Connect with us

Fun

Studente në moshën 57-vjeçare

Published

on

Gruaja 57 vjeçare Havva Şeker e cila braktisi shkollimin në moshën më të re, tashmë ka kaluar provimet pranuese për të studiuar në Fakultetin Filozofik me korrespondencë në Universitetin Anadolu dhe kështu vazhdon ëndrrën e saj, raporton Agjencia Anadolu.

Şeker në deklaratën për gazetarin e AA-së, tha se mos përfundimi i shkollimit ka shkaktuar gjithmonë keqardhje tek ajo.

Ajo tregoi se në moshë të re nuk ka patur mundësi të vazhdojë shkollimin për shkak se kishte mbetur jetim.

“Shumë doja të mësoj. Por, nuk mundja. Për këtë shkak i shkollova fëmijët. Vajza ime përfundoi studimet në Universitetin Teknik të Stambollit në vendin e parë. Ndërsa djali im e përfundoi Inxhinierinë Industriale në Universitetin Marmara. Tani është duke magjistruar. Mendoja se tani unë e kam radhën. Brenda dy vite e gjysëm mbarova shkollën e mesme. Hyra në provimet pranuese të universitetit. E fitova të drejtën për të studiuar në Fakultetin Filozofik. Dhashtë Zoti ta përfundoj me sukses. Më parë mësoja anglisht. Gjithashtu në kurs për kompjuterë. Mësuesi im i anglishtes dhe miqtë e mi kanë kontribut”, thotë studentja 57-vjeçare.

Şeker, theksoi se ka interes ndaj fillozofisë pasi edhe në shkollën e mesme ka zgjedhur filozofinë si lëndë zgjedhore.

“Po të isha e shkolluar ndoshta do të mund ti edukoja fëmijët e mi edhe më mirë”, tha Şeker, për të shtuar se pasi të mbarojë shkollimin universitar do të interesohet edhe më shumë për nipërit dhe mbesat.

Më tej ajo tha se bashkëshorti i saj është i kënaqur nga kjo. Şeker, gjithashtu bëri të ditur se pas mbarimit të fakultetit me sukses do të vazhdojë magjistraturën./Agjencia Anadolu./

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fun

‘Marre me m’qit syreta t’grave, a veç pse jam vejan’, ferizajasi ankohet që u vendos murali i Rita Orës

Published

on

Një burrë nga Ferizaji, ku në shtëpinë e tij është vendosur murali i këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, nuk i ka pëlqyer kjo vepër.

Ai akuzon kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, për të cilin thotë se nuk e ka pyetur për vendosjen e këtij murali në shtëpinë e tij.

Madje thotë se arsyeja pse është vendos ky mural është pasi ai është vejan.

“Kanë shku ma kanë vnue një grue në shpinë teme, i thash pse ma keni vnue, tha vejan ti e ta kemi vnue. Kom ankesë kundra Agim komunës. Më kanë bo hor o bac, më thojshin je vejan ta kemi vnue. Ma bre unë vejan jam, por Agimi ma kish que kish thon vnone në shpi të bacit.

Kqyre argumentin, e kanë vnue në shpi teme. Marre me m gjit mu syreta të grave aty vec që jom vejan. Po nejse po mujnë, se forca po jau bon”, thotë burri, i njohur në Ferizaj si baci.

Ai thotë se i vjen rëndë që të tjerët ta shikojnë muralin e vendosur në shtëpinë e tij.

Këngëtarë shqiptare por në banesë teme me ma ngjit pom vjen mu rëndë me pa hallku aty. Ajo është e bukur është njeri i mirë, por këta ku e gjetën bash mu me ma vnu aty. Le të përgjigjet Agimi pse, edhe s’um ka vetë hiq vec kur po e shoh që e kanë ngjit aty”, shtoi Baci në ATV.

“Bukur është kjo, por pse mu nuk mkan pyet në shpi teme, më kanë vnue gra aty”, thotë për fund ai.

 

Continue Reading

Fun

Qytetari që u dënua pse pordhi thotë se ajo është “liri e shprehjes”

Published

on

Një 22 vjeçar nga Austria që ishte në ballinat e mediave vitin e kaluar pasi u dënua me 500 euro për një pordhë që e kishte lëshuar ndaj një zyrtari policor ka argumentuar që pordha e tij në fakt është brenda lirisë së shprehjes.

Në vendimin e lëshuar nga gjykata administrative në Vjenë, gjykata ka dhënë disa detaje të nevojshme për ngjarjen që ndodhi atë ditë.

E gjitha ndodhi më 5 qershor të 2020-s, kur burri që pordhi – i emëruar “Z. AB” – kishte dalë me shokët në një park kur një grup policësh iu afrua gjatë një kontrolli rutinor të identitetit.

Dhe këtu gjërat u përkeqësuan.

“Kur ai lëshoi gazrat e tij, ankuesi ishte ulur në karrigen e parkut,” shkruhet në dokument.

“Shokët e ankuesit kishin qeshur me pordhën dhe dëshmitari F kishte bërë një shaka,” vazhdon dokumenti. Për shkak të kësaj, i pandehuri ishte zgërdhirë para policëve.”

Në gjykatë, 22 vjeçari ka thënë se pordha nuk ishte e qëllimshme dhe se, edhe nëse ishte e qëllimshme, prapë do të ishte brenda të drejtës fondamentale të lirisë së shprehjes.

Por, për fatin e tij të keq, gjykatësi nuk e pranoi këtë argument.

Gjykatësi kishte deklaruar se pordhat nuk përmbajnë “përmbajtje komunikuese”.

Megjithatë, ai i kishte ulur gjobën nga 500 në 100 euro. Avokati i të pandehurit kishte thënë se klienti i tij është i gatshëm të vdes për të drejtën e tij për të pordhur dhe se do ta apelonin vendimin. /Periskopi

Continue Reading

Fun

Analist Islami pretendon që Shefqet Krasniqi i ka dy gra

Published

on

Analist Islami ka komentuar deklaratat seksiste të hoxhë Shefqet Krasniqi në mënyrë mjaft të çuditshme. 

Ai ka pretenduar se hoxhallarët e Kosovës po bëjnë shkelje ligjore duke shkelur monogaminë dhe duke u martuar me nga dy gra.

“Mos jau nxini për të madhe hoxhallarëve kur folin për gra, se ata i kanë kah dy!” – ka shkruar ai, përcjell Periskopi.

Islami si në çdo postim tjetër ka vënë hashtagun “mos u tut”.

Shefqet Krasniqi deklaroi mbrëmë se “gratë e kishin vendin në kuzhinë, e burrat në odë” që shkaktoi reagim të madh publik.

Statusi i plotë: 

Continue Reading

Trending