Connect with us

Lajme

Sot pritet të rikthehet debati në Kuvendin e Maqedonisë, javë vendimtare

Të hënën pritet të rikthehet debati në Kuvend për përbërjen e Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime. LSDM-ja së bashku me partitë shqiptare për javën që vjen kanë paralajmëruar zhbllokimin e punës se Kuvendit në mënyrë që t’i hapet rruga zgjedhjes së kryeparlamentarit dhe më pas edhe Qeverisë së re.

Published

on

Nuk ka zgjidhje tjetër, përveç që VMRO-DPMNE-ja të heqë dorë nga bllokimi i Kuvendit, të lejojë zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri dhe funksionimin normal të Kuvendit – njoftojnë nga LSDM-ja.

Në një situatë kur Kuvendi është i bllokuar ndërsa nisma “Për Maqedoni të përbashkët” proteston rrugëve, kreu i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski i hedh benzinë zjarrit. Kreu i VMRO-së në një intervistë për të përditshmen serbe “Blic” thotë se çdo tensionim i situatës në Maqedoni mund ta ndezë gjithë Ballkanin.

“Për fat të keq, çdo shkëndijë e hedhur në një vend mund ta ndezë zjarrin edhe në vendet e tjera. Shohim se ka tensione të shumta në më shumë vende të rajonit. Do të ishte naive që të përjashtohet çfarëdo skenari, por ne nuk duhet të lejojnë kjo situatë të përshkallëzohet”– tha Nikolla Gruevski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Gruevski në intervistën e fundit në të cilën kryefjalë kishte siç e quan ai “Platformën e Tiranës”, ripërsëriti kushtin se do ta ndihmonte LSDM-në vetëm nëse heqë dorë nga kërkesat e shqiptarëve që janë pjesë e deklaratës së përbashkët, pasi sipas tij me zbatimin e kërkesave të shqiptarëve gradualisht do të nis procesi i kantonizimit apo federalizimit të shtetit.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending