Connect with us

Lajme

Shtohen reagimet e specialistëve të mjekësisë për rastin e Deharit

Reagimet e specialistëve të mjekësisë për rastin e Astrit Deharit, për të cilin Prokuroria tha se ka bërë vetëvrasje, vazhdojnë edhe më tej.

Published

on

Lulzim Bunjaku, infermier i Psikiatrisë në qytetin Hanau të Gjermanisë, ka përmendur vetëm disa nga arsyet, të cilat thotë ai dëshmojnë se përfundimet e ekspertëve që kanë konstatuar vetëvrasjen nuk janë të sakta.

Ai thotë se ka përvoja të tilla, andaj është i bindur se askush s’mund ta ngulfatë vetën vetëm me duar të tij, transmeton Periskopi.

Ky është reagimi i tij:

Punoj qe shumë vite në një Spital Psikiatrik, ku njerëzit nga problemet dhe sëmundjet e ndryshme bëjnë vetëvrasje në station apo jashtë tij.

Ajo që u tha për vetëvrasjen e Astrit Deharit nga ata që e thanë fjalën e fundit, jo vetëm që është  ofendim i rëndë për familjën e tij por është edhe turpi më i madh i tyre që pretendojnë se punojnë në mënyrë profesionale në profesionin e tyre.

Po të ishte thënë se ka vdekur nga ndonjë sulm në zemër a trurë, s’do të kisha shkruar fare. Por,  vetëvrasja nuk do shumë forensikë dhe hetime. Edhe ata që varen në litar ju mbesin duart në litar nga refleksi i mbijetesës që është më i madh se dëshira e vdekjes. Vetëm një shembull i thjeshtë ose askush në botë nuk mundet ta ngulfatë vetën vetëm me duart e tij!

Për ta përmbyll për fund kisha kërkuar që të ndëshkohen edhe ata që dhanë një përfundim të tillë. Për hir të prindërve të tij dhe që shpirti i tij të gjejë qetësinë.

Rastin e Astrit Deharit e ka komentuar edhe njëri nga kardiologët nga Zvicra, Florim Cuculi, i cili ka thënë se nga aspekti mjekësor, më shumë duket si vrasje, se vetëvrasje.

“Fakti që u hap ky debat tregon qe jemi ne gjendje te mjerueshme si shoqeri, si shtet bile edhe si popull. Une jam kardiolog invaziv pra jo specialist i kesaj lemije. Mirpo e qarte eshte qe organet e frymemarrjes jane nga me te ndjeshmit ne trupin tone. Qe te intubohen pacientat per ti asistuar ne frymmarje, duhen sedacion shume i forte – dmth. pajtohem qe ajo shishja e mjaltit do kishte provokuar reflex te madh dhe nuk do kish mbetur aty. Une bera nje search ne pubmed me termet “bottle dhe suicide” dhe nuk gjeta nje rast te ngjajshem. Ky rast qelbet dhe sa me shume kohe qe kalon aq me i paqarte behet. Nga aspekti mjekesor kjo me shume duket si vrasje se sa si vetvrasje. Shpresoj qe nje dite do dali nje sqarim nga profesionista (!) te mjeksise ligjore qe do na e mundesojne ta kuptojme cka ka ndodhur”, ka shkruar ai.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending