Connect with us

Lajme

Shumica e librave të dhuruar nga MAShT – të përdorur

Published

on

6 milionë euro është shuma që Qeveria e Kosovës, ia ka ndarë Ministrisë së Arsimit për librat falas për nxënësit filloristë, raporton KTV.

E si pasojë e botimeve të përvitshme të librave, kjo është gjendja e depos së shkollës “Ismail Qemal” në Prishtinë.

Si rezultat i ndërrimit të librave nga gjenerata në gjeneratë, shumica e tyre kanë mbetur të papërdorshme, ani pse një numër i madh i tyre janë komplet të reja.

Drejtoresha e shkollës, Hatmane Demiri, bënë të ditur se u ka ardhur vendimi që të mos përdoret asnjë libër i gjeneratave të mëhershme, pasi do të sillen komplet ekzemplarë të rinj.

Lidhur me botimit e shpeshta dhe të shumta të librave, komisioni për arsim i ka kërkuar llogari ministrit të Arsimit.

Kryetari i këtij komisioni, Nait Hasani është shprehur se botimi i librave që bëhet për çdo vit po interpretohet si keqpërdorim pasi tash numri i nxënësve ka rënë.

Ndërsa zyrtari i tij ligjorë, Faton Fetahu i ka thënë KTV-së se këtë vit janë kursyer afër 1 milion euro buxhet dhe se janë furnizuar mbi 261 mijë nxënës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending