Connect with us

Lajme

Më shumë se gjysma e avancimeve në nivel drejtues të shtetit – të jashtëligjshme [video]

Sonte në emisionin “Puls” të KTV-së, për shkeljet dhe skandalet në shërbimin civil, kanë debatuar Shkëmb Manaj, kryetar i Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, Tefik Mahmuti, drejtor i Departamentit për Administrimin e Shërbimit Civil në Ministri të Administratës Publike.

Published

on

Manaj ka deklaruar se nga 125 avancime të nivelit drejtues që janë realizuar në vitin 2016 në administratë janë anuluar mbi 50% të tyre, sepse, siç ka thënë ato janë avancuar në kundërshtim më rregullat.

“Nga 500 ankesa për vitin 2016 rreth 400 janë zgjidhur”, ka thënë ai.

Ankesat më të mëdha vijnë për Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, Ministrinë e Infrastrukturës, Administratën Tatimore të Kosovës dhe Komunën e Prishtinës.

Tutje Manaj ka thënë se Qeveria e Kosovës ka dështuar sa i përket procesit të klasifikimit dhe gradimit të vendeve të punës në shërbimin civil.

“Ligji për Shërbimin Civil dhe Ligji për Pagat ka hyrë në fuqi në vitin 2010, e edhe pas 6 vitesh nuk është rregulluar kjo çështje”.

Kur ka folur për moszbatimin e vendimeve të KPMSHC, Manaj ka thënë se janë Komuna e Prishtinës me katër vendime, Administrata Tatimore e Kosovës me tri vendime, Agjencia Pyjore me dy vendime, Ministria e Arsimit me një vendim dhe Ministria e Tregtisë me një vendim të pazbatuar.

“Rreth 50 ankesa i kemi pasur nga personat që kanë pasur aktakuza dhe dënime për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe ju sigurojë se KPMSHC asnjë ankesë nuk e ka aprovuar për kthim në vendin e punës për persona që kanë të ngritura aktakuza”, ka thënë Manaj.

Sa i përket pozitave të niveleve të larta si ajo e Sekretarit të Përgjithshëm po mendohet të ndryshohet dhe në të ardhmen sekretari të emërohet nga ministri dhe të quhet Sekretar i shtetit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending