Connect with us

Lajme

Sipas Beqës, PAN nëse e formon qeverinë si prioritet do ta ketë këtë çështje

Published

on

Deputeti i zgjedhur nga PDK, Hajdar Beqa ka thënë se koalicioni PAN i ka tashmë votat që të votohet Ramush Haradinaj për kryeministër.

Ai këto komente i ka bërë gjatë një intervistes në emisionin “Kontakt”.

”Unë sot po dëgjoj deklarata që partia e trete (LDK) po e kërkon kryeministrin dhe kjo nuk mund të bëhet kështu, pasi që zgjedhjet e 11 qerdhorit kanë prodhuar një koalicion fitues e ai është koalicioni PAN”, ka thënë Beqa.

Sa i përket koalicionit PDK-AAK-Nisma, Beqa ka thënë se do të jetë një koalicion stabil.

“Ne kemi pas rastin të kemi një qeveri stabile, siç ka qenë qeverisja Thaçi 2 dhe me pak vota të deputetëve kanë dërguar shumë procese përpara. Ndërkaq qeverisja Mustafa ka pasur më shumë deputetë dhe nuk ka qenë e gatshme të dërgojë një proces të rëndësishëm përpara”, ka thënë ai.

Sa i përket bllokimit të Listes serbe që po i bënë nuk kundërshtim me krijimin e ushtrisë, Beqa ka thënë se askush nuk ka të drejtë të jetë pengesë e një procesi të rëndësishëm për qytetarët e Kosovës.

“Krijimi i ushtrisë do të ndodhë madje për këtë shumë shpejtë dhe nëse krijohet, ajo është edhe në interes të shqiptarëve dhe komunitetëve. Madje e them se Lista serbe nuk ka të drejtë të bllokojë procesin e krijimit të ushtrisë. Në rast se rrezikohen interesat e tyre, siç është rrezikimi i vendeve të sivuruara atëherë kanë të drejtë të bllokojnë një proces të tille. Për gjëra tjera nuk ka kuptim bllokada e tyre”, ka thënë Beqa.

Ai ka folur edhe për zgjedhjet komunale, ku specifikisht përmendi komunën e Gjakovës për të cilën tha se Gjakova do të ushëhiqet nga PDK-ja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending