, përpiquni të shkoni për fruta sa më shumë që të jetë e mundur, shton ajo.

Jo të gjithë karbohidratet janë krijuar në mënyrë të njëjtë

Öz thotë se duhet të përpiqeni të përmbaheni nga gjërat e pjekura dhe pastat sa më shumë që të jetë e mundur gjatë këtij muaji.

Shtimi i shpejtë i peshës dhe mbipesha gjithashtu mund t’ju bëjë të ndjeshëm ndaj shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin dhe mund të nënkuptojë rezultate më të këqija nga COVID-19.

Prandaj, dietologët i kushtojnë rëndësi të madhe qëndrimit në një peshë të shëndetshme, veçanërisht gjatë Ramazanit.

Pini të paktën 1.5 litra ujë

Uji është i domosdoshëm për një sistem të fortë imunitar pasi i mban të gjitha sistemet në trup të funksionojnë si duhet.

Dhe Öz thotë: “Uji gjithashtu ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi, transportimin e lëndëve ushqyese në qelizat tona dhe neutralizon bakteret dhe viruset”.

Ajo gjithashtu paralajmëron kundër mos konsumimit të mjaftueshëm të ujit kur pini çaj, kafe ose pije të tjera me kafeinë.

Këto pije mund t’ju japin përshtypjen e gabuar se jeni duke përmbushur marrjen tuaj të përditshme të ujit, megjithatë, kafeina dehidraton trupin dhe vepron si diuretik, që do të thotë që shpejton sekretimin e ujit nga trupi.

Disa mjekë rekomandojnë të pini një filxhan ujë për çdo filxhan kafe që pini për të kompensuar këtë efekt.

Rishikoni probiotikët

Nëse ka një pije që Öz rekomandon që njerëzit të shtojnë në dietat e tyre gjatë Ramazanit, është kefir (një pije e qumështit të thartuar me një shije të thartë).

Falë probiotikëve që përmban, kefiri ka një efekt shumë të thellë që forcon imunitetin, thotë ajo.

“Kefiri, i cili rregullon florën e zorrëve, ndihmon gjithashtu në zbutjen e kapsllëkut, një problem me përvojë gjerësisht në Ramazan. Përveç kësaj, kefiri ka një indeks të ulët glicemik dhe përmbajtje të lartë të proteinave, duke ju bërë të ndiheni më të ngopur për më shumë kohë”.

Çështja e stërvitjeve

Megjithëse stërvitja mund të jetë gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur agjëroni, mjekët rekomandojnë të paktën 30 minuta aktivitet për të mbajtur trupin tuaj në formë, për të ndihmuar tretjen dhe forcuar sistemin tuaj imunitar.

Duke përsëritur se mbajtja aktive ishte një nga faktorët më të rëndësishëm për të ndërtuar imunitetin, Öz tha se e bën këtë duke mbështetur shëndetin fizik dhe mendor.

Nëse nuk keni kushte fizike që ju pengojnë ta bëni këtë, të paktën përpiquni të ecni 30 minuta çdo ditë pa u lodhur shumë, tha ajo.

Shumica e mjekëve rekomandojnë që të përmbaheni nga stërvitjet me intensitet të lartë gjatë agjërimit dhe të ushtroni një ose dy orë pas ngrënies për të parandaluar tretjen e ushqimit.

Një shëtitje e shpejtë është ushtrimi më i rekomanduar, me mjekët që e rekomandojnë atë ose një ose dy orë para iftarit ose pas vaktit të iftarit.

Continue Reading

Trending