Connect with us

Lajme

Sot zbulohet zyrtarisht vetura e parë elektrike në Kosovë

Published

on

Në korrik të vitit 2016, gjashtë krijues të rinj të qendrës BONEVET në Gjakovë, tre djem dhe tri vajza, të moshës 14 deri në 16 vjeç, pas përfundimit të shumë orëve, klasave dhe projekteve, filluan realizimin e idesë së tyre për ndërtimin e një Veture Elektrike.

Ata u udhëzuan dhe u udhëhoqën nga mentorët më me përvojë në qendër mirëpo e gjitha vendimmarrja dhe puna për krimin e këtij projekti ambicioz ra mbi supet e këtyre adoleshentëve.

Ky projekt u mbështet nga IPKO, kompania e cila ishte gjithmonë e gatshme të ndihmojë nismat e të rinjëve të Kosovës, duke qenë një shembull për industrinë e vendit tonë.

Qyteti i Gjakovës tani do të ketë një automjet elektrik që nuk dëmton ambientin, si edhe adoleshentët që kanë përjetuar një periudhë të mrekullueshme mësimi duke e bërë atë. Asgjë nuk është e pamundur për ta tani, dhe ata e besojnë sloganin e qendrës i cili thotë: “Nëse mund ta imagjinoni një gjë, atëherë ju mund ta bëni atë”.

Dhe sot, të enjten, duke filluar nga ora 18:00, në Parkun Kulturor “Ali Podrimja” pranë Shkollës muzikore “Prenk Jakova” në Gjakovë do të bëhet zbulimi zyrtar i veturës së parë elektrike në Kosovë. Një ngjarje e cila nuk duhet të humbet nga askush që mund të marrë pjesë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending