Connect with us

+18

Skandalet seksuale që shokuan botën e lashtë

Skandalet seksuale nuk janë një fenomen i kohëve të sotme, por kanë ekzistuar që në kohët më të lashta. Shpesh skandalet seksuale kanë ndryshuar kursin e perandorive të hershme, por edhe kursin e vetë njerëzimit.

Published

on

Për më tepër po prezantojmë disa nga skandalet më të famshme të lashtësisë.

  1. Komploti i Egjiptit

 

Rreth vitit 1155 p. e. s. faraoni Rameses III i Egjiptit u vra nga një komplot i drejtuar nga gruaja e tij, Tiye. Pasardhësi i tij Rameses IV ngriti një komision prej 12 gjyqtarësh për të hetuar konspiracionin. Gjyqtarët zbuluan se në komplot u përfshinë disa zyrtarë gjykatash dhe disa gra pa kurorë, ku të gjithë u ekzekutuan.

Në të vërtetë vetë hetimi u dekonsirua nga një tjetër seksual seksual, ku u zbulua se tre gjyqtarë të përfshirë në hetim, u joshën nga mantenutat e përfshira në konspiracion. Sipas të dhënave të lashta, “këto gra bënë disa festa të këndshme me këta gjyqtarët”.

Njërit prej gjykatësve iu pre hunda dhe veshët, ndërsa i dyti u dërgua në azil, i cili më pas vrau veten. Ndërsa i treti veçse u qortua, ndoshta për shkak se dëshmoi kundër dy gjyqtarëve të parë.

  1. Tempulli i errët i Isis

Gjatë mbretërimit të perandorit romak Tiberius, Roma u përfshi nga një skandal i pazakontë seksual. Sipas Jozefit, një titullarë i quajtur Decius Mundus kishte dëshirë të shkonte me një grua të martuar të quajtur PAulina. Madje i ofrojë asaj 2000,000 drahmas që të kalonte një natë me të, por Paulina e respektueshme refuzoi.

Decius nuk u dorëzua kaq lehtë. E dinte që Paulina ishte një idhtare e devotshme e zotëve të lashtë. Kështu që ai korruptoi një prift të zotit Isis që t’i thonte Paulinës se dëshironte ta takonte zoti Anubis. Paulina e detyruar shkoi tek tempulli në mbrëmje, ku Decius e priste i maskuar si zoti Anubis.

Në errësirrë, Paulina kujtoi se Decius ishte Anubis dhe “perfomojë një natë të gjatë shërbimi për të”. Disa ditë më vonë, Dacius i tha saj të vërtetën, duke u mburrur se kishte kursyer 200,000 drahmas. E tmerruar, Paulina u ankua tek perandori. Prifti u kryqëzua, dhe tempulli i Isis u dogj. Ndërsa Decius u dërgua në azil.

  1. Mbreti që kërkonte njerëz të lakmonin gruan e tij

Candaules ishte mbret i Lydias, një mbretëri e fuqishme e kohës në Turqinë e sotme. Sipas Herodotit, Candaules mburrej vazhdimisht për gruan e tij të bukur. Në vitin 718, ai i kërkoi truprojes së tij, Gyges, nëse dëshironte të shihte mbretëreshën lakuriq.

Gyges nuk e pranoi një gjë të tillë. Por Candaules insistoi, duke i thënë atij që të fshihej prapa derës së dhomës që të mund të shihte mbretëreshëm pakuriq. Fatkeqësisht ajo e dalloi Gygesin dhe u tërgua.

Pasi e mori vesh, ajo i dha dy mundësi Gyges-it: Ose të vriste Candaules-in e të martohej me të, ose do të akuzohej publikisht për spijunim, duke nxitur Candaulesin që të ekzekutonte Gyges.

Gyges zgjodhi opsionin e parë, atë natë, Candaules hyri në dhomë dhe u ther deri në vdekje nga Gyges – i cili ishte fshehur sërish pas derës.

  1. Crassus dhe e virgjëra

Marcus Licinius Crassus ishte një nga njerëzit më të pasur në histori dhe një nga figurat më të fuqishme të Romës. Kështu që kur u kap në skandal seksual, ky ishte lajm i madh për kohën. Ai u akuzua sepse u përpoq të joshte një femër të virgjër.

E virgjëra ishte një priftëreshë e cila lutej me pastërti, kështu që ishte një krim të kërkoje ta merrje në shtrat. Fatmirësisht për Crassus, ai kishte alibinë perfekte. Ai shpjegoi e virgjëra zotëronte një vilë të bukur, dhe se ai vinte vërdallë vetëm që t’i mbushte mendjen asaj t’ia shiste vilën.

Derisa Grassus ishte i famshëm për lakmitë e tij, gjykata u korruptua dhe e shfajësoi atë. Siç e përshkruan Plutarku me ironi: “Ishte ‘kopërracia’ e tij që e shpëtoi nga dënimi”.

  1. Mbishkrimet e çuditshme

Sigurisht që është e vështirë të kuptosh se çfarë mendonin njerëzit për skandalet seksuale në botën e lashtë. Një shembull interesant vjen nga mretëresha Hatshepsut, femra më e famshme faraon e Egjiptit. Thuhej se kishte një marrëdhënje me oborrtarin e saj, Senenmut.

Siç duket fjalët u përhapën së tepërmi atë kohë, derisa punëtorët e pikturuan në murin e Deir el Bahrit. Mbishkrimi përshkruan një figurë që mund të ketë veshur një veshje faraonike duke u penetruar. Kjo figurë është disi mashkullore, pa gjire dhe pa penis, e cila në fakt i shkonte për shtat Hatshepsut, e cila shpesh u pikturonte me një mjekët false.

+18

Partneri im nuk bën seks me mua, ndihem e refuzuar dhe e lënduar, andaj tani kam vendosur që…..

Published

on

By

Një grua ka treguar për psikologen Deidre, se kohë më parë jeta e saj seksuale ishte e mahnitshme. Në Tabloidin e njohur Britanik  “The Sun”, ajo rrëfeu se edhe kur lindën fëmijët e tyre, bënin seks.

E dashura Deidre:

“Jam e lodhur duke i kërkuar bashkëshortit tim që të bëjmë seks.Prej 6 vitesh jeta jonë seksuale ka qenë zhgënjyese.

Unë jam 36-vjeç dhe partneri im është 38. Ndërsa fëmijët tanë janë 8 dhe 10 vjeç.

Ndihem e refuzuar dhe sikur ai nuk më do.Me një fjalë ndihem e pa vlerë dhe jo e përmbushur si grua.

Ai më thotë se më do, por kurrë nuk e tregon këtë.

Kohët e fundit foli për martesë, por nuk jam e sigurt nëse dua të pranoj që kjo do jetë jeta ime.

Përgjigja e Deidres:

Filimisht ju duhet të bisedoni me burrin tuaj se ku qëndron probemi. Konsulltohuni së bashku dhe vizitoni ndonjë mjek, pasi partneri yt mund të ketë edhe probleme ose çregullime.

Para se të hiqni dorë nga partneri juaj, njëherë bisedoni me të dhe konsulltohuni me ndonjë seksiolog.

Continue Reading

+18

Shkencëtarët tregojnë se cila është pozita më e rrezikshme gjatë seksit

Published

on

By

Pozita më e zakonshme seksuale është aktualisht pozita më e rrezikshme, sipas një grupi shkencëtarësh.

Pozita ‘femra sipër mashkullit’ gjatë një akti seksual është konsideruar përgjegjës për gjysmën e të gjitha frakturave të penisit të disa raste të regjistruara në disa spitale të Brazilit, thonë studiuesit brazilian.

Shkencëtarët thonë se kjo mund të jetë për shkak që femra e kontrollon penisin me gjithë uljen dhe peshën e sajë duke është e pamundur që ta ndërpresë atë kur ai vuan nga “rruga e gabuar e depërtimit”.

Dëmi zakonisht është i vogël për femrën dhe pa dhimbje – por i madh dhe me dhimbje për penisin.

Pozicionet të cilat në të gjitha përfshinin femrën ishin 29% përgjegjës për fraktura të penisit.

Ndërkohë, pozita më e sigurt në dhomën e gjumit është shpallur pozita ‘mashkulli sipër femrës’. Gjysma e pacientëve të studiuar kishin përshkruar një çarje dhe një dhimbje pas incidentit. Shumica e tyre kishin qëndruar më pas në spital për pesë deri në gjashtë orë.

Autorët vunë në dukje se lëndimi është relativisht i pazakontë dhe mund të shkaktojë vështirësi në mesin e atyre që vuajnë nga penisi i thyer, që do të thotë se ata shpesh ngurrojnë të kërkojnë trajtim mjekësor.

Continue Reading

+18

Rrëfehet gruaja nga Tirana: Pasi më hoqi mbathjet dashnori më …

Published

on

By

Jam një grua 27-vjeçare, e martuar në Tiranë. Kam një familje të shëndetshme dhe martesë shumë të mirë me burrin tim, i cili është 3 vite më i moshuar se sa unë. Me të kam 2 vajza, një gjashtë vjeçe dhe një 3. Me burrin njihem prej 10 vitesh ndërsa prej 7 vitesh jam e martuar. Me të kaloj shumë mirë, e duam njëri – tjetrin dhe gjithashtu në aspektin seksual kalojmë shumë mirë, ai është një qejfli i vërtetë.

Asnjëherë nuk më refuzon apo që të jetë i ngopur nga unë. Kohët e fundit kam pasur shumë nevojë që t’i qëndrojmë afër njëri – tjetrit dhe t’i kushtojmë edhe më shumë kohë. Sa më shumë të kesh, aq më shumë kërkon. Nga momentin që unë jam njohur me burrin tim, në tetor të vitit 2002 dhe deri në verën e vitit këtij viti ai ishte i vetmi që kam fjetur dhe i vetmi në këtë botë që më ka prekur, dhe po ashtu ka qenë mashkulli i vetëm që unë kam prekur.

Më parë unë kam punuar në një Organizatë Joqeveritare, e cila përfundoi misionin e saj dhe fondet u prenë, gjë që solli dhe mbylljen e këtij aktiviteti. Periudha që unë mbeta pa punë ishte 2 vite dhe ato rezerva financiare që kisha kursyer më mbaruan.

Pas një bisede që unë bëra me burrin tim, vendosëm që unë të punësohem në firmën e shokut të tij, i cili quhet L.S. Bëhet fjalë për një biznesmen që ka një ndërmarrje të madhe dhe që më së shumti merret me tendera.Me L.S kemi pasur dhe hyrje e dalje, sëbashku me burrin tim shkoja tek shtëpia e tij ku ai ndodhej me gruan. Edhe më herët ai më kishte ofruar mundësi punësimi por për shkak se punoja në Organizatë Jo-Fitimprurëse, po nuk e kam pranuar si punë.

L.S ishte një djalë tërheqës, zeshkan, i gjatë dhe shumë i zgjuar. Në një moshë të re, moshatar me mua, ai kishte arritur që të zotëronte një firmë të madhe dhe me shumë kapital. Fillova punë tek firma e tij dhe çdo gjë në fillim u duk mirë dhe në rregull.Me L.S kisha marrëdhënie shumë korrekte deri kur gjërat nisën të komplikoheshin. Detyra ime ishte juriste dhe zyrën e kisha ngjitur pronarit.

Me kalimin e kohës, pasi u bë më shumë se një muaj që fillova punën aty, ai nisi të bënte një sjellje komplet tjetër nga ajo që ishte në fillim. Nuk sillej ashpër me mua apo arrogant si pronar, por e shikoja që më hidhte sy në një tjetër mënyrë që më bënte të ndihesha në siklet. Më tej nisi të më komplimentonte me fjalë si “qenke shumë e bukur sot, qenke veshur bukur sot bukuroshe, apo sa bukur që ta tregon trupin ky fustani që ke veshur etj,..

Pas këtyre komenteve unë e mora me sportivitet, duke mos e cilësuar si situatë serioze dhe duke mos dashur t’i jap rëndësi fjalësve. Ai kishte për natyrë që të bënte humor.U mësova me etiketimet e tij dhe s’më bënin më përshtypje.

Por, kur kishte raste që për ditë të tëra nuk thoshte më asnjë fjalë nisi dhe të më bënte përshtypje. Një ditë, pasi mbyllëm një kontratë shumë të mirë me një firmë tjetër ai më tha që të porosis diçka për të pirë dhe të shkonim në zyrë për ta festuar këtë moment.

Pasi mora gjërat të cilat porositëm u ula përballë tij dhe e bëmë “gëzuar”. Pas kësaj ai më falënderoi për punën që unë po bëja ai nisi të më thoshte të tjera fjalë përgëzuese si “lum burri që të ka”. Por, ndërsa fliste ai kishte ngulitur sytë tek kompjuteri i tij dhe diçka kishte fiksuar. Unë u bëra kurioze dhe po zgjasja kokën që të shikoja.Më pa që isha kurioze për të parë, – ia arriti qëllimit që kishte vënë -, më tha se mund ta shikonte se kishte besim tek mua. Aty ai kishte një video të regjistruar ku ishte L.S duke bërë seks me një tjetër femër, jo gruan e tij. Mbeta e hutuar dhe u skuqa në atë moment.

S’e prisja. Ai më tha që s’ka pse habitet dhe për të më nxjerrë turpin më pyeti nëse bënte të tilla gjëra apo i kisha qejf? Nëse bëja kështu pozicionesh dhe aventurash me burrin tim…?! Por unë nuk iu përgjigja dhe ula kokën, u ndjeva në siklet. Ashtu siç ishte ai filloi të më prekte me këmbë dhe më pas me një dorë më shtrëngoi tek beli duke me rrëmbyer trupin që ishte i lirë në atë moment dhe më uli pranë tij. Unë tentova të largohesha, por me të thënë të drejtën në atë moment isha e eksituar. Dora e tij nisi të prekë të brendshmet e mia.

Ai mu afrua dhe nisi të më puthë. Nuk rezistova më dhe çasti më rrëmbeu. Bëmë seks në tavolinën e punës së tij. Në ato momente nuk mendova shumë për pasojat, por pasioni më bëri që të harroj gjithçka. Pasi qëndruam rreth 1 orë në zyrën e tij u larguam pa bërë shumë komente rreth asaj që kishte ndodhur.

Pasi dola nga zyra e tij u ndjeva shumë keq, por asgjë nuk kthehej prapa, ajo që s’duhet të ndodhte, ndodhi. Ishte hera ime e parë që dikush tjetër përveç burrit tim më prekte, e prekja dhe bënte seks me mua.

Atë ditë ika në shtëpi sikur të mos kishte ndodhur gjë.U ktheva në shtëpinë time dhe aty iu riktheva jetës sime, në krah të burrit dhe fëmijët e mi që i dua aq shumë. E dua burrin tim dhe s’dua t’i bëj më keq. Ajo që ndodhi ishte thjesht një rrëmbim dhe nuk është përsëritur më. Të nesërmen shkova në zyrë dhe me pronarin nuk pata më kontakte, komunikonim me e-maile për gjërat që na duheshin dhe gjithmonë takoheshim me persona të tjerë në zyrë dhe asnjë herë vetëm. Nuk folëm për atë çështje. Gjeta një punë tjetër pas dy muajsh të kësaj historie dhe nuk e pashë më L.S. Kjo është historia që dua të ndaja me ju dhe ta komentoni si të dëshironi, por unë e di që kam gabuar dhe s’e kthej dot më pas atë që ndodhi.

Continue Reading

Trending