Connect with us

Shëndeti

Simptomat që tregojnë se ju së shpejti mund të keni sulm në zemër; Si ta parandaloni

Ne të gjithë e dimë se simptomat që lidhen me një sulm në zemër mund të dallohen vetëm pasi të ndodhë (infarkt miokardi). Ky sulm zakonisht është i menjëhershëm dhe ndodh pa asnjë paralajmërim, dhe kjo është një nga arsyet kryesore për viktimavat  që lidhen me këtë gjendje mjekësore.

Published

on

Megjithatë,  një numër i vogël i njerëzve është i vetëdijshëm se mund të vihen re disa të dhëna delikate të vogla që një sulm në zemër mund të ndodhë së shpejti.

Akumulimi i pllakave të gjakut  në arteriet koronare është arsyeja kryesore që çon në sulme në zemër. Dukuria e tillë pengon furnizimin e duhur të gjakut në këtë sistem dhe pas një kohe të shkurtër mund t’ju ndodhi sulmim në zemër.

Në rast se individi është i vetëm dhe nuk ka asnjë person afër tij, mund të rezultojë deri në vdekje të tij. Në këtë artikull ju mund të lexoni në lidhje me simptomat e zakonshme që mund të tregojnë mundësinë e sulmit në zemër që mund të ndodhë brenda një periudhe të shkurtër kohe.

Sipas disa ekspertëve, këto simptoma mund të tregojnë një sulm në zemër  edhe deri në 30 ditë para se ai të ndodhë.

Simptomat e atakut kardiak

Gulçim: Në rast se keni vështirësi në frymëmarrje, ka një shans që ju të mund të përjetoni  sulm në zemër. Kur qarkullimi i  gjakut në zemër nuk është i rregullt, kjo do të thotë se mushkëritë marrin më pak oksigjen dhe rezultati përfundimtar është gulçim. Sistemi i  frymëmarrjes dhe sistemi  kardiovaskular janë të lidhura ngushtë, kështu që kjo mund patjetër të jetë një shenjë e një sulmi në zemër.

Lodhje e vazhdueshme: Pasi pllakat e arterieve koronareve fillojnë të bllokohen, ju do të filloni të marrni pak gjak në zemër, gjë e cila do ta bëjë zemrën që të bëjë punën e muskujve me vështirësi dhe kjo do të rezultojë në një lodhje të vazhdueshme.

Djersitje të ftohtë apo / dhe ndjenja të shpeshta të marramendjes: Në rast se ju jeni duke përjetuar këto simptoma, tregon se qarkullimi i gjakut në sistemin kardiovaskular është i përkeqësuar dhe kufizon sasinë e gjakut që arrin në tru; dhe kjo të çon në një ndjenjë të marramendjes dhe djersitjes së ftohtë. Kjo është veçanërisht e dukshme kur ju ngriheni  nga shtrati apo karrigia me shpejtësi.

Ndjenjë të pakëndshme në gjoks: Ulja e sasisë së oksigjenit në muskujt e zemrës për shkak të rrjedhës së dobët të gjakut, mund të çojë në ndjenjë të pakëndëshme në gjoks. Kjo dhimbje gradualisht rritet derisa individi mund të përjetojë një sulm në zemër.

Këmbët e fryra ose të ënjtura: Nëse vini re se këmbët apo gishtat tuaja, janë dukshëm të fryrë, ju mund të keni një problem me mbajtjen e lëngjeve. Quajtur edhe edemë, mbajtja fluide mund të jetë një shenjë e sëmundjes së arterieve koronare, dështimit të zemrës, dhe formave të tjera të sëmundjes kardiovaskulare. Më shumë se 80 milionë njerëz kanë një ose më shumë forma të sëmundjeve kardiovaskulare, dhe përafërsisht 900,000 njerëz vdesin prej saj çdo vit.

Kjo ndodh kur zemra nuk ka forcë të mjaftueshme dhe gjaku nuk ka larguar produktet e mbeturinave larg nga indet. Edema zakonisht fillon në këmbë, kyçet e këmbëve, gishta dhe duar, sepse ato janë më larg nga zemra, ku qarkullimi është më i varfër.

Rrahje zemre të parregullta: Shkaku më i zakonshëm i rrahjes së parregullt të zemrës  është sëmundja e arterieve koronare, e cila kufizon rrjedhjen e gjakut në zemër, lodh sistemin elektrik që mban rrahjet e rregullta të zemrës dhe e koordinon atë me funksionet e tjera. Dështimi i zemrës gjithashtu mund të shkaktojë aritmi.

Ndjenja e dobësisë: Kur trupi juaj nuk merr sasinë e nevojshme të oksigjenit, ju me siguri do të ndiheni shumë më të dobët se më parë. Ngushtimi i arterieve do tju bëjë të ndjeni dobësi të përgjithëshme në trup.

 Çfarë duhet të bëni për t’u ruajtur nga ataku kardiak?

Hudhra: konsumimi i hudhrës në sallata të ndryshme ose me mjalt, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe parandalon arteriosklerozën. Rekomandimi ditor është 600mg.

Piperi i kuq: ndihmon qarkullimin e gjakut dhe rrit imunitetin. Shto një lugë çaji piper në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pijeni deri tre herë në muaj.

Fenugrek: është i pasur me antioksidantë dhe redukton rrezikun e arteriosklerozës. Redukton grumbullimin e trombocideve duke ulur rrezikun e koagulimit të gjakut jonormal lidhur me sulmet në zemër dhe tru. Pini një gotë me çaj fenugrek para gjumit dhe në mëngjes para ngrënies. Bëjeni këtë çdo ditë për disa muaj rresht.

Salmon: është i pasur me omega-3, parandalon arteriosklerozën dhe lehtëson qarkullimin e gjakut.

Boronica: jo vetëm boronica por edhe luleshtrydhet dhe manaferrat ulin rrezikun e sulmeve në zemër, zgjerojnë enët e gjakut dhe largojnë stresin.

Portokalli dhe Grejpfruit: forcojnë zemrën, parandalojnë mpiksjet e gjakut dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

Patatet e ëmbla: patatet janë ushqim i mirë për zemrën. Ato janë të pasura me kalcium dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

Domatet: janë të pasura me lycopene dhe antioksidant. Heqin qafe kolesterolin e keq dhe ulin rrezikun e infraktit në zemër.

Farat si: bajamet, arrat, kikirikët; janë të pasura me vitaminë E dhe omega-3, largojnë kolesterolin e keq, dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

Brokoli, spinaqi dhe lakra jeshile: janë të pasura me antioksidantë, fibra, vitamina dhe minerale. Perimet jeshile janë ushqim super i shëndetshëm për zemrën.

Ushtrimet fizike:  një dietë e shëndetëshme dhe ushtrimet fizike janë ilaci më i mirë që mbron zemrën nga ataku kardiak. Ushtrime të lehta si; vrapimi, ecja, gjimnastika, ecja me bicikletë në ajër të pastër, frymarrja e thellë; të gjitha këto forcojnë zemrën, përmirësojnë qarkullimin e gjakut, ulin presionin e gjakut dhe largojnë stresin.

-Zëvendësoni yndyrnat e ngopura në dietën tuaj me yndyrna të pangopura; për shembull, përdorni vaj ulliri në vend të gjalpit, margarinës dhe yndyrnave të tjera shtazore. Vetëm dy lugë vaj ulliri ekstra i virgjër në dietën tuaj të përditshme mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

-Ndalo pirjen e duhanit dhe të alkoolit.

-Mbani një peshë të shëndetshme.

-Largoni stresin dhe praktikoni teknikat e relaksimit, si meditimi dhe frymëmarrja e thellë.

-Mbani nën kontroll Diabetin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Bajamet, racioni më i mirë kundër lodhjes e plakjes

Published

on

Të mbushura me mirësi natyrore, vitamina dhe minerale, dihet se bajamet sjellin shumë përfitime shëndetësore dhe mund të luajnë një rol të rëndësishëm në rutinën e përditshme të mirëqenies dhe bukurisë.

Të pasura me zink, riboflavin dhe niacin, ato përmbajnë të gjitha elementet që kontribuojnë në ruajtjen e lëkurës, si dhe thonjtë dhe flokët. Trajtimi i vetes me një meze të lehtë me bazë bajame është gjithashtu një zgjidhje e shijshme për të mbushur bateritë tuaja dhe për të zvogëluar lodhjen, shkruan panorama. Bajamet, në fakt, janë një koncentrat i ushqyesve që e mbushin metabolizmin me energji.

Në veçanti, një racion i vogël me 23 bajame (rreth 160 kalori) siguron 60% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës E, e cila ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ, i shkaktuar nga faktorët mjedisorë si rrezet UV, ndotja, tymi i cigareve dhe faktorë të tjerë mjedisorë.

 

Continue Reading

Shëndeti

Rëndësia e farave të zeza kundër sëmundjeve të mushkërive

Published

on

Fara e zezë është përdorur prej shekujsh si një trajtim natyral kundër një sërë problemesh shëndetësore, përfshirë këtu bronkitin apo diarrenë. Disa nga vlerat e farave të zeza janë të listuara më poshtë:

Antioksidantët

Studimet kanë treguar se antioksidantët kanë një ndikim të fortë kundër shumë sëmundjeve siç janë kanceri, diabeti, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha. Fara e zezë janë shumë të pasura me antioksidantë dhe vetëm vaji esencial i tyre shërben si antioksidant fuqiplotë.

Kolesteroli

Fara e zezë janë veçanërisht efikase kundër nivelit të lartë të kolesterolit të keq i cili është përgjegjës për një sërë sëmundjesh. Vlerat kundër kolesterolit janë vërejtur në studime klinike të vajit esencial dhe pluhurit të farave të zeza.

Infeksionet

Bakteret janë përgjegjëse për një sërë infeksionesh përfshirë ato të veshit apo pneumoninë.

Studimet tregojnë se fara e zezë përmban substanca mirëbërëse kundër disa llojeve të baktereve, përfshirë këtu Stafilokoku, i cili ka rezistencë të lartë ndaj disa antibiotikëve.

Shëndeti i mëlçisë

Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm për pastrimin nga toksinat dhe metabolizimin e barnave.

Fara e zezë kanë potencial në mbrojtjen e mëlçisë dhe pastrimin e saj nga toksinat.

Sheqeri në gjak

Niveli i sheqerit në gjak duhet mbajtur nën kontroll për të parandaluar jo vetëm dëmtimet nervore por edhe progresin e shumë sëmundjeve të rënda.

Studimet tregojnë se farat e zeza në variantin e suplementëve, kanë potencial për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për të shmangur efektet anësore të tij.

Farat e zeza përdoren shumë jo vetëm në mjekësinë popullore por edhe në kuzhinë dhe konsiderohen një variant i shëndetshëm në rutinën tuaj ushqimore.

Continue Reading

Shëndeti

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan

Published

on

Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e specialistëve.

Kështu, edhe Daily Sabah, ka folur me një specialiste dietike dhe psikologen klinike Merve Öz, e cila ka ndarë këshillat e saj për tu siguruar që të keni Ramazanin më të shëndetshëm të mundshëm duke ruajtur peshën tuaj dhe duke e mbajtur të fortë sistemin imunitar.

Të hani apo jo syfyr?

Duke përsëritur se të dy sistemet për të cilat trupi ka nevojë për më shumë energji janë sistemi imunitar dhe sistemi i tretjes, Öz tha se agjërimi lejon trupin të përqendrojë energjinë e tij në një në një, dhe kështu ndalimi i tretjes për një periudhë specifike lejon sistemin imunitar të jetë më aktiv.

Kjo do të lejojë trupin të riparojë qelizat dhe të luftojë më mirë mikrobet.

Öz thotë se mes syfyrit dhe iftarit është koha kur sistemi imunitar do të jetë më aktiv, por për ta siguruar këtë, ajo theksoi domosdoshmërinë e ngritjes për të ngrënë një vakt të shëndetshëm syfyri, pa marrë parasysh sa të prirur të jeni të ktheheni për të fjetur.

“Nëse nuk ngriheni për syfyr, trupi juaj do të stresohet për shkak të një periudhe të zgjatur urie, e cila mund të zvogëlojë imunitetin tuaj”, thotë ajo.

Çfarë ushqimesh të zgjidhni

Kur bëhet fjalë për ndërtimin e një diete të shëndetshme gjatë Ramazanit, çelësi është që të shkoni me ushqime më të lehta, por të “plota” që do të ndihmojnë trupin tuaj të plotësojë të gjithë lëndët ushqyese që mund të humbni gjatë gjithë ditës.

Mundohuni që në tryezën tuaj të keni të përfshirë të gjitha grupet thelbësore të ushqimit – drithëra, perime dhe fruta, bishtajore, arra, qumështore ose alternativa dhe burimet tuaja të proteinave.

“Një supë ushqyese, vezë, djathë, ullinj, zarzavate, tranguj, domate do të ishte ideale”, thotë Öz.

Sidoqoftë, ajo rekomandon konsumimin e vezëve, “një nga burimet më të mira të proteinave”, së bashku me miellin e tërshërës ose grurit për të rritur ngopjen dhe për të larguar urinë për më shumë kohë.

Shkoni me supa dhe sallata

“Pasi të prisni agjërimin dhe të hani supën tuaj, bëni një pushim për 15 minuta dhe pastaj kaloni në pjatën kryesore”, thotë Öz.

Meqenëse truri juaj nuk do të regjistrojë sinjalin që jeni duke u ngopur deri pas 20 minutash, pushimi para se të hani përsëri ju ndihmon të ngadalësoni dhe t’ju japë më shumë kontroll mbi pjesët tuaja.

Supa është një zgjedhje veçanërisht e shkëlqyeshme për fillestarët pasi ndihmon trupin tuaj të përshtatet ngadalë me ndjenjën e ngopjes dhe parandalon një rritje të papritur të sheqerit në gjak, përcjell Telegrafi.

Öz gjithashtu rekomandon që të keni një “ndihmë” të mirë të sallatës si një anë e vaktit tuaj kryesor në iftar. Jo vetëm që zarzavatet dhe perimet në sallatë do të mbushin stomakun tuaj me vëllimin e tyre, por sallatat gjithashtu ju parandalojnë të konsumoni shumë kalori në të njëjtën kohë.

“Fibrat që merrni nga sallatat do t’ju ndihmojnë të lehtësoni përtacinë e zorrëve”, shton ajo.

Merrni antioksidantë

Antioksidantët në ushqime, veçanërisht frutat dhe perimet, mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave, duke rritur sistemin imunitar.

Kjo është arsyeja pse konsumimi i frutave si një meze të lehtë ndërmjet iftarit dhe syfyrit rekomandohet shumë.

“Frutat janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat lehtësojnë funksionimin e sistemit të tretjes dhe krijojnë një mjedis të përshtatshëm që bakteret e dobishme të lulëzojnë në zorrë. Dhe sa më shumë baktere të dobishme të kemi në zorrë, aq më i fortë do të jetë imuniteti ynë”, thotë Öz.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsira, përpiquni të shkoni për fruta sa më shumë që të jetë e mundur, shton ajo.

Jo të gjithë karbohidratet janë krijuar në mënyrë të njëjtë

Öz thotë se duhet të përpiqeni të përmbaheni nga gjërat e pjekura dhe pastat sa më shumë që të jetë e mundur gjatë këtij muaji.

Shtimi i shpejtë i peshës dhe mbipesha gjithashtu mund t’ju bëjë të ndjeshëm ndaj shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin dhe mund të nënkuptojë rezultate më të këqija nga COVID-19.

Prandaj, dietologët i kushtojnë rëndësi të madhe qëndrimit në një peshë të shëndetshme, veçanërisht gjatë Ramazanit.

Pini të paktën 1.5 litra ujë

Uji është i domosdoshëm për një sistem të fortë imunitar pasi i mban të gjitha sistemet në trup të funksionojnë si duhet.

Dhe Öz thotë: “Uji gjithashtu ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi, transportimin e lëndëve ushqyese në qelizat tona dhe neutralizon bakteret dhe viruset”.

Ajo gjithashtu paralajmëron kundër mos konsumimit të mjaftueshëm të ujit kur pini çaj, kafe ose pije të tjera me kafeinë.

Këto pije mund t’ju japin përshtypjen e gabuar se jeni duke përmbushur marrjen tuaj të përditshme të ujit, megjithatë, kafeina dehidraton trupin dhe vepron si diuretik, që do të thotë që shpejton sekretimin e ujit nga trupi.

Disa mjekë rekomandojnë të pini një filxhan ujë për çdo filxhan kafe që pini për të kompensuar këtë efekt.

Rishikoni probiotikët

Nëse ka një pije që Öz rekomandon që njerëzit të shtojnë në dietat e tyre gjatë Ramazanit, është kefir (një pije e qumështit të thartuar me një shije të thartë).

Falë probiotikëve që përmban, kefiri ka një efekt shumë të thellë që forcon imunitetin, thotë ajo.

“Kefiri, i cili rregullon florën e zorrëve, ndihmon gjithashtu në zbutjen e kapsllëkut, një problem me përvojë gjerësisht në Ramazan. Përveç kësaj, kefiri ka një indeks të ulët glicemik dhe përmbajtje të lartë të proteinave, duke ju bërë të ndiheni më të ngopur për më shumë kohë”.

Çështja e stërvitjeve

Megjithëse stërvitja mund të jetë gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur agjëroni, mjekët rekomandojnë të paktën 30 minuta aktivitet për të mbajtur trupin tuaj në formë, për të ndihmuar tretjen dhe forcuar sistemin tuaj imunitar.

Duke përsëritur se mbajtja aktive ishte një nga faktorët më të rëndësishëm për të ndërtuar imunitetin, Öz tha se e bën këtë duke mbështetur shëndetin fizik dhe mendor.

Nëse nuk keni kushte fizike që ju pengojnë ta bëni këtë, të paktën përpiquni të ecni 30 minuta çdo ditë pa u lodhur shumë, tha ajo.

Shumica e mjekëve rekomandojnë që të përmbaheni nga stërvitjet me intensitet të lartë gjatë agjërimit dhe të ushtroni një ose dy orë pas ngrënies për të parandaluar tretjen e ushqimit.

Një shëtitje e shpejtë është ushtrimi më i rekomanduar, me mjekët që e rekomandojnë atë ose një ose dy orë para iftarit ose pas vaktit të iftarit.

Continue Reading

Trending