Connect with us

Lajme

Si u lirua në sallën e gjyqit “baroni” shqiptar i drogës

Published

on

Zhurma e arrestimit ia la vendin në pak orë lirimit të tij të menjëhershëm nga gjykata.

Për prangosjen e 45 –vjeçarit Alket Hatija u shkruajt gjatë nga mediat italiane.

Agjencia e lajmeve ANSA e quajti si “baroni” i drogës dhe publikoi të dhëna për dënimin e tij me 20 vjet burg nga gjykata e Milanos në shtator të vitit 2015 për trafik ndërkombëtar të heroinës dhe kokainës.

Ai u kap më 8 korrik për llogari të italianëve, me qëllim ekstradimin.

Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës e la të lirë më 11 korrik. Arsyetimi? Nuk ka kërkesë për ekstradim.

Prokurori i çështjes argumentoi se kishte një udhër – arresti dhe Hatija duhet të qëndronte në burg për 40 ditë, në pritje të kërkesës së ekstradimit.

Por gjykata nuk e pranoi. Ajo e la të lirë 45 –vjeçarin, në gjurmët e të cilit autoritetet italiane po binin pas 2 vjet kërkimesh.

Prokuroria do ta apelojë vendimin, por ndërkohë Hatija është i lirë.

Hatija u arrestua në Durrës, teksa po shkonte të takonte një mikun e tij.
Ai jetonte i izoluar, në një shtëpi që kishte lidhje me një bunker dhe mësohet se kishte paguar edhe njerëz të armatosur që ta ruanin.

Sipas mediave italiane, ai u dënua nën akuzën se në periudhën 2003 – 2004 kishte trafikuar 350 kilogram heroinë dhe 190 kilogram kokainë në Milano. Vlera e drogës përllogaritet me 35 dhe 45 milionë euro.

Ai ishte organizatori i trafikut dhe nuk kishte asnjëherë kontakt me drogën, por gjithçka e kryente nëpërmjet telefonit. /Lapsi.al

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending