Connect with us

Lajme

Sindikata e Pavarur e RTK-së tregon se transmetuesi publik po shkatërrohet

Published

on

Sindikata e Pavarur e RTK-së ka reaguar në lidhje me shpenzimet e pakontrolluara  si dhe me shkatërrimin që po I bëhet strukturës organizative të transmetuesit publik .

Kjo sindikatë ka kërkuara nga Bordi dhe Menaxhmeti I RTK-së që t’i informojë të gjithë punëtorët e gjendjen financiare të transmetuesit si dhe të ndalojë punësimet e reja të cilat janë barrë financiare.

Reagim i plotë Sindikates se Pavarur te RTK-se

SINDIKATA E PAVARUR E RTK-SË

KRYESIA E SINDIKATËS

REAGIM

Sindikata e Pavarur e RTK-së kërkon nga drejtuesit e RTK-së, Bordi dhe Menaxhmenti që t’i informojnë të punësuarit me gjendjen financiare të Transmetuesit Publik.

Sindikata tërheq vërejtjen se çdo vonesë eventuale në paga për të punësuarit e RTK-së, do të jetë e papranueshme dhe do të kundërshtohet me të gjitha mjetet ligjore.

SPRTK në vazhdimësi ka ngritur zërin kundër shpenzimeve të pakontrolluara dhe pa mbulesë financiare, të cilat për fat të keq po vazhdojnë edhe në këtë kohë.

Sindikata kërkon nga Menaxhmenti që të përmbushë rekomandimin e Auditorit Gjeneral për ngrirjen e punësimeve të reja dhe të shfrytëzojë resurset e brendshme të RTK-së.

Të stopojë lidhjen e kontratave të reja me Producentë të Pavarur të cilat krijojnë obligime shtesë financiare.

Të shfrytëzojë resurset teknike të RTK-së dhe të heqë dorë nga shpenzimet për qiramarrje të pajisjeve të jashtme teknike.

Të ndalë rrënimin e strukturës organizative të RTK-së.  Reforma organizative të bëhet në ambient transparent dhe në prani të të gjitha palëve, përfshirë Sindikatën, e jo për nevoja të individëve të caktuar.

SPRTK përsëri kërkon nga Kuvendi i Kosovës, që të ndërhyjë dhe ta marrë në mbrojtje Transmetuesin Publik, i cili për tash e sa kohë është lënë në mëshirën e personave të papërgjegjshëm.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending