Connect with us

Lajme

Si do të dalë Mbretëria e Bashkuar nga BE?

Published

on

Procesi i daljes së Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut (MB) nga BE-ja është një ushtrim shumë i gjatë, i cili zgjat të paktën 2 vjet, por me gjasa mund të marrë 5-7 vjet.

Gjatë gjithë periudhës së negociatave, MB është e detyruar të zbatojë të gjithë legjislacionin e BE-së që është në fuqi, por ajo nuk mund të jetë pjesë më e vendim-marrjes brenda BE-së. Ligjet e reja që do miratohen ndërkohë nga BE nuk do të aplikohen mbi MB-në.

Procesi i daljes do të ndjekë këto hapa:

  • MB njofton zyrtarisht BE-në për vendimin e saj për t’u tërhequr nga Bashkimi, duke njoftuar se ajo do të ushtrojë të drejtën për t’u larguar parashikuar në Nenin 50 të Traktatit të Lisbonës.
  • Pas njoftimit, vendet anëtarë të BE takohen, pa praninë e MB-së, për të diskutuar e vendosur kushtet që do t’i ofrohen MB-së.
  • Fillojnë negociatat mes BE-së dhe MB-së për të hartuar projekt-marrëveshjen e largimit, e cila përcakton gjithashtu kushtet e marrëdhënies së re mes BE-së dhe MB-së në të gjitha fushat, përfshi marrëdhëniet tregtare.
  • Projekt-marrëveshja miratohet nga Këshilli Europian—mbledhja e krerë të qeverive të vendeve anëtare.
  • Marrëveshja e miratuar ngë Këshilli duhet të ratifikohet nga vendet anëtare — miratimi kërkon ratifikimin nga të paktën 20 vende anëtare, nga 27, por që përbëjnë së bashku jo më pak se 65 për qind të popullsisë së BE-së.
  • Marrëveshja duhet të ratifikohet nga Parlamenti Europian.
  • Parlamenti i MB-së çfuqizon ktin e themelimit të Komuniteteve Europiane të vitit 1972 dhe duhet të miratojë marrëveshjen e re arritur me BE-në.
  • Nëse i gjithë procesi i mësipërm nuk realizohet brenda 2 vjetësh, afati i negociatave shtyhet me miratimin e të 27 vendeve anëtare.
  • Nëse në përfundim të periudhës dy vjeçare, afati nuk arrin të shtyhet, të gjitha traktatet dhe ligjet e BE-së pushojnë menjëherë së vepruari mbi Mbretërinë e Bashkuar.

BE nuk e ndalon rianëtarësimin e një vendi që ka dalë më parë prej saj, por rianëtarësimi duhet të bëhet përmes procesit të zakonshëm të negocimit që zbatohet për vendet kandidate./EXIT/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending