Connect with us

Lajme

Stojanoviq thotë se nxënësit në Kosovë do të mësojnë me planprogram të Serbisë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë në Mitrovicë se institucionet arsimore në komunat që do të jenë pjesë e BKS-së do të punojnë me planprogramet e Republikës së Serbisë.

Published

on

“Në Kosovë nuk ekziston një njeri i cili  pranon që fëmija i tij të mësojë me ndonjë program tjetër, përveç me këtë aktual”.

Zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq, ka thënë në Mitrovicë gjatë një debati të organizuar nga radio “Kontakt plus”, se “Zajednica” do t’i mbikëqyrë të gjitha institucionet arsimore në komunat që do të jenë pjesë e Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe (BKS).

Ai gjithashtu ka thënë se në të gjitha nivelet e shkollimit do të mësohet me planprogramet e Republikës së Serbisë, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

“Kjo është diçka që është arritur me Marrëveshjen e Brukselit dhe këtë do ta bëjë Bashkësia e Komunave Serbe. Asnjë opsion tjetër nuk është i mundur, për shkak se për këtë jemi marrë vesh në Bruksel. ‘Zajednica’ do ta kryejë mbikëqyrjen e të gjitha institucioneve edukative-arsimore në komunat, të cilat do të jenë anëtare të BKS-së”, ka thënë Stojanoviq, i cili ka shtuar se ekzistojnë iniciativa dhe dëshira individuale në Prishtinë që BKS-ja të jetë një OJQ.

“Tani ka mbetur puna tek njerëzit që do ta hartojnë statutin e BKS-së dhe tek ata të cilët do të përkujdesen që politikisht statuti të mos shkojë nën atë që është vendosur si minimum dhe në praktikë institucionet tona edukative në të tria nivelet, fillore, të mesme dhe të superiore, të vazhdojnë të funksionojnë sikurse deri më tani, shpresoj edhe më mirë”, ka thënë ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending