Connect with us

Uncategorized

Soros këshillon Britaninë që të mos dalë nga BE-ja

Published

on

Një nga afaristët më të mëdhenj në botë, George Soros ka paralajmëruar se dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian do të shkaktonte dëme shumë të mëdha në rënien e funtës britanike, sesa në ditën kur Britania ishte e detyruar të largohej nga ERM, para 25 viteve.

Soros përmes një editoriali në ‘The Guardian’ ka shkruar se votimi për daljen e Britanisë nga BE-ja do të jetë “E Premtja e Zezë” për Britaninë e Madhe, dhe zhvlerësimi i funtës nuk do t’i sjell asnjë përfitim financiar të cilat i gëzonte para se të largohej nga ERM, në shtator të vitit 1992, e cila njihet si “E mërkura e Zezë”, transmeton KosovaPress.

Soros ka paralajmëruar gjithashtu se qytetarët britanikë do të jenë më të varfër, duke shtuar se përfituesit e mëdhenj do të jenë afaristët të cilët sipas tij kanë vënë bast për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja.

“Është e sigurt se funta do të ketë rënie të shpejt, në qoftë se me referendum vendos për daljen nga BE-ja”, tha Soros. “Unë do të pres që zhvlerësimi të jetë më i madh dhe më shqetësues sesa zhvlerësimi prej 15% që kishte ndodhur në shtator të vitit 1992, atëherë kur unë isha me f at për përfitimin e konsiderueshëm që kisha unë dhe investitorët që ishin me mua, me fondet në kurriz të Bankës së Anglisë dhe qeverisë britanike”, shkruan multi miliarderi George Soros.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Ahmeti thotë se rruga me kallderm nuk u mbulua me asfalt

Published

on

Një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale ku shihet se si rruga “Emin Duraku”, në Prishtinë është mbuluar kalldermi më asfalt, del të jetë e pavertetë.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili tha se nuk janë mbuluar kalldermat në pjesën e qytetit të vjetër të Prishtinës.

“Nuk jane mbulu kalldermat jo.”, ka shkruar Ahmeti mbi fotografinë e rrugës me kallderm./Periskopi/

 

Continue Reading

Uncategorized

Lojtarët e Leeds me një mesazh para ndeshjes me Liverpoolin: Futbolli është për tifozët

Published

on

Tema kryesore që nga dita e djeshme mbetet Superliga Evropiane.

Superliga Evropiane u formua dje nga 12 gjigantë evropianë, por UEFA dhe FIFA mbesin kundër dhe janë duke provuar që klubet që marrin pjesë në Superligë të përjashtohen nga të gjitha kompeticionet, përcjellë lajmi.net.

Shumë lojtarë dhe trajnerë gjithashtu janë kundër formimit të kësaj lige, ngase lojtarëve nuk do iu lejohet të përfaqësojnë shtetet e tyre.

Sidoqoftë, klubi anglez Leeds United gjithashtu ka dërguar mesazh para ndeshjes me Liverpoolin.

Lojtarët kanë dal në fushë për të bërë nxehje, derisa në fanellat e tyre shkruan: “Futbolli është për tifozët”.

Vendimi përfundimtar lidhur me Superligën Evropiane do mësohet këto ditë.

Continue Reading

Uncategorized

Procesi mësimor nga nesër vazhdon në objekte, Nagavci kërkon respektimin e rekomandimeve

Published

on

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej nesër, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19.

Nagavci ka shkruar në Facebook se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

“Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. Ju bëj thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve. Shëndet e suksese të gjithëve”, ka shkruar ajo.

Continue Reading

Trending